Japonca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Japonca Türkçe Çeviri

Japonya’nın dünyanın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olması ve teknolojide yeniliklere ve gelişmelere öncülük etmesi, aynı zamanda dünya dış ticaret büyük bir hacmi olması sebebiyle  Japonca çeviri ve tercüme talebi oluşturmaktadır.

Okeanos Tercüme, hem Türkçe hem de Japoncaya hakim tercüman kadrosuyla profesyonel Japonca çeviri hizmetini bireysel ve kurumsal müşterilerine sunmaktadır. Uygun fiyatlı ve kaliteli çeviri hizmetiyle müşterilerinin sıklıkla başvurduğu tercüme bürolarından birisi olmaktadır.

Japonca

Ural-Altay dil ailesinin Altay dilleri grubunda yer alan Japonca, Japonya’nın resmi dilidir. Eklemeli bir dildir. Eylem çekimleri, konuşanın ve dinleyicinin bağıl durumu, konuşan kişinin o ortamda bulunup bulunmadığına ilişkin sözcük gruplarıyla şekillenmektedir.

Sözcüklerin cinsiyetleri bulunmamaktadır. Yalnızca üçüncü tekil şahıs eril ve dişil olarak farklıdır. Japoncada bunların yanı sıra canlı-cansız ayrımı bulunmaktadır. Sözcükler buna göre değişmektedir.

Japonca 3 farklı yazı sistemine sahiptir. Bunlar hiragana, katakana ve kanjidir. Kanji, Çinceden alınan bir yazı sistemidir. Ancak Japonlar bu yazıyı kendilerine göre değiştirdiklerinden dolayı Çinceden oldukça farklıdır.  Hiragana, Kanjilerin okunmasında ve eklerde kullanılırken, Katakana ise yabancı asıllı ve dikkat çekilme istenen sözcüklerde kullanılmaktadır.

Japoncanın en önemli özelliklerinden birisi de saygı ekleridir. Saygı ekleri, Japonların iletişim kurmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kişilerin aralarındaki sosyal statüyü ve yakınlığı bildirmektedir.

Japonya-Türkiye İlişkileri

Japonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişiler 1924 yılında tesis edilmiş ve Japonya nezdinde ilk temsilciliğimiz ise 1925 yılında faaliyete geçmiştir. İlişkilerimiz 2013 yılında stratejik ortaklık düzeyine yükselmiş ve üst düzey ziyaretlerle hız kazanmıştır.

Bireysel ve kurumsal olarak ikili ilişkilerin daha da gelişmesi anlamında özel etkinlikler düzenlenmiştir. Bu kapsamda, 2003 yılı Japonya’da Türkiye yılı olarak kutlanmış, 2010 yılı da Türkiye’de Japon yılı olarak kutlanmıştır. 2019 yılı ise Japonya’da Türk Kültür yılı olarak kutlanmıştır.

Japonya’ya ihracatını gerçekleştirdiğimiz ürünleri tekstil, konfeksiyon, makarna, balıkçılık ürünleri, otomotiv parçaları vb.dir. Japonya’da ithal ettiğimiz ürünler ise makine ve cihazlar, otomotiv ürünler ve demir çeliktir.

2019 yılı itibariyle Türkiye’de faaliyet göstermekte olan 224 Japon sermayeli firma yer almaktadır. Japonya’da bulunan Türk sermayeli şirketlerin sayısı ise 5’dir.

Japonca Çeviri ve Tercüme Hizmetleri

Türkiye’nin Japonya ile çeşitli alanlardaki ilişkileri doğrultusunda Japonca çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzları, kataloglar, ürün etiketleri, ürün içerikleri vb. teknik doküman ve metinlerin çeviri işlemi sağlanmaktadır.

Sözleşmeler, dava dosyaları, toplantı tutanakları, resmi yazışmalar, dilekçeler, şirket evrakları ve dokümanları, bilanço, mali tablolar diğer evraklardır.

Japonca Çeviri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmektedir?

Teknik terminolojiye hakimiyet ve teknik alanlardan birinde bir uzmanlık alanına sahip olmak teknik metinlerin çevirisinde önem taşımaktadır. Hem Japon hukuku hem de Türk hukukuna hakim olunduğu sürece başarılı çeviri sonuçları elde edilebilmektedir. Aynı zamanda ilgili alanlarda terminolojik bilgiye ve alanın jargonuna hakimiyet Japonca çeviri sürecinde başarı getirmektedir. Türk kültürü ve Japon kültürü hakkında eşit derecede bilgi sahibi olunması, her iki dilin yazım ve imla kurallarını ve dilbilgisini çok iyi bilmek ayrıca önemlidir.

Japonca Türkçe Çeviri

Japonya denilince ilk akla gelen teknolojidir. Özellikle son 20 senedir dünya üzerindeki pek çok teknolojik üründe uygulamaları bulunmaktadır. Dolayısı ile Japonca menşeli  teknolojik ürünlerin,  patent, kullanım kılavuzu ve sertifikalar gibi pek çok teknik belge ve metin Japonca dilinde düzenlenmektedir. Ülkemize ithalatları veya kullanımları söz konusu olduğunda Japonca Türkçe çeviri talep edilmektedir.

Japonca Çeviri Taleplerinizde Okeanos Farkı…

Uzman Japonca tercüman kadrosuyla Okeanos Tercüme, teknik, hukuki, tıbbi, ticari, finansal vb. birçok alanda Japonca hizmeti sağlamaktadır. Uygun fiyatları, kaliteli, güvenilir ve hızlı çeviri hizmetiyle müşterilerinin memnuniyet düzeyini yukarılarda tutmaktadır.

Japonca Türkçe çeviri ve tercüme hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr veya info@okeanostercume.com.tr adreslerinden bize ulaşabilirsiniz. 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WAHSTAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla da bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir