Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
katalanca hangi ülkenin dili

Katalanca Hangi Ülkenin Dili?

Katalonya’da biraz zaman geçiren birinin burada konuşulan dil ile İspanyolcanın farklı olduğunu anlaması birkaç dakikasını alacaktır. Bu nedenle Katalanca, İspanyolcanın bir lehçesi olmaktan ziyade ayrı bir dildir. Dünya üzerinde Katalanca konuşan yaklaşık 10 milyon kişi vardır ve bu kişilerin yaklaşık 4 milyonu dili ana dil olarak kullanmaktadır. Katalanca; İspanya’da Valencia, Balear Adaları, Katalonya bölgesi ve Fransa, Andora ve İtalya’nın bazı bölgelerinde konuşulmaktadır. Katalanca konuşan kişilerin çoğu ikidillidir. Bu kişiler, genellikle Katalancaya ek olarak Fransızca ya da İspanyolca dillerinden birini de konuşmaktadır. Katalanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce gibi dillerin kökeni Latince olsa da her biri yerel etkiler sebebiyle farklı özelliklere sahiptir. Katalanca ve İspanyolca iki farklı dil olduğundan çevirilerde Katalancanın özelliklerine dikkat etmek gerekir. Katalanca hangi ülkenin dili ve Katalanca çeviri hakkında diğer detaylar…

katolonya_katalanca

Katalanca, İspanyolca ve Fransızca İlişkisi

Latin dillerinin geçmişteki ortak kökleri nedeniyle birçok benzerliği vardır. Fakat birçok kişi, günümüzde Katalancayı İspanyolcanın bir lehçesi zannetse de Fransızca ile daha fazla benzerliği bulunmaktadır. Örneğin Katalancada sabah matí’yken Fransızca matin’dir. Ancak İspanyolcada mañana’dır. Bu benzerliği, Katalonya ve Fransa’nın komşu sınırları paylaşmaları ve aynı coğrafyada yer almalarıyla yorumlayabiliriz.

8.yüzyıldaki Fas hakimiyeti nedeniyle İspanyolca, yoğun olarak Arapçadan etkilenmiştir. Bu nedenle hala birçok İspanyolca sözvarlığı, aslında Arapçadan gelmektedir. En belirgin örnek birçok İspanyolca kelimenin “al” ile başlaması ve “al” ın Arapçada tanımlık eki olmasıdır. İspanyolcadaki “albóndiga” Arapçadan gelmiştir. Çünkü bu dilde karşılığı “al-bunduqa” dır ve köfte demektir. Katalancanın da bir nebze Arapçadan etkilendiğini görsek dahi “al” tanımlık ekini almamıştır. İspanyolca pamuk “algodón”ken Katalancada “cotó” olduğunu görürüz.

Katalancanın 6 Lehçesi

Katalancanın bir İspanyolca lehçesi olduğu düşünülürken dil öyle kapsamlıdır ki kendi içinde 6 lehçeye bölünmektedir. Temelde Doğu Katalancası ve Batı Katalancası olmak üzere iki gruba ayrılır. 6 lehçe, doğudan batıya geldikçe farklı bölgelere göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflamalar Valensiya Lehçesi, Kuzeybatı Katalanca (Lleida, Tarragona ve La Franja çevresinde), Merkezi Katalanca (Barselona ve Girona’da), Roussellonese (Fransa’nın Roussilon bölgesinde), Balearik Adaları Lehçesi ve Alguerese (Alghero bölgesinde) olarak ayrılmaktadır.

Katalonya’da Katalanca en fazla tercih edilen dil olsa da bu dilin tek resmi dil olarak kullanıldığı ülke Andora’dır. Ayrıca Katalonya, Valensiya ve Balearik Adaları’nda Katalanca, İspanyolca ile bütün iletişim kanallarında birlikte kullanılmaktadır.

katalanca

Bir Mücadele Dili: Katalanca

1701-1714 arasında gerçekleşen ve Katalonya’nın bağımsızlığını kaybettiği İspanya Veraset Savaşı’nın ardından Katalan kültürü bir çöküşe geçmiştir. Bu dönemde Kral 5. Philip Katalanlara, İspanyolca dilini konuşmaları ve kendi kültürlerinden uzaklaşmaları için yeni yasalar getirmiştir. Ancak 19. yüzyılın başlarında ortaya çıkan sanat ve edebiyat akımları, Katalancayı geri getirmiştir. La Renaixença olarak bilinen bu dönem, orta çağda yer alan eski Katalan şiirlerinin tekrar ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Fakat ilerleyen dönemlerde gene İspanyolcanın baskınlığı ile karşılaşılır. Evrensel bir İspanyol ulusunu teşvik etme çalışmalarıyla General Franco, İspanya’da İspanyolca harici dillerin konuşulmasını yasaklamıştır. Bu yasa 1931-1939 yıllarında kurulan İkinci İspanyol Cumhuriyeti resmi dillerinden biri olan ve 19-20. yüzyılda sanat akımlarıyla canlanan Katalancayı da kapsamıştır. Yasağın sonuçların bazıları; yeni doğan hiçbir çocuğa Katalan ismi verilmemesi, caddelerdeki ya da anıtlardaki Katalan isimlerinin İspanyolca karşılıkları ile değiştirilmesi ve tüm basın yayın organlarının sadece İspanyolca diliyle yayın yapmasıdır. Ayrıca gündelik hayatta da Katalanca konuşmak riskli hale gelmiş ve hatta cezalandırılmıştır.

Katalanlar Nerede Yaşar?

Katalanlar, Fransa’nın güneyinde yaşayan ve genellikle Barcelona bölgesinde konumlanan kişilerdir. Çoğunlukla İspanya’da yaşayan yerel halk, azınlık olarak Fransa, Andorra ve İtalya’ya da göç etmiştir. Katalonya, Latince “Gotların Ülkesi” anlamına gelmektedir. 8. yüzyılda Fas istilasının egemen olduğu İspanya’da Katalonya bölgesi, Fransızlara bağlı kalarak Endülüs bölgesine hakimiyet gösteren Arap kültüründen daha az etkilenmiştir. Zamanla önce Aragon Krallığı, sonra Kastilya ile birleşen bölgenin kuzeyinde Fransa ve Andorra bulunurken batı ve güneyinde İspanyol bölgeleri bulunmaktadır.

Katalanca Çeviri Taleplerinizde Okeanos Tercüme…

İspanyolcadan farklı bir dil olarak ele alınması gereken Katalancanın hem fonetik hem de dil bilgisi olarak karakteristik özellikleri vardır. Çeviri sürecinde bu özelliklerin dikkate alınması ve sözvarlığına özen gösterilmesi şarttır. Okeanos Tercüme Katalanca çevirmenleri, dile ana dil düzeyinde hakim olan ve çeviri edinci gelişmiş dinamik bir kadrodur. Katalanca çevirilerini itinayla tamamlayan çevirmenlerimiz, kontrol edilmek üzere önce editörlere son aşamada ise proje yöneticilerine dosyalarını teslim eder. Kalite kontrolü ön plana aldığımız çeviri sürecinde belgelerinizi birden fazla formatta bizlere online ya da yüz yüze olarak iletebilirsiniz. Katalanca hukuk, tıp gibi özel alan çevirilerimizin yanı sıra yerelleştirme, deşifre gibi alternatif hizmetler de sunmaktayız.

Katalanca çeviri fiyatları için tıklayınız…

Katalanca çevirilerinizi Okeanos Tercüme güvencesi ile yaptırarak Avrupa kalite standartlarına uygun tercümeler elde edebilirsiniz. Siz de Okeanos Tercüme Katalanca çeviri fırsatlarını gözden geçirmek istiyorsanız web sitemiz www.okeanostercume.com.tr ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr taleplerinizi iletebilir veya telefon numaralarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Katalnaca Hangi Ülkenin Dili?