Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
kırgızca tercüme ve kırgızca çeviri

Kırgızca Türkçe Çeviri ve Tercüme

Kırgızca Türkçe çeviri aklımıza geldiğinde ilk olarak, ülkemizde yerleşik olarak yaşayan Kırgızlar ve her iki ülke arasında gelişerek büyüyen ticaret hacmini anımsamaktayız. Kırgızca, Kırgızistan’ın ana dili olarak yerel halk tarafından farklı lehçelerde konuşulmaktadır. Aynı zamanda Kırgızca, Çin Halk Cumhuriyeti ve etrafındaki diğer ülkelerde de bölgesel olarak konuşulan bir dildir. Kazakistan ve Özbekistan gibi Orta Asya Devletleri ile komşuluğu bulunan Kırgızistan, diğer kıtalardaki ülkelerin Asya’ya kara transit hatlarından biridir. Stratejik konumu nedeniyle çeviri sektöründe de faaliyet gösteren Kırgızca, Türkçeden birçok tercüme talebi ile karşılaşmaktadır. Kıpçak kolundan gelen Kırgızcanın Türklerin ilk dilleri ile ilgili çalışmalara konu olması ise akademik çalışma yapmayı gerektirir. Türkçe Kırgızca çeviri birden çok alanda kullanılmakta ve Kırgızca tercüme bürosu seçerken özenle davranmak gerekmektedir. Kırgızca çeviri üzerine bazı bilgiler yazımızda…

Kırgızistan ve Diğer Ülkelerin İlişkileri

Kırgızlar, Kırgızistan’ın yüksek dağlarında yaşayan göçebe Türk topluluklarıdır. Bu Orta Asya ülkesi; Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan ile sınırlara sahiptir. Ayrıca çok sayıda Kırgız Çin, Rusya ve Afganistan’da yaşamaktadır. Kırgızistan’ın ana dili Kırgızcadır. Önceki yıllarda Kırgızca, toplumda ve aile ilişkilerinde kullanılan bir dilken hükümet ve yönetim işlerinde tercih edilmezdi. Ancak Kırgızistan bağımsız olduktan sonra Kırgızcanın statüsü ilerledi. Bu nedenle günümüzde Parlamentonun yürüttüğü işlerde Kırgızca kullanılmaktadır.

Kırgızcaya dair ilk izlere, Kuzey Moğolistan bölgesindeki Yenisey’de rastlanmaktadır. 1889’da Moğolistan’daki Orhun Vadisi’nde Orhun Yazıtları bulunmuştur. 13. yüzyılda Moğol İmparatorluğu’nun bölgelere yayılması Kırgızların güneye, yani bugünkü Kırgızistan’a göç ederek yerleşmelerine sebep olmuştur. Sayısız Moğol istilası Kırgız halkını Türkistan’a göçe zorlamıştır. 18. yüzyıla kadar Kırgızistan, Çin kontrolü altındaydı. 1936’da Sovyetler Birliği’ne katılan Kırgızistan (bilgi için…), 1990’da birliğin dağılması ile Kırgızistan Cumhuriyeti olarak bağımsızlık kazanmıştır.

kırgızca

Kırgızca Dili ve Özellikleri

Kırgızca; Kazakça, Özbekçe, Türkçe, Uygurca ve Tatarcanın da dahil olduğu Türk dillerine bağlıdır. Türk dilleri, uzun yıllar boyunca Balkanlardan Çin’e uzanan geniş bir bölgede konuşulmuştur. Diğer Türk dillerinde olduğu gibi Kırgızca da sondan eklemeli bir dildir ve ekler farklı dil bilgisi yapılarını temsil etmektedir. Zaman içinde Kırgızca söz varlığı Persçe, Arapça, Moğolca ve Rusçadan etkilenmiştir. Rusça, Sovyetler Dönemi’nde Kırgızcaya birçok kelime kazandırmıştır. Kırgızcanın en belirgin iki lehçesi vardır. Bu lehçeler Kuzey Kırgızca ve Güney Kırgızcadır. Standart Kırgızca (bilgi için…) ise Kuzey lehçesine dayanır.

Kırgızlar Hangi Alfabeleri Kullanmıştır?

Orta Asya’daki birçok ülke, tarih boyunca farklı alfabeler kullanmıştır. Bu durum Kırgızca için de geçerlidir. İlk alfabeler dikey yazılan Uygur alfabesi, Nesturi ve Manişeist alfabesini içeren runik alfabelerdir. Sovyetler Birliği’ne katılmadan önce Fars – Arap alfabesini kullanarak yazmışlardır. Ancak Sovyetlerin getirdiği katı kurallar neticesinde Kırgızlar Kiril alfabesine geçmiştir. Günümüzde Özbekistan, Kazakistan gibi ülkeler Sovyetler dağıldıktan sonra Latin alfabesi kullansa da Kırgızistan Kiril alfabesi kullanmaya devam etmiştir. Fakat Çin’deki özerk bölgelerde yaşayan Kırgızlar, Fars – Arap alfabesi kullanmaktadır.

Kırgızca Tercüman ve Kırgız Kültürüne Dair Bilgiler

Geleneksel olarak Kırgızlar; at, koyun, keçi yetiştiren, at eti ve at sütü tüketen konargöçer bir millettir. Özellikle yemek kültürleriyle ön plana çıkan Kırgızların geleneksel yiyecekleri arasında kuzu eti, patates, ekmek, pilav ve yoğurt vardır. Diğer Türk – Moğol halkları gibi Kırgızların da ataları Gök Tanrı’ya inanmışlardı. Fakat Moğol İmparatorluğunun uyanışıyla Kırgızların çoğu İslam’ı benimsedi.

Bugün Kırgızların birçoğu Müslüman olsa da Gök Tanrı inancını yansıtan elementlerle ülkede sıkça karşılaşılır. Çünkü bu ifadeler, kültürün bir parçasıdır. Hikaye anlatma ve şarkılar eşliğinde oynama Kırgızların kültürel etkinliklerindendir. Ayrıca dünyanın en uzun destanı Manas Kırgızlara aittir. Manas, günümüz Kırgızistan’ının modern kimliğini, ideolojisini ve yönetim anlayışını yansıtan bir yapıtaşı olarak kalmıştır.

kırgızca türkçe çeviri

Kırgızca Türkçe ve Türkçe Kırgızca Çeviri  

Kırgızca Türkçe ve Türkçe Kırgızca çeviri işlemi gerçekleştirilen resmi belgeler için yeminli tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Buna göre Kırgızca çeviri işlemi gerçekleştirilen belge gerekli kontrol ve düzenlemelerin ardından çıktısı alınarak Kırgızca yeminli tercüman tarafından kaşelenmekte ve imzalanmaktadır. Akabinde şayet ilgili belge için noter onayı gerekiyorsa, belge buna uygun olarak düzenlenmekte ve müşteriye teslimatı sağlanmaktadır.

Okeanos Tercüme, Kırgızca yeminli tercüme işlemlerinde profesyonel tercüman kadrosu ile hizmet vermektedir. Bu doğrultuda Kırgızca çeviri yapılacak belgeleriniz için büyük hassasiyet, titizlik ve dikkat içerisinde çalışma gerçekleştirilmektedir.

Okeanos Tercüme, Kırgızca çeviri fiyatları için indirimli ve uygun fiyatlar üzerinden teklif vermektedir. Uygun çeviri fiyatlarıyla kaliteli, güvenilir, hızlı ve doğru Kırgızca çeviri hizmetini bireysel ve kurumsal; yerli ve yabancı müşterileriyle buluşturmaktadır.

Kırgızca çeviri fiyatları için tıklayınız…

Kırgızca Yeminli Tercüme

Mahkeme sürecinde devam eden bir dava dosyanız ya da Türkiye’de satışa sunmak üzere ithal olarak getirdiğiniz bir ürününüz mü var? Okeanos Tercüme Bürosu; hukuki süreçlerde, ülkeler arası anlaşmalarda ve resmî belgelerinizde güvenilir bir Kırgızca Yeminli Tercüme hizmeti sunar. Resmi evraklarda talep edilen Yeminli tercüme işlemi sadece bu unvanı taşıyan ve Noter’e bağlı olarak çalışan Kırgızca Yeminli Tercüman tarafından yapılabilmektedir. Herhangi bir şüpheye yer vermemek ve hukuki süreçlerde can sıkıcı durumlar ile karşılaşmamak adına donanımlı tercüme bürosu ile çalışmak işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Hızlı çeviri avantajları ile Online çeviri fırsatları sunan Okeanos Tercüme deneyimine sizler de tanık olun… Herhangi konuda ve içerikde olursa olsun belge ve metinlerinizin çevileri için bizler ile iletişime geçerek Türkçe Kırgızca veya Kırgızca Türkçe çeviri işlemlerinizi pratik çözümlere ulaştırın.

Kırgızca Türkçe ve Türkçe Kırgızca Taleplerinizde Okeanos …

Çeviri işlemlerinizi profesyonellik ile yöneten Okeanos Tercüme Bürosu, deneyimli Kırgızca tercüman ve redaktör ekibi ile projelerinizde yanınızda… Her proje için özenle seçtiğimiz proje yöneticilerimiz, farklı çeviri alanlarına göre kategorize ettiğimiz geniş çevirmen havuzumuz ve cazip Kırgızca tercüme fiyatlarımız ile güvenle dosyalarınızı teslim edebilirsiniz. Uzun yıllardır Kazakça, Özbekçe, Kırgızca gibi Orta Asya dillerinde vermiş olduğumuz online ve birebir çeviri hizmetleri, müşterilerimiz tarafından olumlu dönütler alarak başarı ile sonuçlandırmış. 7/24 sağladığımız müşteri destek ilişkilerimiz, zamanında teslim garantimiz ve belirli kalite standartlarından şaşmayan duruşumuz ile sizleri de Okeanos Tercüme Bürosu ekibi ile tanışmaya davet ediyoruz. Türkçe Kırgızca acil tercüme, yeminli tercüme ve daha birçok hizmete Okeanos sayesinde anında erişebilirsiniz.

Okeanos Tercüme, Kırgızca tercüman kadrosu ile Yeminli Kırgızca Tercüme, Sözlü Kırgızca Tercüme ve daha birçok çeviri alanında hizmet verir. Bize ilettiğiniz Kırgızca metinleri, tercümanlarımız belirlenen zaman diliminde tercüme ederek proje yöneticilerine gönderiyor ve son kontroller sağlanarak size geri gönderiliyor.

Kırgızca Türkçe ve Türkçe Kırgızca çeviri hizmetlerimiz hakkında info@okeanostercume.com.tr mal adresimiz ile detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 numaralı mobil/whatsapp/telegram hattımız ve 0212 221 45 21 numaralı kurumsal hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.