Kırgızca Türkçe Çeviri ve Tercüme

kırgızca tercüme ve kırgızca çeviri

Altay dil ailesinin Türk dilleri kolunun bir üyesi olan Kırgızca, başta Kırgızistan olmak üzere Çin, Tacikistan, Afganistan ve Türkiye’nin bazı bölgelerinde konuşulmaktadır. Kıpçak koluna bağlı olan bu dil, yaklaşık 4,5 milyon aktif konuşana sahiptir. Orta Asya çalışmalarıyla ilgilenen akademisyenler de Kırgızcayı öğrenerek Kırgız kültürünü benimsemeye çalışmaktadır. Kırgızca, Kırgızistan’ın resmi dili olduğu için eğitim, medya, siyaset ve sağlık gibi birçok alanda bu dil kullanılır. Yıllar içinde Kırgızca da değişime uğrayan ve farklı milletlerin etkisinde kalan bir dil olmuştur. Çin’de konuşulan Kırgızca, genellikle Uygur Özerk Bölgesi ve Kızılsu Kırgız Özerk İli’nde yaşayan yerel halka aittir. Türkiye’nin Orta Asya’daki devletler ile bağı güçlü olduğu için Kırgızca Türkçe çeviri sektörü de gelişmiştir. Kırgızca çeviri hakkında diğer detaylar…

Tarihte Kırgızistan ve Diğer Ülkelerin İlişkileri

Kırgızlar, Kırgızistan’ın yüksek dağlarında yaşayan göçebe Türk topluluklarıdır. Bu Orta Asya ülkesi; Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan ile sınırlara sahiptir. Ayrıca çok sayıda Kırgız Çin, Rusya ve Afganistan’da yaşamaktadır. Kırgızistan’ın ana dili Kırgızcadır. Önceki yıllarda Kırgızca, toplumda ve aile ilişkilerinde kullanılan bir dilken hükümet ve yönetim işlerinde tercih edilmezdi. Ancak Kırgızistan bağımsız olduktan sonra Kırgızcanın statüsü ilerledi. Bu nedenle günümüzde Parlamentonun yürüttüğü işlerde Kırgızca kullanılmaktadır.

Kırgızcaya dair ilk izlere, Kuzey Moğolistan bölgesindeki Yenisey’de rastlanmaktadır. 1889’da Moğolistan’daki Orhun Vadisi’nde Orhun Yazıtları bulunmuştur. 13. yüzyılda Moğol İmparatorluğu’nun bölgelere yayılması Kırgızların güneye, yani bugünkü Kırgızistan’a göç ederek yerleşmelerine sebep olmuştur. Sayısız Moğol istilası Kırgız halkını Türkistan’a göçe zorlamıştır. 18. yüzyıla kadar Kırgızistan, Çin kontrolü altındaydı. 1936’da Sovyetler Birliği’ne katılan Kırgızistan, 1990’da birliğin dağılması ile Kırgızistan Cumhuriyeti olarak bağımsızlık kazanmıştır.

kırgızca

Kırgızca Dilinin Özellikleri

Kırgızca; Kazakça, Özbekçe, Türkçe, Uygurca ve Tatarcanın da dahil olduğu Türk dillerine bağlıdır. Türk dilleri, uzun yıllar boyunca Balkanlardan Çin’e uzanan geniş bir bölgede konuşulmuştur. Diğer Türk dillerinde olduğu gibi Kırgızca da sondan eklemeli bir dildir ve ekler farklı dil bilgisi yapılarını temsil etmektedir. Zaman içinde Kırgızca söz varlığı Persçe, Arapça, Moğolca ve Rusçadan etkilenmiştir. Rusça, Sovyetler Dönemi’nde Kırgızcaya birçok kelime kazandırmıştır. Kırgızcanın en belirgin iki lehçesi vardır. Bu lehçeler Kuzey Kırgızca ve Güney Kırgızcadır. Standart Kırgızca ise Kuzey lehçesine dayanır.

Kırgızlar Hangi Alfabeleri Kullanmıştır?

Orta Asya’daki birçok ülke, tarih boyunca farklı alfabeler kullanmıştır. Bu durum Kırgızca için de geçerlidir. İlk alfabeler dikey yazılan Uygur alfabesi, Nesturi ve Manişeist alfabesini içeren runik alfabelerdir. Sovyetler Birliği’ne katılmadan önce Fars – Arap alfabesini kullanarak yazmışlardır. Ancak Sovyetlerin getirdiği katı kurallar neticesinde Kırgızlar Kiril alfabesine geçmiştir. Günümüzde Özbekistan, Kazakistan gibi ülkeler Sovyetler dağıldıktan sonra Latin alfabesi kullansa da Kırgızistan Kiril alfabesi kullanmaya devam etmiştir. Fakat Çin’deki özerk bölgelerde yaşayan Kırgızlar, Fars – Arap alfabesi kullanmaktadır.

Kırgızca Tercümanlardan Kırgız Kültürüne Dair Bilgiler

Geleneksel olarak Kırgızlar; at, koyun, keçi yetiştiren, at eti ve at sütü tüketen konargöçer bir millettir. Özellikle yemek kültürleriyle ön plana çıkan Kırgızların geleneksel yiyecekleri arasında kuzu eti, patates, ekmek, pilav ve yoğurt vardır. Diğer Türk – Moğol halkları gibi Kırgızların da ataları Gök Tanrı’ya inanmışlardı. Fakat Moğol İmparatorluğunun uyanışıyla Kırgızların çoğu İslam’ı benimsedi.

Bugün Kırgızların birçoğu Müslüman olsa da Gök Tanrı inancını yansıtan elementlerle ülkede sıkça karşılaşılır. Çünkü bu ifadeler, kültürün bir parçasıdır. Hikaye anlatma ve şarkılar eşliğinde oynama Kırgızların kültürel etkinliklerindendir. Ayrıca dünyanın en uzun destanı Manas Kırgızlara aittir. Manas, günümüz Kırgızistan’ının modern kimliğini, ideolojisini ve yönetim anlayışını yansıtan bir yapıtaşı olarak kalmıştır.

kırgızca türkçe çeviri

Türkçe Kırgızca ve Kırgızca Türkçe Çeviri 

Kırgızca Türkçe ve Türkçe Kırgızca çeviri işlemi gerçekleştirilen resmi belgeler için yeminli tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Buna göre Kırgızca çeviri işlemi gerçekleştirilen belge gerekli kontrol ve düzenlemelerin ardından çıktısı alınarak Kırgızca yeminli tercüman tarafından kaşelenmekte ve imzalanmaktadır. Akabinde şayet ilgili belge için noter onayı gerekiyorsa, belge buna uygun olarak düzenlenmekte ve müşteriye teslimatı sağlanmaktadır.

Okeanos Tercüme, Kırgızca yeminli tercüme ve Kırgızca noter onaylı tercüme işlemlerinde profesyonel Kırgızca tercüman kadrosu ile hizmet vermektedir. Bu doğrultuda Kırgızca çeviri belgeleriniz için büyük hassasiyet, titizlik ve dikkat içerisinde çalışma gerçekleştirilmektedir.

Okeanos Tercüme, Kırgızca çeviri fiyatları için indirimli ve uygun fiyatlar üzerinden teklif vermektedir. Uygun çeviri fiyatlarıyla kaliteli, güvenilir, hızlı ve doğru Kırgızca çeviri hizmetini bireysel ve kurumsal; yerli ve yabancı müşterileriyle buluşturmaktadır.

Kırgızca çeviri fiyatları için tıklayınız…

Kırgızca Çeviri Taleplerinizde Okeanos Tercüme …

Türk dillerinden gelen Kırgızca, Türkçe ile birçok benzerlik taşımaktadır. Ayrıca göçebe kültürünü en iyi yansıtan Orta Asya ülkelerindendir. Türkiye Kırgızistan tarihi bağları kuvvetli olduğundan ve Türklerin ilk ana yurdu Orta Asya olduğu için birçok akademisyen tarihçi bu bölge üzerine çalışmalar yapar. Bu noktada Manas Destanı gibi birçok belgenin çevrilmesi, tarihi aydınlatmak için son derece önemlidir. Ayrıca her yıl ülkemizde düzenlenen etnofestler doğrultusunda Kırgızistan’dan birçok kişi Türkiye’ye gelerek ülkenin kültürel özelliklerini tanıtır. Bu noktada uzman Kırgızca tercümanlar ile çalışmak kendi kültürümüzü de aktarmamız için gereklidir.

Okeanos Tercüme Kırgızca tercüman kadrosu Yeminli Kırgızca Tercüme, Sözlü Kırgızca Tercüme ve daha birçok çeviri alanında Türkçe Kırgızca hizmet verir. Bize ilettiğiniz Kırgızca metinleri, tercümanlarımız belirlenen zaman diliminde tercüme ederek proje yöneticilerine gönderiyor ve son kontroller sağlanarak size geri gönderiliyor.

Kırgızca Türkçe ve Türkçe Kırgızca çeviri hizmetlerimiz hakkında info@okeanostercume.com.tr veya www.okeanostercume.com.tr adreslerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca 0553 910 31 32 numaralı mobil/whatsapp/telegram hattımız ve 0212 221 45 21 numaralı kurumsal hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir