Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
macarca tercüman_okeanos tercüme

Macarca Türkçe Çeviri

Macarca Türkçe çeviri hergeçen gün artarak gelişen çeviri işlemlerindendir. Gerek ticari hacmin artması gerek ise Macaristan’a öğrenim için giden öğrencilerden dolayı artmaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri ile yakın ilişkiler kurarak ticari hacmini her yıl genişleten Macaristan, göç alan ve veren ülkeler arasında da üst sıralardadır. Kabul ettiği mültecilerin işlemlerinde kullanılan Macarca tercüme işlemlerinin yanı sıra AB resmi dillerinden biri olarak uluslararası çeviri alanlarında da tercih edilir. Avusturya ve Slovenya gibi ülkelerde de konuşulan Macarca dili, çeşitli lehçelere sahiptir. Bu lehçelerdeki konuşmaların çevirilerini yapabilmek için ise Uzman Macarca sözlü tercümanlar ile çalışmak; konferanslarda, toplantılarda ya da birebir görüşmelerde rahatlık sağlamaktadır. Okeanos Tercüme Bürosu olarak hem yazılı Macarca çevirilerde hem de Sözlü Türkçe Macarca çeviri işlemlerinizde deneyimli tercümanlarımız ile sizlerleyiz. Macarca Türkçe çeviri hizmetlerimizi aşağıda sizler için derledik…

Macarlar ve Macaristan’ın etrafındaki ülkelerde yaşayan göçmenler tarafından konuşulan Macarca, Ural dil ailesinden gelmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biri olan bu dil, yaklaşık 14,5 milyon kişi tarafından konuşulur. Geçmişten günümüze Lehçe, İngilizce, Romence, Fransızca, Yunanca gibi dillerle ilişkisi olduğu öne sürülmüş; fakat kanıtlanamamıştır. Çeviri sektöründe de İngilizce Macarca başta olmak üzere birçok dil çifti kullanılır. Macaristan’dan sonra en fazla Romanya’da konuşulduğu için Macarca Türkçe çeviri, bu bölgelerde de sık sık yapılmaktadır. Macarcanın konuşulduğu diğer ülkeler; Avusturya, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, Hırvatistan ve Ukrayna’dır. Türkiye ile uzun yıllardır yakın ilişki içinde olan Macaristan; eğitim, sağlık, ticaret ve turizm gibi birçok alanda anlaşma imzalayarak çeviri yoluyla diyalogları sağlamlaştırır.

Türkçe Çeviri Kapsamında Macarca Dilinin Yeri

Türkçe Almanca ya da Türkçe İngilizce gibi dil çiftlerinin daha yaygın kullanıldığı bu sektörde Macarca Türkçe tercümenin iş hacmi bu dillere kıyasla daha az olsa da her gün daha fazla gelişmektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında farklı alanlarda artan iş kolları, uluslararası ilişkilerin gelişmesi, teknolojinin katkıları ve ortak iştirakler vardır. Türkiye’de Macarca çevirmen; genel olarak dış ticaret firmaları, çeviri büroları ya da bakanlıklar için çalışmaktadır. Bölgesel konuşulma oranı yüksek olduğundan genellikle Macaristan-Türkiye ilişkilerinin ön plana çıktığı konularda kullanılır.

Mahkemelerde Yeminli Macarca Tercüman olarak çalışmak da mümkündür. Fakat bunun için öncelikle adalet komisyonlarına teslim etmeniz gereken bazı belgeler vardır. Macarca lehçesi kuzey, batı ya da kuzeydoğu gibi bölgelerde farklılık gösterse de karşılıklı anlaşılabilirlik sağladığından Macarca çevirmen, herhangi bir lehçedeki konuşmaları anlayabilir. Bazı Macarca lehçeleri şunlardır; Alföld, West Danube, Danube-Tisza, Kuzeydoğu Macarca vb. Doğuya doğru gidildikçe de lehçelerde değişme gözlenebilir. Ayrıca Macarca ile Türkçe arasında önemli bir ilişki ve benzerlik vardır. Geçmişte Macarcanın Türkiye Türkçesinin kollarından ya da Türk dilleri arasında sınıflandırılması düşünülmüş ve tartışmalar yaşanmıştır. Fakat Macarca, Ugor dilleri arasında yer almıştır.

Macarca Hakkında İlginç Bilgiler  

 • Macarca dilinde 14 adet sesli harf vardır ve bu harflerin okunuşu neredeyse aynıdır. Bu nedenle telaffuz çok önemlidir. Macarca sözlü çeviri yapan kişiler bu ayrımlara oldukça dikkat eder.
 • Cümledeki ögelerin düzeni esnetilebilir. Yani Macarca cümle çeviri yaparken bazı ögelerin yerini değiştirebilirsiniz. Ancak dil bilgisi kurallarına gene de dikkat etmek gerekir.
 • Kanada’da bulunan Yarmouth County Müzesi’ndeki bir taşta eski Macar yazı dili kullanılmıştır ve bu taşın Kristof Kolomb’dan dahi önce Amerika kıtasında bulunduğu düşünülmektedir. Belki de Macarlar Kristof Kolomb’dan önce Amerika’ya varmıştır…
 • Macaristan’da Türkoloji çalışmaları çok eskiye dayanır ve 1830’lardan beri Macar Üniversitesi’nde Türkoloji dersleri verilmektedir. Macar Türkolog Németh Batı Rumeli ve Doğu Rumeli ağızlarını sınıflandırmıştır.
 • Macarca kendinizi tanıtmak isterseniz önce soyadınızı sonrasında adınızı söylemeniz gerekir.

macarca türkçe çeviri

Türkçe Macarca ve Macarca Türkçe Çeviri 

Dilden dile, belgenin yazım alanına, sözlü ya da yazılı olmasına ve tercüme bürolarına göre değişen çeviri ücretleri, Macarca Türkçe çeviri için de farklılık gösterir. Yeminli tercümelerde Macarca çeviri ücreti artmaktadır. Son yıllarda eğitim alanında Erasmus hareketliliği sayesinde Yeminli Macarca Türkçe tercümeye ihtiyaç artmıştır. Çevirilerinizde tercüme bürosu seçmenizin size sağlayacağı bazı avantajlar vardır. Bunlardan bazıları;

 • Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu profesyonel çeviri ekibi metinlerinizi uygun çeviri ücretleri ile kısa sürede teslim eder.
 • Çevirilerinizde ekleme ya da çıkarma yapmak istediğinizde anında telefon ve e posta iletişim kanallarımızla bize ulaşabilirsiniz.
 • Acil çeviri, teknik çeviri, mahkeme çevirisi gibi taleplerinizde anında sizinle iletişime geçerek ekip oluştururuz.
 • Yeminli tercümanlarımız ile sizlerin ihtiyacınız olan, resmi işlemlerde kullanılacak veya devlet makamlarına verilecek belgelerinizin çeviri ve tasdikleme işlemlerinizi yapıyoruz.
 • Sözlü tercümanlarımız uzaktan ya da yüz yüze çalışarak ardıl ve simultane çeviri hizmetleri sağlamaktadır.
 • Çeviri işlerimizin yanı sıra yaratıcı tercüme, fuar tercümanlığı gibi ihtiyaçlarınızda da tek tıkla bize ulaşabilirsiniz.

Macarca çeviri fiyatları için tıklayız…

Macarca Türkçe ve Türkçe Macarca Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Macaristan’ın göç alma ve verme konusunda aktif bir ülke olduğundan bahsederken bu durumdan kaynaklı olarak birçok Macarca resmî belgenin ortaya çıktığını da söylemeliyiz. Türkiye’ye yerleşen ya da çeşitli amaçlarla Türkiye’de bulunan birçok Macar vatandaşı vardır. Bu gibi durumlarda ise nüfus kayıt örneği çevirisi, iş evraklarının çevirisi ve ikametgâh çevirisi gibi birçok hukuki belge çevirisi gerekli olmaktadır. Hukuki belgeler, kanunen incelendiği için onaylı olmalıdır. Bu nedenle hukuki belgelerin çevirisinde tecrübeli Yeminli Macarca tercümanlar ile çalışılmalıdır. Okeanos Tercüme Bürosu ile çalışan birçok Yeminli Macarca tercüman; hukuk alan bilgisi sahibi ve uzun yıllardır bu alanda tercüme yapan kişilerdir. Profesyonel Macarca tercüme bürosu seçenekleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler içinde Perpa’daki ofisi ile Okeanos Tercüme öne çıkmaktadır.

Macarca Çevirmen

Günümüzde sözlü çeviri, ülkelerin daha sıkı ilişkilerde bulunması ve verimli görüşmeler yapabilmesi için en fazla ihtiyaç duyulan çeviri türlerinden biridir. AB resmi dillerinden biri olarak Macarca da sözlü tercüme dilleri arasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle Türkiye Macaristan arası gerçekleşen uluslararası projelerin konferanslarında, ortak iş görüşmelerinde, ticari anlaşmaların müzakere aşamalarında ve işlemde olan projelerin süreçlerinin takibinde Macarca Türkçe çeviri sürekli bir ihtiyaçtır. Farklı lehçelerin de bulunduğu Macarca dilinde profesyonel tercümanlar ile çalışarak bu süreçleri daha rahat ve sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Okeanos Tercüme Macarca tercümanları; ardıl ve simultane sözlü tercüme türlerinde hizmet vererek süreç boyunca sizlere eşlik etmektedir. Telefondan çeviri ve online Macarca çeviri seçeneklerimiz ise yüz yüze temasa gerek kalmaksızın üst düzey teknolojik donanımımız ile kısa yoldan sağlanmaktadır.

Macarca Türkçe ya da Türkçe Macarca çeviri taleplerinizi bize iletmek için  info@okeanostercume.com.tr mail adresimiz ile, ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.