Macarca Türkçe Çeviri

macarca tercüman_okeanos tercüme

Macarlar ve Macaristan’ın etrafındaki ülkelerde yaşayan göçmenler tarafından konuşulan Macarca, Ural dil ailesinden gelmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biri olan bu dil, yaklaşık 14,5 milyon kişi tarafından konuşulur. Geçmişten günümüze Lehçe, İngilizce, Romence, Fransızca, Yunanca gibi dillerle ilişkisi olduğu öne sürülmüş; fakat kanıtlanamamıştır. Çeviri sektöründe de İngilizce Macarca başta olmak üzere birçok dil çifti kullanılır. Macaristan’dan sonra en fazla Romanya’da konuşulduğu için Macarca Türkçe çeviri, bu bölgelerde de sık sık yapılmaktadır. Macarcanın konuşulduğu diğer ülkeler; Avusturya, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, Hırvatistan ve Ukrayna’dır. Türkiye ile uzun yıllardır yakın ilişki içinde olan Macaristan; eğitim, sağlık, ticaret ve turizm gibi birçok alanda anlaşma imzalayarak çeviri yoluyla diyalogları sağlamlaştırır.

Türkçe Çeviri Kapsamında Macarcanın Yeri

Türkçe Almanca ya da Türkçe İngilizce gibi dil çiftlerinin daha yaygın kullanıldığı bu sektörde Macarca Türkçe tercümenin iş hacmi bu dillere kıyasla daha az olsa da her gün daha fazla gelişmektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında farklı alanlarda artan iş kolları, uluslararası ilişkilerin gelişmesi, teknolojinin katkıları ve ortak iştirakler vardır. Türkiye’de Macarca tercüman; genel olarak dış ticaret firmaları, çeviri büroları ya da bakanlıklar için çalışmaktadır. Bölgesel konuşulma oranı yüksek olduğundan genellikle Macaristan-Türkiye ilişkilerinin ön plana çıktığı konularda kullanılır.

Mahkemelerde Yeminli Macarca Tercüman olarak çalışmak da mümkündür. Fakat bunun için öncelikle adalet komisyonlarına teslim etmeniz gereken bazı belgeler vardır. Macarca lehçesi kuzey, batı ya da kuzeydoğu gibi bölgelerde farklılık gösterse de karşılıklı anlaşılabilirlik sağladığından Macarca tercüman, herhangi bir lehçedeki konuşmaları anlayabilir. Bazı Macarca lehçeleri şunlardır; Alföld, West Danube, Danube-Tisza, Kuzeydoğu Macarca vb. Doğuya doğru gidildikçe de lehçelerde değişme gözlenebilir. Ayrıca Macarca ile Türkçe arasında önemli bir ilişki ve benzerlik vardır. Geçmişte Macarcanın Türkiye Türkçesinin kollarından ya da Türk dilleri arasında sınıflandırılması düşünülmüş ve tartışmalar yaşanmıştır. Fakat Macarca, Ugor dilleri arasında yer almıştır.

Macarca Hakkında İlginç Bilgiler  

 • Macarca dilinde 14 adet sesli harf vardır ve bu harflerin okunuşu neredeyse aynıdır. Bu nedenle telaffuz çok önemlidir. Macarca sözlü tercüme yapan kişiler bu ayrımlara oldukça dikkat eder.
 • Cümledeki ögelerin düzeni esnetilebilir. Yani Macarca cümle çeviri yaparken bazı ögelerin yerini değiştirebilirsiniz. Ancak dil bilgisi kurallarına gene de dikkat etmek gerekir.
 • Kanada’da bulunan Yarmouth County Müzesi’ndeki bir taşta eski Macar yazı dili kullanılmıştır ve bu taşın Kristof Kolomb’dan dahi önce Amerika kıtasında bulunduğu düşünülmektedir. Belki de Macarlar Kristof Kolomb’dan önce Amerika’ya varmıştır…
 • Macaristan’da Türkoloji çalışmaları çok eskiye dayanır ve 1830’lardan beri Macar Üniversitesi’nde Türkoloji dersleri verilmektedir. Macar Türkolog Németh Batı Rumeli ve Doğu Rumeli ağızlarını sınıflandırmıştır.
 • Macarca kendinizi tanıtmak isterseniz önce soyadınızı sonrasında adınızı söylemeniz gerekir.

macarca türkçe çeviri

Macarca Türkçe Çeviri Ücretleri

Dilden dile, belgenin yazım alanına, sözlü ya da yazılı olmasına ve tercüme bürolarına göre değişen çeviri ücretleri, Macarca Türkçe çeviri için de farklılık gösterir. Yeminli tercümelerde Macarca tercüme ücreti artmaktadır. Son yıllarda eğitim alanında Erasmus hareketliliği sayesinde Yeminli Macarca Türkçe tercümeye ihtiyaç artmıştır. Çevirilerinizde tercüme bürosu seçmenizin size sağlayacağı bazı avantajlar vardır. Bunlardan bazıları;

 • Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu profesyonel çeviri ekibi metinlerinizi uygun çeviri ücretleri ile kısa sürede teslim eder.
 • Çevirilerinizde ekleme ya da çıkarma yapmak istediğinizde anında telefon ve e posta iletişim kanallarımızla bize ulaşabilirsiniz.
 • Acil çeviri, teknik çeviri, mahkeme çevirisi gibi taleplerinizde anında sizinle iletişime geçerek ekip oluştururuz.
 • Yeminli tercümanlarımız ile resmi iş yerlerine gönderilecek ya da devlet makamlarına verilecek çeviri belgelerinizi tasdikleme işlemi yaparız.
 • Sözlü tercümanlarımız uzaktan ya da yüz yüze çalışarak ardıl ve simultane çeviri hizmetleri sağlamaktadır.
 • Çeviri işlerimizin yanı sıra yaratıcı tercüme, fuar tercümanlığı gibi ihtiyaçlarınızda da tek tıkla bize ulaşabilirsiniz.

Macarca Türkçe ya da Türkçe Macarca çeviri taleplerinizi bize iletmek için  info@okeanostercume.com.tr mail adresimiz ile, ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir