Portekizce Tercüme ve Çeviri

portekizce tercüme ve çeviri

Portekizce tercüme ve Portekizce çeviri, Portekizce, 200 milyon üzerinde insan tarafından anadil olarak konuşulan ve dünya üzerinde altıncı olarak yaygın olan dildir. Güney Amerika’da yaklaşık 190 milyon kişi tarafından ve Latin Amerika’nın %34’ü tarafından konuşulan dildir. Hint Avrupa dil ailesinin İtalo Keltik alt grubunun Romen dilleri koluna bağlıdır. İspanyolca’ya çok yakın olmakla birlikte İspanyolca’dan daha yumuşak ve melodik bir dildir.

Portekiz Türkiye İkili İlişkileri

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen gün gelişme göstermektedir. 2017 yılında ikili ticaret hacmimiz bir önceki yıla oranla %14,2 oranında artış göstererek 1.496 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Portekiz ile olan ihracatımızda otomotiv sanayi ürünleri, pamuk ipliği, pamuklu mensucat ile suni ve sentetik lifler, flamentler öne çıkmaktadır. Son zamanlarda inşaat sektöründe gözlenen önemli gelişmelere paralel şekilde demir çelik ürünleri ihracatımızda canlanma dikkat çekmektedir. Plastik ve kimyasal ürünler, beyaz eşya, makine, cihaz ve aksamlar, elektrikli makine ve cihazlar, ile kağıt ve karton ürünler de ihracatımızın önemli ürünleridir. Ayrıca taze ve soyulmuş balık ihracatımız da artış göstermektedir.

Portekiz’den gerçekleştirilen ithalatımızda kağıt ve karton, kağıt ve karton esaslı ürünler, odun hamuru, elektrikli makine ve cihazlar ile aksam ve parçaları, plastik ürünler, karayolu taşıtları aksam ve parçaları, makine ve cihazlar ile aksam ve parçaları, örme giyim ürünleri, mineral yağlar ve ayakkabı öne çıkmaktadır.

Türkiye’de faaliyetini sürdüren Portekiz firmalarının sayısı her geçen sene artış göstermektedir.
Ülkemizde bilgi teknolojileri, telekominikasyon, elektronik, iş makineleri, makine ve techizat, seramik, hazır giyim ve ayakkabı, AVM işletmesi, kağıt ve orman ürünleri, mühendislik, danışmanlık, yenilenebilir enerji, atık depolaması, dekorasyon, boya gibi çeşitli alanlarda faaliyet göstermekte olan Portekiz sermayeli firmalar bulunmaktadır.

Portekizce’nin Konuşulduğu Ülkeler

Portekizce, başta Portekiz olmak üzere, Brezilya, Angola, Yeşil Burun Adaları, Doğu Timor, Gine-Bissau, Ekvator Ginesi, Mozambik, Sao Tome ve Principe’de resmi dil konumunda olan Portekizce dünyanın en çok konuşulan 6.dili olarak önemini git gide artırmaktadır.

Portekiz AB üyeliği sürecinde Türkiye’ye destek veren ülkeler arasındadır. Türkiye ve Portekiz ticari, ekonomik, turizm ilişkileri açısından işbirliği içerisinde olan iki ülkedir. Özetle Türkiye Portekiz ilişkilerinin dostane biçimde olması Portekizce Türkçe çeviri hizmetine olan talepleri artırmıştır.

Portekizce Tercüme ve Çeviri

İki ülke arasında gerçekleşen teknik ürün ticareti sırasında Türkçe Portekizce-Portekizce Türkçe teknik tercüme ve teknik çeviri hizmeti gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzu, CE belgesi, teknik şartname, el kitapçıkları, bakım ve onarım kılavuzları gibi evrakların Portekizce teknik tercüme ve teknik çevirisi yapılmaktadır. Teknik tercüme ve çeviri işlemi yapılırken cümlelerin kısa, anlaşılır ve net olması, ayrıca doğru terim kullanımı ve terminolojik bütünlük önemlidir.

Hukuk, özellikle iki ülke arasındaki her ilişkinin temel taşıdır. Dolayısı ile yapılan tüm işlemlerde ve yaşanan tüm süreçlerde hukuki belgeler düzenlenmektedir. Türkiye Portekiz arasında yaşanan tüm ilişkilerde de Portekizce Türkçe-Türkçe Portekizce hukuki tercüme ve hukuki çeviri işlemleri yapılmaktadır. Hukuk çok spesifik ve zorlu bir terminoloji olması sebebiyle hukuki tercüme ve çeviri işlemleri sırasında doğru terminoloji kullanımı, kural ve yaptırımların doğru aktarılması çok büyük önem taşımaktadır.

Portekizce Yeminli Tercüme

Vize, vatandaşlık, seyahat, iş, evlilik, boşanma gibi birçok işlemde kullanılan evrakların resmi makamlara ibrazı sırasında Portekizce yeminli tercüme işlemi yapılır. Evrakların Portekizce yeminli tercüme ve Portekizce noter onaylı tercüme yapılması bireysel ya da kurumsal talep sonrası belirlenir.

Portekizce Tercüman 

  • Türkçe ve Portekizce’yi anadil düzeyinde yazıyor ve konuşuyor olmak
  • En az bir terminolojik alanda uzmanlık sahibi olmak
  • Çeşitli dosya formatları, yazılım ve uygulamalarda çalışabiliyor olmak
  • Sorumluluk sahibi ve ekip çalışmasına açık olmak

Yeminli Portekizce tercüman olma şartları ise;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Sabıka kaydının bulunmaması
  • Yazılı ve sözlü tercüme işlemini her iki dil yönünde gerçekleştirebilecek dil yetkinliğine sahip olmak
  • Dil bildiğini lisans diploması ya da dengi bir belge ile ispat edebiliyor olmak
  • Yemin zaptı çıkardığı noterlik makamının bulunduğu il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak

Portekizce Tercüme ve Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos, müşterilerinin talep, beklenti ve ihtiyaçlarını en şekilde analiz edebilen nitelikteki proje koordinatörleri, tercüman kadrosu, editör ve kontrolör ekibiyle çalışmalarını profesyonel bir biçimde yürütmektedir.

Kurulduğu günden bu yana kalitesinden ödün vermeden etik değerler çerçevesinde faaliyet gösteren Okeanos tercüme şirketi İstanbul’un merkezi ilçelerinden birisi olan Şişli’de bulunan merkezi konumuyla kaliteli ve güvenilir çeviri hizmetinin yanı sıra, ulaşılabilir çeviri hizmeti de sağlamaktadır.

Portekizce tercüme ve çeviri işlemleri hakkında daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir