Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
sırpça tercüme, sırpça çeviri

Sırpça Türkçe Çeviri ve Tercüme

Sırpça; Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan ve Makedonya’da yaklaşık 12 milyon kişi tarafından konuşulan bir Güney Slav dilidir. İlk olarak 11. yüzyılda yazılı örneklerine rastlanılan Sırpçanın alfabeleri de dönemler boyunca değişmiştir. Öncelikle Glagolitic alfabe kullanılarak yazılan Sırpça, zamanla Kiril ve Latin alfabesi kullanmıştır. Bulgarca ve Makedonca gibi Doğu Slav koluna ait dillerle anlaşılabilirlik düzeyi azken Güney Slav dillerine benzerlik göstermektedir. Sırpça Latin alfabe, 1830’da Hırvat dilbilimci Ljudevit Gaj tarafından bir araya getirilmiştir. Fakat günümüzde Sırplar 2006’da verilen hükümet kararı ile hala Kiril alfabesini kullanmaktadır. Bu dil; Arapça, Türkçe, Farsça gibi Doğu dillerinden kelimeler alan bir dildir. Bu nedenle Türkçe Sırpça çeviri yaparken özellikle sözvarlığı düzeyinde benzerlikler yakalanır. Kiril alfabesi kullanılarak yazılan bu dilin çevirisinin profesyonellikle yapılması gerekir. İşte Sırpça tercüme ve Sırpça çeviri hakkında diğer detaylar…

Sırpça Lehçeleri

Sırpçanın iki ana lehçesi vardır. Bu lehçeler Shtoktavian ve Torlakian’dır. Shtoktavian, Sırpça için prestij dilidir, yani edebi dil olarak ve standart dil olarak kullanılır. Dillerin en resmi ve geçerli versiyonları, standart dil olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca Shtoktavian; Boşnakça, Karadağ dili ve Hırvatçanın da köklerini oluşturan lehçedir. Fakat Sırpçanın Türkçe, Almanca, İtalyanca, Macarca ve Yunanca dillerinden kelimeler aldığı unutulmamalıdır. Sırpçanın söz varlığını en fazla Türkçe etkilemiştir. Sırpça sözlük kullanan veya sözlükleri araştıran birisi, Türkçeden dolaylı ya da doğrudan yaklaşık 8000 sözcük geçtiğini görecektir. Sırpçanın ise İngilizceye “vampir” ve “biber” gibi taşıdığı sözcükler vardır.

Türkçe Sırpça Çeviri Latin Alfabesi

Sırpça, Hint Avrupa dil ailesinden kökünü alan Baltık Slav dillerinden gelmektedir. 16. yüzyıldan beri Sırbistan olarak bilinen bölgeye birçok kişi göç etmiş ve ülke popülasyonu gittikçe artmıştır. Öncelikle kuzey kesime giden göçmenler, zamanla kıyılara ulaşmıştır. Sırp dilinin gelişimine kaynaklık eden bölge aslında Doğu Hersek’tir. Fakat göçmenlerin sık sık yer değiştirmesi dilin diğer bölgelere de yayılmasını sağlamıştır. Bu dil, Azbuka ve Abeceda, yani Kiril ve Latin alfabesini aynı anda kullanmaktadır. Sırbistan, Avrupa’da iki alfabeyi birlikte kullanan tek ülkedir. Sırp Hükümeti ikisini de eşit olarak tanısa da yönetim ve bürokratik işlerde Kiril alfabesi kullanılır. Ayrıca Kiril alfabesi, Latin alfabesinden önce kullanılmaya başlanmıştır. Ancak halk, iki alfabeyi de rahatlıkla anlayabilmektedir. Türkçe Sırpça çeviri yaparken Latin alfabesinin de kullanılması tercümede kolaylık sağlar. Okeanos Tercüme uzman Sırpça tercümanları hem Kiril hem de Latin alfabesinde yazılmış Sırpça kaynak metinleri kısa sürede çevirerek teslim eder.

sırpça çeviri_sırpça tercüme

Sırpça Türkçe Çeviri ve Türkçe Sırpça Tercüme   

Gelişmekte olan ikili ilişkilere dayalı olarak çeviri hizmetine olan taleplerde artış gözlemlenmektedir. Bugün ticari, teknik, finansal, hukuki, tıbbi vb. birçok alanda Sırpça çeviri hizmeti verilmektedir.

Sırbistan ve Türkiye arasındaki ithalat ve ihracatı gerçekleştirilen birçok teknik ürün, makine, elektrik cihaz ve ekipman bulunmaktadır. Bu kapsamda kullanım, bakım, kurulum ve onarım kılavuzları, ürün katalogları, parça katalogları, broşürler vb. için teknik çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.Teknik çeviride uygun teknik terim kullanılmalı, kısa ve anlaşılır cümleler kurulmalıdır.

Günümüzde çok daha hızlı ve sorunsuz gerçekleşen ikili ülke ticari faaliyetleri kapsamında birçok ticari doküman için ticari çeviri hizmeti sağlanmaktadır. Gümrük, nakliye ve taşımacılık evraklarının yanı sıra sicil gazetesi, vergi levhası, faaliyet belgesi, ticari yazışmalar, sözleşmeler ve faturalar vb. çevrilmektedir. Ticari terminoloji ve jargona uygun çeviri hizmeti verilmektedir.

İkili bireysel ve kurumsal tüm hukuki ilişkiler doğrultusunda hukuki evrakların Sırpça çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Sözleşme, vekaletname, mahkeme evrakları, kanun ve yönetmelikler vb. birçok doküman tercüme edilmektedir. Hukuki terminolojiye ve hukuk sistemlerine uygun hukuki çeviri hizmeti sağlandığında başarıya ulaşılmaktadır.

Sırpça Öğrenmek Size Neler Kazandırır?

Tarih sahnesinde edebiyat dendiğinde Doğu dillerinde Farsça, Batı dillerinde İngilizce gibi diller ön plana çıksa da Sırpça da edebiyat alanında üretken bir dildir. 1000 yıl kadar önce Orta çağ döneminde edebi metinler ortaya çıkarılsa da günümüze ulaşanların sayısı oldukça azdır. Ancak Sırp halkının ve bu dili konuşan kişilerin edebiyata düşkünlüğü, bu eserlerin korunmasını sağlamıştır. 18. yüzyılda birçok Sırp şair ön plana çıkmış, isimleri uluslararası kitap pazarlarında yer almıştır. Edebiyat dışında Balkan ülkelerine seyahat etmek isteyen kişiler için de Sırpça öğrenmek avantajlıdır. Sırp turizminin odak noktalarını oluşturan doğal güzellikler ve etnik köyler, her yıl yüzlerce turisti Sırbistan’a çekmektedir. Sırbistan’a gitmek isteyen kişiler hazırlık yaparken Sırpça Vize belge çevirisi gibi hizmetlere ihtiyaç duymaktadır. Okeanos Tercüme, oturum izni, çalışma izni ve vize belgelerinin resmi çevirileri için Sırpça Yeminli tercüme işlemlerini uygun fiyat avantajları ve güvenilir çevirmen ile gerçekleştirir. Sırpça öğrenmek için kullanabileceğiniz

Sırpça sözlük için tıklayınız…

Sırpça Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Karakter sayısı üzerinden belirlenen çeviri fiyatlarında resmi belgelerde birtakım değişiklikler görülebilmektedir. Buna göre belge ve sayfa sayısı üzerinden fiyatlar düzenlenmektedir. Tercüme içeriği veya uzmanlık alanı ne olursa olsun her daim fiyatlar uygun tutulmaya çalışılmaktadır. Okeanos, uygun çeviri fiyatları ile kaliteli, güvenilir ve hızlı çeviri hizmeti sunma politikası gütmektedir.

Sırpça çeviri fiyatları için tıklayınız…

Sırpça Çeviri ve Tercüme Taleplerinizde Okeanos Tercüme Bürosu

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu olarak Sırpça tercüme hizmetlerimizde güvenilir profesyonel ve deneyimli tercümanlarımızdan yararlanarak çevirileri tamamlıyoruz. 7/24 iletişim imkanı sunduğumuz kanallarımız sayesinde çevirilerinizin gidişatını takip edebilir, ek taleplerinizi anında bizimle paylaşabilirsiniz. Çevirilerinizi yaparken mesajın aktarımında doğruluk, terminolojik ihtiyacın karşılanması ve zaman çizelgesi takip edilerek hareket edilmesi prensiplerimiz arasındadır. Rekabetçi fiyat politikamız, Avrupa standartlarındaki çeviri ideolojimiz ve kalite kontrol – proje yöneticiliği hizmetlerimizle Sırpça Türkçe tercüme dosyalarınızı da anında çeviriyoruz.

Çeviri taleplerinizde yıllardır sektörde faaliyet gösteren bir profesyonel çeviri bürosu olan Okeanos Tercüme’nin kaliteli hizmet anlayışından faydalanın! EN 15038 Çeviri Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda kalite, hız, güvenilirlik ve hız bir arada çeviri hizmeti müşterilerle buluşturulmaktadır.

Çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.okeanostercume.com.tr adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca info@okeanostercume.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. Aynı zamanda 0212 221 45 21 numaralı kurumsal hat veya 0553 910 31 32 numaralı GSM / WHATSAPP / TELEGRAM hattımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.