Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
okeanos tercüme_slovence tercüme_slovence çeviri

Slovence Türkçe Çeviri ve Tercüme

Slovence, Slav dilleri içinde ilk yazılı dil olmasının yanı sıra Avrupa’daki köklü dillerden biridir. 2,5 milyon üzerinde aktif konuşana sahip olan Slovencenin 50’ye yakın lehçesi vardır. Slovenya’nın dışında İtalya, Hırvatistan, Macaristan ve Avusturya’nın sınır bölgelerinde de konuşulmaktadır. 20. yüzyıldan başlayan yoğun göçler nedeniyle Amerika’da Slovence konuşan küçük topluluklara rastlanmaktadır. Az kişi tarafından konuşulduğu için Slovence tercümanlar, kültürün ve dilin özelliklerinin bilincinde olmalı ve çevirilerinde profesyonel davranmalıdır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra birçok Slovenyalı ülkelerini terk ederek Arjantin’e yerleşmiştir. Bu nedenle Slovenceye Güney Amerika’da da rastlamak mümkündür. Slovenceyi azınlık miktarda konuşan diğer ülkeler ise Kanada, Sırbistan, Avustralya ve Güney Afrika’dır. Slovence Türkçe çeviri ve tercüme hakkında detaylar…

slovence, slovence çeviri

En Eski Yazılı Slav Dili: Slovence

Slovence bilinen en eski yazılı belgeler Freising El Yazmaları’dır. Bu üç dini metnin tam olarak hangi tarihlerde yazıldığı henüz bilinmemektedir; fakat 9. yüzyılda yazıldığı düşünülmektedir. Metinler, Freising, Almanya’da keşfedilmiştir. 1803’ten beri Münih’teki Bavarian Devlet Kütüphanesi’nde korunan metinler, sadece bir kez 2004’te Slovenya’da sergilenmiştir.

Slovencenin 46 Farklı Lehçesi

Yaklaşık 2,5 milyon aktif konuşan kişiye rağmen 46 lehçe bir dil için oldukça fazladır. Bu nedenle Slovencenin aynı zamanda en fazla lehçeye sahip olan Slav dili olduğu da düşünülmektedir. Slovence lehçeleri, 7 bölgeye göre sıralanır. Bu bölgeler; Carinthian, Kuzey Carniolan, Güney Carniolan, Littoral, Rovte, Strian ve Pannonian’dır. Bazen lehçeler o kadar farklılaşır ki Slovenya’nın iki ucunda yaşayan kişilerin birbirini anlaması son derece zorlaşır. Slovence dilinin bu kadar fazla lehçeye sahip olması kendi dillerinde bir atasözünün ortaya çıkmasını sağlamıştır. “Vsaka vas ima svoj glas”, yani “her köyün kendi sesi vardır”.

slovenya, slovence

Slovencenin Slovenya’nın Kuruluşundaki Etkisi

1991’de bağımsızlığını ilan eden Slovenya, görece olarak yeni yapılanmış bir ülkedir. Fakat bu ülke için bağımsızlık hayali, ulusun kendisi kadar eski bir tarihe dayanıyordu. Günümüzde Slovenya Cumhuriyeti olarak bilinen ülkeyi, tarih boyunca birçok krallık ve ülke işgal etmiştir. Bu işgallerin çoğunda Slovence dilini yok etme ve Sloven halkını ortadan kaldırma amacı taşınıyordu. Fakat yüzyıllar boyunca Slovence, halkı bir arada tutan ve ulus benliğini koruyan bir mihenk taşı olmuştur. Yıllarca süren direnişler ve teslimiyete isteksizlik, Slovenyalı halkın hayalini gerçekleştirmiş ve ulus bağımsızlık kazanmıştır.

Slovence Dini Çeviriler

Slovence, İncil’in tamamen çevrildiği 12. ülkedir. İncil’de geçen ilk kelimelere Freising El Yazmaları’nda rastlanmıştır. Fakat İncil, Slovenceye ilk kez Lütheren Başkan Jurij Dalmatin tarafından tamamıyla çevrilmiştir. Çeviri 1578’de tamamlanmıştır ve 5 yıl sonra, 1583’te basılmıştır. Slovence dini çeviriler, tarih boyunca bu dilden yapılan çeviriler arasında önemli bir yer kaplar. Dini öneminin yanında Dalmatin’in İncil çevirisi, dil zenginliği açısından da son derece önemlidir. Onun çevirisi, yüzyıllar boyunca Slovence çeviri anlayışındaki standartları belirleyen bir etmen olmuştur.

slovenya, slovenceTürkçe Slovence ve Slovence Türkçe Çeviri

Slovence konuşan kişi sayısı az olmasına rağmen bu dil Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biridir. Slovenya’da özellikle genç kesimlerden başlamak üzere halkın çoğu Hırvatça ve Sırpça gibi iki ya da üç dil bilmektedir. Bu da kendi ülkelerindeki bölgesel çeviri işlemlerini hızlandırmaktadır. Türkiye Slovenya ilişkileri kapsamında ülkemizde de sık sık Slovence çeviriye ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrenciler, Avrupa Birliği projeleri ile Ljubljana gibi gelişmiş Slovenya şehirlerine giderek eğitim almaktadır. Eğitimleri boyunca Slovence vize çevirisi, belge çevirisi gibi ihtiyaçları olmaktadır. Bu belgeleri kaşelenmiş olarak talep eden Konsolosluklar, özellikle diploma ve transkript çevirilerinde Yeminli Slovence çeviri dışında kabul etmeyebilir. Okeanos Tercüme Bürosu; hukuk, tıp, makine gibi özel alanlarda, akademik Slovence, tez çevirisi içeren çalışma alanlarında ve daha birçok sektörde Slovence tercüme alternatifleri sunmaktadır. Slovence çevirmenlerimizin birçoğu, bu dilde eğitim almış ya da ana dil derecesinde Slovence çeviri düzeyindedir.

Slovence çeviri fiyatları için tıklayınız…

slovence türkçe çeviri

Okeanos Tercüme Slovence Çeviri Farkı…

Sektörün ileri gelen çeviri bürolarından biri olarak titizlikle çalışan Okeanos Çeviri Slovence tercüman ekibimiz ve editörlerimiz, kısa sürede ve profesyonel tercüme hizmetleri sunmaktadır. İsteğinize göre noter onaylı Slovence çeviri ya da yeminli Slovence tercüme alternatiflerimiz mevcuttur. Bize ulaşmak için tek yapmanız gereken “teklif isteme” bölümünü kullanarak iletişime geçmek ve uygun fiyat seçeneklerimizden yararlanmaktır. Çevirileriniz boyunca sitemizde yer alan “müşteri girişi” bölümünden çevirinizin hangi aşamada olduğunu takip ederek bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Türkçeden Slovenceye ya da Slovenceden Türkçeye çeviri taleplerinizi bize iletmeniz için gerekli iletişim kanallarımız, web sitemiz www.okeanostercume.com.tr, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ve telefon numaralarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz…