Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
tayca tercüme_tayca çeviri

Tayca Türkçe Çeviri

Tayca, yaklaşık olarak 65 milyon kişi tarafından başta Tayland olmak üzere Midway Adası, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konuşulan bir dildir. Tayca, Lao diline son derece yakındır. Bu nedenle Taycanın kuzey lehçeleri ile Laoca arasında karşılıklı anlaşabilme oranı da yüksektir. Tayca sözvarlığı içerisinde birçok Sanskritçe, Eski Kmerce ve Palice barındırmaktadır. Görüldüğü üzere Tayca, daha fazla yerel dillerden etkilenmiştir. Ülkemizde Tayca çeviri oranı, düzenli bir yükselişte olup bu durum tarih içindeki bazı olaylardan etkilenmiştir. Örneğin 1989’da Ankara’ya kurulan Taipei Ekonomi ve Kültür Ofisi, iki ülkenin uluslararası düzeyde kültürel, turistik ve ticari faaliyetlerinin gelişmesine aracılık etmiştir. Bu faaliyetlerden Türkçe Tayca çeviri sektörü de etkilenerek birçok alanda tercüme hizmetleri sunulmaya başlamıştır. Tayca Türkçe çeviri hakkında diğer detaylar…

Taycanın Tarih Sürecindeki Gelişimi

Taylandlılar aslında ilk olarak Çin’den göç etmiştir. Hindiçin yarımadasına 2000 yıl önce göç eden halk, buraya yerleşerek kendi kültürlerini yaşatmaya çalışmıştır. Hindiçin bölgesi, oldukça geniş bir bölgedir ve Kamboçya, Laos, Malezya, Myanmar, Singapur, Tayland ve Vietnam ülkelerini kapsar. Taycanın ilk kullanımı, milattan sonra 13. yüzyılda ortaya çıkan kitabelerde görülmüştür. Aslında Taylandlılar ilk olarak Güneydoğu Asya’da yaşayan Monların hakimiyetindeydi ve sonra da Kmerlerin (bugünkü Kamboçyalılar) hükmüne girdiler. Taylandlılar, 13. yüzyılın sonlarına doğru bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu bağımsızlıkla birlikte ülkeleri Siyam, dilleri de Siyamca olarak geçmeye başladı. 1939’da Siyam, Tayland Krallığı’na dönüştü.

Konuşma dilinin ilk olarak şu an Çin ve Vietnam’ın bulunduğu ülkelerin etrafında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yazılı Tayca ise 1283’te 3. Skotay Dönemi’nde Kral Ramkamhaeng tarafından oluşturulmuştur. Tayca alfabe de bu dönemde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat ilk ortaya çıktığı tarihten itibaren günümüze değin küçük değişikliklerden geçmiştir. Modern Tayca bilen kişiler, Skotay Dönemi’ndeki yazılı metinleri okuyabilir. Bu yazı biçimi Palice, Sanskritçe ve Hintçe kavramlar içermesine ek olarak Monca ve Kmerceden de kelimeler almıştır.

tayland, taycaTayland Ekonomik Gücü ve Türkiye Tayland İlişkileri

Tayland’ın ekonomik gücü, son yıllarda Doğu Asya’da en fazla gelişen ülkeler arasında yer almasına sebep olmuştur. Çin’den sonra sağlam bir ekonomik güce sahip olması, potansiyel müşteri taleplerinin ve iç talep güdümlü ekonominin Taylan Bankası tarafından sürdürülmesidir. İstikrarlı para birimleri, 1997’deki ekonomik krize rağmen ayakta kalarak görülmemiş para politikaları uygulamalarını sağlamıştır.

Günümüzde dünyaca ünlü birçok marka, tekstil sektöründe Tayland, Singapur, Myanmar gibi ülkelerle çalışmaktadır. Bunun birçok nedeni vardır. Ekonomik olarak daha uygun bir ülke olan Tayland, dış politikada ucuz mal ve iş gücü sağlayabilen bir ülkedir. Diğer bir yandan ülkenin coğrafi kaynakları birçok sektör için elverişli ham madde sağlar. Bu gibi etkenler ülkelerin dış ticarette Tayland ile anlaşmasına vesile olur. Türkiye’de birçok alanda Tayland ile ilişkileri bulunan bir ülkedir. Eğitim alanında Tayland’daki birçok üniversite ile iş birliğinde bulunan Türkiye, her sene binlerce öğrenciye Tayland eğitim değişikliği programları sunmaktadır. Ayrıca iki ülkenin insani yardım ortak çalışmaları oldukça fazladır.

tayca

Tayca Lehçeler

Taycanın bölgesel ve sosyal olarak farklı lehçeleri vardır. Bölgesel lehçeler içinde şu anda ortak bir karara varılamamıştır. Bazı bilim insanları, Taycanın tek lehçesinin Korat Taycası olduğunu düşünürken bazıları da Bankok Taycası ve Merkezi Tayca olarak ayırmaktadır. Sosyal lehçeleri incelediğimizde coğrafi bölgelere göre ayrılan iki çeşit Tayca ile karşılaşırız. Bu iki lehçe, sözvarlığı ve bazı noktalarda dil bilgisi açısından farklılıklar göstermektedir. Yüksek Tayca; kraliyet ailesinden gelen kişiler, yüksek rütbeli Budist din adamları ve üst statüdeki insanlarla konuşurken kullanılır. Yüksek Tayca, Sanskritçe ve Kmerceden birçok kelime içermektedir.

Düşük statüde kullanılan Tayca ise günlük konuşma dilinde ve yukarıda listelenen kişiler haricindeki bireylerle konuşurken kullanılmaktadır.

tayca türkçe çeviri

Türkçe Tayca ve Tayca Türkçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Son yıllarda gittikçe artan Türkiye Tayland ilişkileri nedeniyle Tayca çeviri sektörü de ivme kazanmıştır. Özel alan çevirilerinin yanı sıra Tayland film endüstrisinde oldukça gelişmiş bir ülkedir. Tayland dizi ve filmleri, Türk izleyiciler tarafından yoğun olarak takip edilir. Bu nedenle Tayca alt yazı çevirmenliği ve Tayca dublaj tercümesi geçtiğimiz yıllar içinde en popüler alanlardan biri olmuştur. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu, Tayca alt yazı çevirisi, özel alan çevirileri, yeminli tercüme ve daha birçok alanda profesyonel Tayca çevirmen kadrosu ile hizmet vermektedir. Hizmetlerimize çevirinin ötesinde Tayca yerelleştirme, deşifre, yaratıcı tercüme gibi farklı alanları da ekleyerek Tayca Türkçe dil kombinasyonunda size kapsamlı seçenekler sunmaktayız. 50’den fazla dilde yaptığımız çevirilerimizin yanı sıra müşteri memnuniyetine özen göstererek öneri ve görüşleriniz için iletişim kanallarımızı 7/24 faaliyet tutmaktayız.

Tayca çeviri fiyatları için tıklayınız…

Siz de Tayca Türkçe çeviri ve tercüme seçeneklerimize göz atmak ve teklif oluşturmak için web sitemiz www.okeanostercume.com.tr ziyaret edebilir veya e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr dosyanızı iletebilirsiniz. Dilerseniz de, ayrıntılı bilgi için telefon numaralarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.