Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
çekçe, çekçe çeviri

Türkçe Çekçe Çeviri

Çekçe Türkçe veya Türkçe Çekçe çeviri geçmişte olduğu gibi günümüzde de portansiyeli yüksek olmasına rağmen çok talep edilmeyen çeviri dillerindendir. Çek Cumhuriyeti, kısa adıyla Çekye Orta Avrupa’da yer almasına rağmen ülkemiz ile ikili ilişkilerin yanı sıra, sadece Turistik ve yurt dışı öğrenim dışında özellikle ticari ilişkiler henüz gelişme aşamasındadır. İkili ilişkiler ve ticari hacim  arasında gelişme Batı Slav dillerinden biri olan Çekçe, yoğun olarak Çekya’da konuşulsa da Avrupa Birliği dillerinden olduğu için çevirisi sıklıkla yapılmaktadır. Komşu ülkeleri tarafından da konuşulan bu dilin yakın komşusu Slovakya ile ortak geçmişi nedeniyle Slovakçaya da benzemektedir. Çekçe Türkçe çeviri sektörünün henüz gelişmekte olması nedeniyle Çekçe tercüman sayısı görece azdır. Ancak profesyonel çeviri bürolarında bulunan Çekçe tercüme hizmetinden Okeanos Tercüme Bürosu sayesinde güvenilir bir şekilde faydalanabilirsiniz. Tecrübeli Çekçe çevirmenlerimiz bir tık ötenizde… Özellikle turizm sektörünün etkisi ile artan Türkçe Çekçe çeviri faaliyetlerine dair bilgileri yazımızda sizle için derledik.

Çek Cumhuriyeti’nin Resmi Dili Çekçe ve Tarihi

Çekçenin temeli, Çekçe ve Slovakçanın Batı Slav dillerinde alt gruplara ayrıldığı 9-10. yüzyıllara dayanır. Bu dönemden 20. yüzyıla değin Çekçe, Bohem dili olarak biliniyordu.  Çekçe yazılan ilk belgeler 13-14. yüzyılda ortaya çıkmıştır. 14. yüzyıl, dilin gelişmeye başladığı ve İncil’in tamamen Çekçeye çevrildiği dönemdir. Bu zaman diliminde edebiyat ön plana çıkmış, resmi dil oluşmuştur. Bohemya Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru 4. Charles İncil’in Çekçeye çevrilmesini istemiştir.  Çekçe ortografinin standartlaşması, 15. yüzyıldaki Bohemyan Reformu’na dayanır. 18. yüzyılın sonlarında ise Modern Çekçe oluşmaya başlamıştır. Çünkü ülke bu dönemde ulusal aydınlanma yaşamıştır. Çekçe dilinin standartlaşma işlemi, dilbilimci Josef Dobrovsky’nin 19. yüzyılda çıkardığı yayınlarla başlamıştır. Modern Çekçe, zengin ve karışık bir dildir. Bohemya dili olarak da bilinen Çekçe, bazen Rusça ve Slovakça ile karıştırılmaktadır. Bu durum Slovakya ile Çek Cumhuriyeti’nin 1993’teki barışçıl ayrılmalarına değin tek ülke, Çekoslovakya, olmalarından kaynaklanmaktadır. Aksi halde iki dilin de kendine has telaffuz ve dil bilgisi yapısı vardır.

Çekçe Lehçeleri

Çekçe, Hint Avrupa Dil ailesinin Çekçe-Slovakça dilleri alt grubunda yer almaktadır. Çekçenin üç adet ağzı vardır ve bu ağızlar coğrafi konumlara göre ortaya çıkmıştır. Her ağzın karakteristik özellikleri vardır ve fonolojik ve morfolojik olarak ayrılmalarını sağlar. Bu ağızlar; halk Çekçesi, Bohemyan ağızları ve Moravian ağzıdır. Halk Çekçesi, ülkenin büyük bir kısmı tarafından konuşulsa da genellikle başkent Prag tarafında yoğunlaşmıştır. Ayrıca halk Çekçesi, baskılarda ve dijital medyada da sık kullanılır. Moravian ağzı, Silesia ve Moravia bölgelerinde görülür. Çek Cumhuriyeti içinde yaklaşık 108.000 kişi Moravian ağzıyla konuşur. Moravian ağzı 5 lehçeden oluşmaktadır. Bu lehçeler; Cieszyn Silesian, Bohemyan-Moravian, Lach, Doğu ve Merkez Moraviandır. Son ağız ise Bohemya ağzıdır. Bu ağız da Merkez Bohemyan, Güneybatı Bohemyan ve Kuzeydoğu Bohemyan olmak üzere üç lehçeye ayrılır. Son yıllarda Çek Cumhuriyeti’nde Bohemyan lehçelerinin kullanımı gittikçe azalmıştır. Bu durum, halk arasında daha düşük sınıftan gelen Çeklerin Bohemyan lehçeleri kullandığı görüşüyle paraleldir.

Çekçe Çeviri Yaparken Lehçelere Dikkat Edilmelidir…

Çekçe Türkçe çeviri yaparken çevirmenlerin farklı lehçelere dikkat etmesi ve dilin kültürüne hakim olması gerekir. Okeanos Tercüme, Çekçe çevirmen alımında dil yeterliliğinin yanı sıra kültür edincine sahip çevirmenleri seçmeye de özen gösterir. Bu sayede çeviride kültürlerarası işlevleri de sağlamış olur.

çekçe 

Çekçe Hakkında Çok Bilinmeyenler

  • Çekçe, tüm dillere günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kelime kazandırmıştır: Robot. İlk olarak Çek bir yazar tarafından kullanılan kelime, zamanla tüm dünya dillerine girmiş ve orijinal haliyle kullanılmaya devam etmiştir.
  • Çekçe, Amerikan Savunma Dil Enstitüsü’ne göre Fince, Rusça, Taycayla beraber dünyanın en karışık dillerinden biridir.
  • Çekçe (https://www.britannica.com/topic/Czech-language); Milan Kundera, Franz Kafka gibi önemli yazarlar tarafından ana dil düzeyinde konuşulmaktaydı.
  • Çekçede zorlu bir eğitimden geçmedikçe telaffuz edemeyeceğiniz eşsiz sesler bulunur. “ř” bu seslerden biridir.
  • Çekçede birçok kelime telaffuz edilirken sesli harfler kullanılmaz.

türkçe çekçe çeviri

Çekçe Türkçe ve Türkçe Çekçe Çeviri

Avrupa Birliği ile müşterek projelere imza atan Türkiye ve bu birliğin resmi dilleri arasında sık sık çeviriler yapılmakta; bu sayede iletişim kesintisiz devam etmektedir. Çekçe bu dillerden biridir ve son yıllarda özellikle eğitim alanında Türkiye ile birçok projede birlikte yer almıştır. Bu projelerin oluşması ve ilerlemesinde Çekçe Türkçe tercümanlar görev alır. Çek Cumhuriyeti, küçük bir ülke olmasına rağmen birçok lehçeye sahip olduğundan çevirmenlerin profesyonel davranması gerekir.

Çekçe çeviri fiyatları için tıklayınız…

Türkçe Çekçe ve Çekçe Türkçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme Çekçe tercüman kadrosu, müşterilerine güvenilir bir çeviri hizmeti sağlamanın ötesinde belgelerin kontrolünü sağlamak isteyenlere proje yöneticileri aracılığıyla kolaylık sağlar. 7/24 aktif çalışan müşteri hizmetlerimiz, çeviri belgelerinizi anında teslim alarak proje planlaması için yöneticilere iletir. Bunun neticesinde Çekçe tercümanlar ve editörler bir araya getirilerek çevirinin teslim süresi ve diğer detaylar kararlaştırılır. Müşterilerin onayına sunulan proje planı hayata geçirilir ve kaliteli çeviri ürünler hazırlanmaya başlar. Teknolojik alt yapımız ile hızlı tercüme seçenekleri de sunmanın yanı sıra resmi işlemlerinizde Yeminli Çekçe tercüme hizmeti sağlamaktayız. Yeminli Çekçe tercümanlarımız, Okeanos Tercüme bünyesi altında profesyonel çeviri fırsatları sunmaktadır.

Çekçe çeviri ihtiyaçlarınızda Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu ile çalışmak için web sitemiz www.okeanostercume.com.tr ziyaret edebilir, dilerseniz e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr adresimize iletinizi gönderebilirsiniz. Dilerseniz de telefon numaralarımız olan 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 MOBİL & WHATSAPP & TELEGRAM aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.