Türkçe Farsça Sözlük Latin Alfabesi

türkçe farsça sözlük latin alfabesi

Farsça Orta Doğu ve Asya’da konuşulan ve İran’da Farsi, Afganistan’da Dari, Tacikistan’da ise Tacikçe olarak bilinen bir dildir. Dünya etrafında Farsça konuşan yaklaşık 65 milyon kişi vardır. Bu da Farsçayı ana dil olarak en fazla konuşulan ilk 20 dilin içine alır. Bunun yanı sıra ikinci dil ya da yabancı dil olarak da 50 milyon üstünde konuşana sahiptir. İran dillerinden gelen Farsçanın günümüzde kullanılan hali Orta ve Eski Dönem Farsçasına benzer. Eski Farsçanın milattan önce 3. yüzyıla kadar konuşulduğu düşünülmektedir. O döneme ait çivi yazıları anıtlarda keşfedilmiştir. Orta Çağ Farsçası ise milattan önce 3-9. yüzyıllar arasında farklı yazı tipleri ile Sasani kralları tarafından konuşulmuştur. Farsça tarihi eskiye dayanan dillerden biri olduğu ve edebi açıdan güçlü bir dil olduğu için Türkçe Farsça çeviri yoğun olarak talep almaktadır. Türkçe Farsça sözlük latin alfabesi, çeviri ve sözlüklere dair diğer bilgiler…

Farsça Dilinin Özellikleri

Farsça, Arapçadan birçok kelime almış olsa da Arapçayla aynı dil değildir. Fakat iki dil, aynı alfabeyi kullanır. Dil ailesinde Kuzey Hindistan dilleri ve daha uzak olarak İngilizce gibi Avrupa dilleri vardır. Modern Farsçanın dil bilgisi yapıları, eski dönemdekilere kıyasla basittir. Bu durum, dilin zamanla sistemleşmesine bağlı gelişmiştir. Ayrıca İranlılar, kaligrafi sanatını da geliştirmiştir. Farsça lehçeleri arasındaki ayrım fazla değildir. Özellikle Farsi ve Dari arasındaki ayrım daha azdır. Ancak Tacikistan’ın, Sovyetler Dönemi’nde Fars ülkeleri ile iletişimi az olduğu için Tacikçe Rusça kelime içerir. Tacikçenin alfabesi de Kiril alfabesidir. İran, Afganistan ve Tacikistan dışında Irak, Bahreyn, Yemen, Türkiye gibi ülkelerde de Farsça konuşan kesimler ya da göçmen halk vardır.

Farsça Öğrenmek Zor Mudur?

Orta Doğu’nun ve Avrupa ülkelerinin dilleri ile karşılaştırıldığında Farsça, görece olarak kolaydır ve kulağa hoş gelen bir dildir. Resmi olarak kullanılan dil bilgisi yapısı basittir. Bunun nedeni kelimeler cinsiyetlere ayrılmaz, sıfat uyumu aranmaz ve isim çekimlemeleri yoktur. Fakat isimlerdeki çekimleme eksiği sözdizimi zorluğu yaratabilir. Ancak sesleri öğrendikçe dilin işlevini de kavrayarak Farsça bilginizi genişletebilirsiniz.  Farsça eğitim almak size Rumi, Hafız gibi Sufi şairlerini okumayı; minyatür, İran halı işlemeciliği sanatlarından zevk almayı öğreterek kültürel olarak aydınlanmanızı sağlar.

Türkçe Farsça Sözlük Latin Alfabesi

Yüzyıllar boyunca Farsçanın az değişmesi, geçmiş ve gelecek arasında kolayca köprü kurabilmenizi sağlar. Çalışmalardan bir yıl sonra öğrenciler, genellikle klasik şiirleri okumaya ve alt yazısız ünlü İran filmlerini izlemeye başlar. BBC’nin genişletilmiş Farsça programları ile online olarak dinleme ve okuma pratikleri de yapabilirsiniz. Bir asır önce Farsçanın Güney Asya’nın lingua francası olduğunu ve o bölgenin tarihinde önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Farsça, Arapçadan sonra İslam’ın ikinci dilidir ve bu dinin yayılmasında yıllarca bir araç olarak kullanılmıştır. Fars şiiri ise dünya edebiyatının yapı taşları arasında yer almaktadır. Türkçeye de birçok kelime kazandıran Farsçayı bilmeden Osmanlı edebiyatı üzerine araştırmalar yapmak zordur. Türkiye’de de Fars Dili ve Edebiyatı okuyabileceğiniz üniversiteler mevcuttur. Dili öğrenirken ya da çeviri yaparken yararlanabileceğiniz Türkçe Farsça sözlük önerilerimiz;

farsça sözlük

https://pauctle.com/fatr/

farsça sözlük_2

https://glosbe.com/tr/fa

Okeanos Tercüme Türkçe Farsça ve Farsça Türkçe

Türkiye’de özellikle son yıllarda Fars ülkelerinden gelen turistlerin artışı, sağlık sektöründeki gelişmeler ve akademik çalışmalar, Farsçadan Türkçeye ve Türkçeden Farsçaya çeviri ihtiyacını artırmıştır. Ülkemizi her yıl binlerce İranlı ve Afgan turist ziyaret etmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de yaşayan birçok göçmen de vardır. Bu nedenle, mahkeme çevirmenliği gibi alanlarda da resmi işler dolayısıyla Yeminli Farsça tercümana ihtiyaç duyulmaktadır. Akademik alandaki Farsça tercümelere genellikle dönem ve tez ödevlerinde gerek duyulur.

Öğrenciler için sağladığı indirimler ile Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu, Uzman Farsça tercümanları önderliğinde hizmet verir.

Farsça Türkçe ve Türkçe Farsça talepleriniz için web sitemiz www.okeanostercume.com.tr, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ve telefon hatlarımız olan 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Acil Farsça Tercüme ve Yeminli Farsça Tercüme taleplerinize anında dönüş sağlayarak kaliteyi her zaman ön koşul kabul ediyoruz.

Türkçe Farsça Sözlük Latin Alfabesi

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir