Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
yabancı dil

Yabancı Dil Öğrenmek

İkinci bir dil öğrenmek, beyninizi çalıştırmanın ve faydalı bir beceri öğrenmenin harika bir yoludur. Yine de bugün birçok öğrenci İngilizce’ ye bağlı kalıyor ve yabancı dil öğrenmek için eğitimini bırakıyor. Neden kendilerini tek bir dille sınırlamayı seçiyorlar?

Dil Öğrenmek İçin En Büyük Engel : Zaman ve Adanmışlık…

Bunun bir nedeni, ikinci bir dil öğrenmek için gereken zaman ve adanmışlık olabilir. Öğrenciler bunu çok zor bir süreç olarak gördükleri için dil çalışmalarından uzak duruyorlar. Bir yabancı dili öğrenmek sadece zor olmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu kariyer için pratik bir beceri olmadığından ikinci plana itilmektedir. Ancak, dil öğrenmek son yıllarda öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularını incelemelerini sağlamak için büyük bir itici güç oldu. Çünkü yabancı dillerdeki kaynaklar, gelişim sürecindeki bir araştırmacı için vazgeçilmezdir. Bununla birlikte iş bulma söz konusu olduğunda bilinen her dil, artı bir avantaj olarak görülmekte. Ancak, dil öğrenme gerçeğini es geçerek direkt akademik araştırmalarına yönelen bireyler sonucunda dil öğrenimi geride kalmış olabilir.

İngilizcenin yaygınlığı, birçok öğrencinin gözünde farklı bir dil öğrenmeyi daha az önemli hale getirdi. İngilizce, Avrupa’nın her yerinde yaygın olarak konuşulmaktadır ve uluslararası iş dilidir. İngilizce konuşmayanlar için İngilizce öğrenmeleri konusunda, İngilizce konuşanlar için başka bir dil öğrenmeye kıyasla daha fazla baskı vardır ve genellikle potansiyel işverenler tarafından da dil konusu İngilizce üzerinde yoğunlaşmıştır.

Son olarak teknoloji, yabancı dil çalışmalarının azalmasında rol oynadı. İnternet ve çeviri yazılımının kolay kullanılabilirliği sayesinde, çoğu insan artık diğer dilleri öğrenmeye ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine, her şeyi İngilizceye çevirmek için bilgisayarlara güveniyorlar.

Yabancı Dil Öğrenmek ve 3 Şaşırtıcı Faydası

Ancak, bu nedenler, öğrencilere yabancı dil öğretmeyi bırakmak için bir bahane olarak kullanılmamalıdır. Yabancı bir dil öğrenmenin faydaları, İngilizce ile başka bir dil arasında çeviri yapmanın çok ötesine geçer.

Beyni Geliştirir

Birincisi, yabancı dil öğrenmek beyninizin zorlanıp gelişmesi için çok önemlidir. Sizi beynin yeni bölümlerini kullanmaya zorlar. Yeni araştırmalar, ikinci bir dil öğrenmenin aslında beyninizin boyutunun artmasına neden olduğunu gösterir. Başka bir dil öğrenmek, yeni dillerini konuşan kişiler için cümle yapısını ve konuşma bölümlerini öğrenme zorunluluğu getirdiğinden, yabancı dil öğrenenlerin kendi dillerini daha iyi anlamalarına da yardımcı olabilir.

Kültürel Gelişme

Yeni bir dil öğrenmenin faydaları kişinin kendi beyninin de ötesine geçer. Öğrenciler bir yabancı dili okurken, genellikle o dilin konuşulduğu yerleri ve dili çevreleyen tarihi ve kültürü de öğrenme eğilimindedirler. Bu, kültürler arası anlayışı geliştirmeye ve öğrencilerin dünyaya yeni bakış açılarıyla bakmalarına yardımcı olmaktadır.

İletişim Gücü

Son olarak, seyahat etmek isteyen öğrenciler için sadece İngilizce öğrenmek yerine başka bir dil öğrenmek daha iyi olabilir. Başka bir ülkenin dilini öğrenmek, o ülkeyi gerçekten yaşamakla ilgilendiğinizi gösterir. Sizi yerlilerle daha özgün etkileşimlere açar ve seyahat etmeyi çok daha tatmin edici hale getirebilir.

Teknoloji, kelimeleri ve cümleleri bir dilden diğerine çevirebilirken, dilin insan unsurlarının yerini alamaz. Dil sadece kelimeleri çevirmekle ilgili değildir. Yabancı bir şeyi kucaklamakla ilgili ve aynı zamanda kendi zihninizi ve dünya görüşünüzü genişletmenizle alakalıdır.

Yabancı dillerin kayıp bir sanat olmasına izin verirsek, başka bir dili konuşma yeteneğinden çok daha fazlasını kaybedeceğiz. Kendimizi başka kültürlere kaptırmak için zaman ayırarak kurulabilecek bağlantıları kaybedeceğiz.

Yabancı dil öğrenmek ne kadar sürer? Sorunuzun cevabı ve merak ettikleriniz için tıklayınız…

Basılı kaynak araştırmak için tıklayınız Google Books