Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
yeminli tercüman belgesi nasıl alınır

Yeminli Tercüman Belgesi Nasıl Alınır?

Yeminli tercüman belgesi, noter huzurunda yemin ederek bu unvanı taşımaya hak kazanan kişilere verilmektedir. Fakat her tercüman, yeminli tercüman olamamaktadır ve bunun için bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Yeminli tercümanlar, toplumdaki güvenilir tercüme olanağı sunan en yetkin çevirmenlerdir. Bu yetkinlik ise tercümanlarda bazı özelliklerin aranmasına ve görev bilincinin sağlanmasına neden olur. Yeminli tercümanlar, çeviri yaptıkları dil çiftinde mutlak doğruluk ve mesajı tam anlamıyla aktarmaktan sorumlu kişilerdir. Bu kişilerin yaptıkları tercümeler, bir kamu kuruluşunda ya da konsoloslukta vize başvurusunda kullanılabileceği için hatasız olmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan retlere veya yetkili makamlarca açılan davalara sebebiyet verir. Okeanos Tercüme, 50’den fazla dilde profesyonel yeminli tercümanlar ile çalışarak farklı sektörlerde çeviriler sunar. İşte yeminli tercüman belgesi nasıl alınır? sorunuzun cevabı…

Yeminli Tercüman Olmak için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bir kişi, doğduğu coğrafi çerçeve nedeniyle iki dilli olarak yetişebilir ve hayatının her bölümünde bu dilleri aktif olarak kullanabilir. Özellikle Belçika, Hollanda gibi çok kültürlü devletlerde görülen bu durum çocukların küçük yaşlarından itibaren iki dilde de yetkin olması ile sonuçlanır. Bu Türkiye’de de görülen bir durumdur. Fakat dil bilmek, çeviri bilincinin oluşması için yeterli değildir. Özellikle geri dönüşü olmayan çevirilerde reşit yaşa ulaşmayan bir çocuğun omuzlarına bu sorumluluk yüklenemez. Bu nedenle Türkiye’de yeminli tercüman olmak için 18 yaşına ulaşmanız gerekmektedir. 18 yaşına erişen bireyler, kendini çeviri alanında geliştirerek, terminolojik donanım sağlayarak ve birkaç yıl tercümanlık deneyimi kazanarak yeminli tercüman olmak için başvuruda bulunabilirler. Fakat 2 dili de yeterlilik seviyesinde konuştuklarını gösterir belgeleri sunmak zorundadırlar. Bunun dışında 18 yaşının altında dil yeterliliği bulunan bireyler, kendilerini denemek için uzaktan tercümanlık ya da gönüllü tercümanlık yapabilmektedir.

yeminli tercüman belgesi

Yeminli Tercümanlar Nerelerde Çalışır?

Bir tercümanın yeminli olarak çalışması, ona diğer tercümanların çalıştığı her alanda, mevkide ve dilde çalışma olanağı sunar. Yani yeminli tercüman aslında mesleğinin önüne bir unvan almış ve bazı noktalarda yetki sahibi olmuştur. Bu yetkilerinin dışında hala tercüme yaparak güvenilir çeviri hizmeti sağlayan kişilerdir. Bir yeminli tercümanın iş sahaları arasında mahkemeler başta gelir. Mahkemelerdeki ciddi ortam ve kişilerin kaderlerine etki durumu, ancak bir yeminli tercümanın sorumluluğunu alabileceği bir çeviri türüdür. Fakat her Yeminli tercüman da istediği zaman giderek mahkeme çevirmenliği yapamaz. Mahkemelerde çalışan tercümanlar, Bilirkişi Yeminli tercüman olarak geçmektedir. Her ilin adalet komisyonlarına bağlı bilirkişi tercümanlar, yılın belli zamanlarında başvuruları neticesiyle listelenir. İhtiyaç durumunda da tercümanlara ulaşılır. Yeminli tercümanlar, mahkeme çevirmenliğinin yanı sıra bürolarda, firmada/şirkette/kurumda tam zamanlı ya da uzaktan olarak çalışabilir.

KPSS ile Yeminli Tercüman Alan Devlet Kurumları

Yeminli tercümanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı’na girerek devlet memuru ya da devlet kurumlarına bağlı tercüman olarak çalışabilir. Bu sınava girmeden KPSS sınavını iyi tanımalı ve önceki senelerde mütercim tercüman olarak kurumlara yerleşen kişilerin puanlarını gözden geçirmelisiniz. Yeminli tercümanlar sadece mütercim tercüman kadrolarına değil, diğer genel memurluklara da başvurabilir. Özellikle yabancı dilin aktif kullanıldığı havacılık ve turizm kurumları da tercümanların tercih ettiği sektörlerdendir. Geçtiğimiz seneleri incelediğimizde mütercim tercüman olarak KPSS’ye giren adayların Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlükleri’nin bulunduğu çeşitli illeri memur olarak tercih ettiğini görmekteyiz. İller; Denizli, Ordu, Isparta, Batman… şeklinde sıralanmaktadır ve puanı yüksek olan bir seçimdir. Fakat bu memurlukların maaşları da diğer bölümlere göre yüksektir. Bunun yanı sıra mütercim olarak istihdam sağlanan adaylar; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Demiryolları kurumlarını tercih etmişlerdir.

KPSS ile yeminli tercüman alan devlet kurumları ilanları için tıklayınız…

Yeminli tercüman hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

Okeanos Tercüme Nitelikli Yeminli Tercümanları

Yeminli tercüme alanının getirdiği sorumluluklar ve ilkelerin farkında olan bir tercüme bürosu olarak Okeanos, farklı dillerde ve alanlarda müşterilerine yeminli tercüme olanağı sağlamaktadır. Tercümelerinde kalite ve deneyime eşlik eden sağlam teknolojik alt yapısı, yenilikçi bir anlayışla tercümelerin kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Anlaşmalı noterler sayesinde kaşeleme işleminin dakikalar içinde gerçekleşmesi ve müşteriye teslim edilmesi sektördeki rekabetçi hizmetlerimizden sadece bir tanesidir. Yeminli Vize belge tercümesi, sağlık raporu tercümesi gibi önemli evraklarınızı bizlere teslim ederek çeviri, kontrol ve proje yöneticileri aracılığıyla geri alırsınız.

Okeanos tercüme Yeminli çeviri hizmetleri ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmak için bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerimiz; web sitemiz www.okeanostercume.com.tr, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ve telefon numaralarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32.

Yeminli Tercüman Belgesi Nasıl Alınır?