Afganca Tercüme ve Afganca Çeviri

afganca çeviri ve afganca tercüme

Afganca, diğer adıyla Peştuca olarak da bilinen dil Afganistan ve Pakistan’ın batı kesiminde Peştuların konuştuğu dildir. Bazı sesleri Sanskritçe’den gelen otuz sekiz harften oluşan bir dildir. AfgancaHintçe, Belucice, Brohice, Urduca, Pencapça, gibi Hindistan ve Pakistan dillerinden etkilenmiş ayrıca Arapça e Farsça’dan çok sayıda kelime almıştır. Eski İran ve Hint dillerine ait özellikler barındıran dil, Arap alfabesi ile yazılmaktadır. 16. Yüzyıldan sonra yazıya aktarılmaya başlanan dilin önemi Afganistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi üzerine büyük artış göstermiştir.

1936 yılında Afganistan’ın resmi dili olan Peştuca (Afganca) ayrıca ülkenin eğitim dilidir. Ülkenin ikinci dili Farsça’dır ve yazıya dökülmesi çok yakın tarihe dayandığı için kelime birliği çok sağlanamamış Arapça, Farsça ve Hintçe’nin büyük etkisi altında kalmıştır.

Türkiye’nin tarihi boyunca bir ülkenin kalkınmasına dair yaptığı en büyük yatırım ve projelerden biri olarak Afganistan’a 2004 yılından itibaren yaklaşık 1 milyar ABD Doları ve 1000’i aşkın projede yer almıştır. Afganistan’ın başlıca ticaret ortakları: Pakistan, Hindistan, Tacikistan, ABD, Rusya olup ihracat ürünleri arasında; meyve, kabuklu yemişler, el dokuması halı, yün, hayvan postu, deriden yapılmış giysi ve yarı işlenmiş mücevherler yer almakta ve başlıca ithalat ürünleri arasında; mekanik ve diğer eşyalar, yiyecek, tekstil ürünleri ve petrol yer almaktadır.

Afganistan’da %90’ı müteahhitlik firmalarından oluşan 127 Türk firması faaliyet göstermektedir. Bu firmalar inşaat ve müteahhitlik konusunda yabancı yatırımcı firma düzeyinde birinci ülke olarak yer almaktadır. Ayrıca bunun dışında Türkiye sermayeli firmalar enerji, sağlık, lojistik, danışmanlık ve madencilik alanlarında da ülkede faaliyet göstermektedir.

Afganca Türkçe- Türkçe Afganca Tercüme ve Çeviri 

Afganistan ile Türkiye arasında ticareti gerçekleştirilen ürünler ve diğer teknik konularda Afganca Türkçe- Türkçe Afganca teknik çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Çeviri işlemi gerçekleştirilirken alanında uzman, deneyimli ve teknik terminolojiye hakim tercüman ve editörler tarafından çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Kullanım kılavuzu, katalog, broşür, ÇED raporu, ar ge raporları, TSE ve ISO velgeleri, teknik şartnameler, teknik eğitim setleri, gibi birçok doküman teknik çeviri işleminden geçmektedir.

Hukuk her iki ülke arasındaki en temel unsur olarak gerçekleşen bir süreçtir. Alanı veya konusu ne olursa olsun tüm iki ülke arasındaki süreçlerin hepsinde hukuki işlemler yer almaktadır. Ortaklık sözleşmeleri, şirket kuruluşu, evlilik, boşanma, vize, ikamet, göç, eğitim, iş, vatandaşlık gibi daha birçok konuda Afganca Türkçe- Türkçe Afganca hukuki tercüme ve hukuki çeviri işlemi gerçekleştirilir. Tercüme sürecinde hukuki terminmoloji, her iki ülkenin hukuk sistemi ve özellikle sözleşmelerde olduğu gibi yasak ve yaptırımlar, kesin kurallar, hak ve kısıtlamalar açık net ve anlaşılır olarak ifade edilmektedir. Hukuki tercüme işlemleri hukuk alanında eğitim almış, deneyimli tercüman ve editörler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Vize evrakları, eğitim, iş ve daha birçok konuda Afganca Türkçe- Türkçe Afganca yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Afganca yeminli tercüman tarafından gerçekleştirilen tercüme sonrası evrak yeminli tercüme olarak düzenlenir. Bazı durumlarda müşteri talebi doğrultusunda yeminli tercüman onayı sonrası Afganca Türkçe- Türkçe Afganca noter onaylı tercüme şeklinde de düzenlenmektedir.

Okeanos Tercüme kurulduğu günden bu yana tüm dillerdeki başarısını Afganca tercüme ve Afganca çeviri hizmetinde de sağlamakta ve işleyiş sürecinde etik değerlerine ve ilkelerine bağlı çalışmalarını uygun fiyat, kalite ve hız politikası ile birleştirerek yıllardır faaliyet göstermektedir.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir