Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
çince tercüman

Çince Tercüman

Dünyanın en fazla konuşulan dili olan Çince, günümüzün baskın ve ticari faaliyetlerde önde gelen dillerindendir. Asya ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda farklı diyalektlerde de olsa konuşulan bu dil, uluslararası birçok kuruluşun resmi dillerinden biri olduğu için dünya etrafında prestiji yüksektir. Ana dil konuşanları tarafından dahi birbirinden çeşitli şekilde konuşulan Çince, sonradan öğrenen kişiler için zor ve zaman isteyen bir dildir. Bu nedenle hangi ülkede olursanız olun Çince tercümanların birçoğu ya ana dili Çince olup ikinci dili sonradan öğrenmiştir ya da Çinceye benzer bir ana dile sahip olduğu için bu dili öğrenmiştir. Çince tercüman olmak için dili, çeviri yapacak düzeyde bilmeniz gerekir. Bunun yanı sıra Çin ve Asya devletlerinin kültürlerine de hakim olmalısınız. Sayısı az olsa dahi Çince tercümanlar, Türkiye’de de önemli bir konumdadır ve neredeyse her alanda ihtiyaç duyulur.

çince tercüman

Çince Tercüman İstanbul Çeviri Büroları

Çince tercüman Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde aranır. Bunun başlıca nedeni, ülkemizde ithalat ve ihracat alanında Çin ile ticaret hacminin geniş olmasıdır. Ana dili Çince olan kişiler, İngilizcede profesyonellik kazansa da aynı durum Türkçe Çince çeviri için daha nadirdir. Bu nedenle bazen diğer dillerden getirilen, uzaktan çalışma ile istihdam edilen Çince tercümanlar bazense İngilizceyi köprü dil olarak kullanan tercümanlar tercih edilir. Büyük şehirlerde tercüme büroları vasıtasıyla Çince tercümanlarla iletişime geçmek daha kolay ve uygundur.

Çeviri çözümleri, uzun yıllardır çeviri sektöründe farklı dil çiftlerinde edindiği tecrübe ve kaliteyi Çince Türkçe ve Türkçe Çince çevirilerde de göstermektedir. Güvenilir ve Avrupa standartlarına uygun çeviri anlayışı sayesinde Çince diploma, nüfus cüzdanı, resmi evrak gibi belgelerinizi teslim alarak deneyimli Çince çevirmen kadrosuna teslim eder.

Çince çeviri hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

Çince Çeviri Talepleri Türkiye’de Ne Kadar Gelişmiştir?

Özellikle son yıllarda sağlık alanında yaşanan mücadeleler ve anlaşmalar neticesinde Çince tıbbi tercüme alanında Türkiye’de daha fazla çeviri gerçekleşmektedir. Ancak, bunun yanı sıra teknoloji, giyim üretim, ulaşım alanlarında da Çin ile birçok anlaşmaya imza atılmaktadır. Örneğin en son İpek Demiryolu Projesi ile Çin’den yola çıkan tren, Türkiye üzerinden Avrupa’ya mal taşıyabilecek. Bu gibi dev projeler ve geçmişten günümüze uzanan Türkiye- Çin ilişkileri çeviri sektörüne de yansımaktadır. Her projede Çince ve İngilizce tercümanlar kullanılmaktadır. Dış ticaret alanlarında da bu durum geçerlidir.

çince tercüman nasıl olunur

Çince Tercüman Nasıl Olunur?

Çince tercüman olmak için öncelikle bu dilde yeterlilik sağlamanız gerekir. Bu yeterliliği ispatlayabileceğiniz birden fazla sınav çeşidi vardır. Fakat bunlardan en bilineni ve ülkemizde de geçerli olanı HSK’dir (Hanyu Shuiping Kaoshi). Yani Çince Dili Seviye Sınavı’dır. Bu sınav, Çin Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde yapılan ve Çince tercümanlık ya da Yeminli Çince Tercümanlık yapmak isterseniz kullanabileceğiniz bir sınavdır. Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi çeşitli dil merkezleri, üniversiteler ve Konfüçyüs enstitülerinde yapılmaktadır. Bu sınava hazırlanmak için dil okullarından ya da kişisel eğitmenlerden yardım alabilirsiniz. Sınavın saatleri ve günleri, dünya çapında eşzamanlıdır ve değişmez. Fakat her merkez, her ay bu sınavı yapmayabilir. Dil seviyeleri ise 1’den 6’ya sıralanarak temel düzeyden başlar ve ana dilde konuşmaya ve akademik alanda da dile hakim olmaya değin ilerler. Türkiye’de bu sınav, Okan Üniversitesi ve ODTÜ tarafından Konfüçyüs Enstitüleri’nde yapılıyor. Sınav ücretleri ise seviyenizle eşdeğer olarak 35-85 Euro arasında değişmektedir.

Bunun yanı sıra üniversitelerin Çince Mütercim Tercümanlık, Çin Dili ve Edebiyatı ve Sinoloji bölümlerine girerek bu dilde çeviri yapmak üzere yetkinleşebilirsiniz. Türkiye’de bu bölümler; Okan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nde bulunmaktadır. KKTC’de ise Girne Amerikan Üniversitesi’ni inceleyebilirsiniz.

Çince Tercüman Maaşları

Bir dilde tercüman sayısı ne kadar azsa dilin çevirisine biçilen paha da o kadar yüksek oluyor. Bu durum Çince için geçerlidir. Zor öğrenilen bir dil olmasından kaynaklı olarak Çince tercüme fiyatları diğer dillere oranla yüksek olmakla birlikte, tercüman maaşları da diğer dillere kıyasla fazladır. 1000 karakteri 50-60 TL arasından işlem gören Çince çeviriler, farklı alan ve metnin zorluğuna göre değişkenlik gösterir. Teknik metinlerde ve yeminli tercüme işlemlerinde fiyatlar artar. Sabit çalışan Bir Çince tercümanın özellikle ülkemizde Çin ile ihracat ithalat ilişkileri yoğun olduğundan iş olanağı oldukça fazladır. Çince tercümanlık iş ilanları için LinkedIn, Kariyer.net gibi platformları kullanabilir, bürolar ile tam zamanlı ya da uzaktan çalışabilirsiniz.

Şirketimizin güncel pozisyonları için kariyer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

Çince, Makine Montaj, Toplantı, Fuar Ziyareti ve Bütün Tercüman Talepleriniz İçin Okeanos…

Okeanos Tercüme’nin uzman Çince Tercüman kadrosuna belgelerinizi teslim ettiğinizde en kısa sürede çevirilerinizi iletiyor, %100 memnuniyet sağlanana değin sizler için çalışıyoruz. Çince Türkçe ve Türkçe Çince çeviri projeleriniz için Çeviri Çözümleri sitemizde talep oluşturarak info@okeanostercume.com.tr posta adresimizle iletişime geçerek ya da 0553 910 31 32 mobil & Whatsapp & Telegram veya 0212 221 45 21 numaralı telefon hatlarımızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.