Gürcüce Çeviri ve Tercüme

gürcüce çeviri

Gürcüce çeviri, Gürcistan Türkiye arasında yaşanan tüm seyahat, eğitim, ikamet, evlilik, diplomatik ilişkiler, ticari ilişkiler, hukuki işlemler sırasında gerçekleştirilmektedir.

Gürcüce

GürcüceGürcistan’ın resmi dili ve Gürcülerin anadilidir. Günümüzdeki Gürcüce Kartli diyalekti ile yazılmaktadır. Gürcüce’nin konuşulduğu ve Gürcülerin yaşadığı diğer ülkeler Ermenistan, Yunanistan, Azerbaycan, Rusya, İran ve Türkiye’dir. 1991 yılında Gürcistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından Türkiye Gürcistan ilişkileri her geçen gün gelişme göstermiştir.

Günümüze kadar Gürcü Alfabesi olarak bilinen, ismi Mhedruli Alfabesi olarak bilinen ve 33 harften meydana gelen alfabeleri kullanılmaktadır. Diğer geçmişte kullanılan alfabeler genelde daha çok tarihsel yazılan belge ve metinler kullanılmıştır.

Gürcüce’de bilinen en kuvvetli yönleri oldukça eski olan ve zengin edebi eserleridir. Bilinen en eski Gürcüce edebi eser 5.yüzyıldan gelmektedir.

Gürcüce aynı zamanda Arapça’dan, Türkçe’den, Farsça ve Yunanca’dan etkilenmiştir.

Gürcistan ve Türkiye İlişkileri

Sınır komşumuz olan Gürcistan ile Türkiye arasında 2011 yılında imzalanan protokol ile her iki ülke vatandaşları diğer ülkede 90 gün boyunca vizesiz kalabilmektedir. Ayrıca Türkiye vatandaşları Gürcistan’a pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlik kartları ile giriş yapabilmektedir. Bu durum iki ülke arasındaki trafiği büyük ölçüde artırmıştır.

Gürcistan’da Türkiye sermayeli 27 firma faaliyet göstermekte ve şirket sermayesi 1 milyon ABD Doları’nın üstündedir ve toplamda 500 Türk firması faaliyet göstermektedir. Ülkemizde ise Gürcistan sermayeli toplam 254 firma faaliyet göstermektedir. Türk müteahhitlik firmaları bugüne değin Gürcistan’da 197 projeye imza atmıştır. Türk firmalarının başlıca faaliyet alanları; enerji santrali, turistik tesis, konut, karayolu inşası gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır.

Gürcistan ile 2019 ve 2020 yılları Dış Ticaret Rakamlarımız

T.C Ticaret Bakanlığı 29.01.2021 güncel verilerine göre Gürcistan ile özellikle ihracatta dış ticaret hacmimizi ger geçen yıl geliştirmekte ve büyütmekteyiz. Sınır komşumuz olması ve lojistik anlamında ülkemiz için Gürcistan önemli bir pazar olma konumunu korumaktadır.

İşte Gürcistan ile Dış Ticaret Rakamlarımız

Gürcistan’a Yapılan İhracat :

2019 yılı : 1.578.000.000 USD

2020 yılı : 1.455.000.000 USD

Gürcistan’dan Yapılan İthalat :

2019 yılı : 272.000.000 USD

2020 yılı : 349.000.000 USD

Kaynak T.C Ticaret Bakanlığı sitesi

Gürcistan Sınır Kapılarımız :

  • Aktaş Sınır Kapısı ( Ardahan )
  • Türkgözü Sınır Kapısı ( Ardahan )
  • Sarp Sınır Kapısı ( Artvin)
  • Kars Tren Garı Geçici Tren Yolu Sınır Kapısı ( Kars )

Gürcistan Sarp Sınır kapısından Yıllık Giriş Çıkış Sayıları :

2019 yılı : 6.800.000 kişi

2020 yılı (pandemi tedbirleri sebebiyle uzun süre kapalı kalmıştır) : 1.800.000 kişi

Gürcüce Çeviri ve Tercüme

Gürcistan ile her gün gelişen dış ticaret hacmimize bağlı olarak yapılan ihracat işlemleri için kullanılan belge ve dokümanların çevirilerinin yanı sıra ihracatı yapılan ürünlerin kullanım, kurulum ve bakım kılavuzları, kalite belgeleri ve diğer bütün teknik dokümanlar, tanıtım ve pazarlama dokümanları, web siteleri gibi pek çok konuda çeviri gerçekleştirilmektedir.

Özellikle Gürcistan’ın sınır kapısı olması sebebiyle bölge halkının ve iş insanlarının günlük seyahatleri, Gürcistan’da yapılacak olan resmi işlemler, ticari olarak veya menkul olarak alım satım için gereken pek çok resmi belge ve evrağın çevirileri de günlük olarak gerçekleştirilmektedir.

Türkçe Gürcüce Çeviri ve Gürcüce Türkçe Çeviri

Günümüzde gelişen ilişkiler neticesinde ister kişisel olsun, isterse de kurumsal özellikle hukuk alanında çeviri ihtiyacı olmaktadır. Ticarette, alım – satım sonrası veya bireysel sorunların çözümünde veya boşanmalarda pek çok hukuki evrak, mahkeme talepnameler ve karar metinleri de Türkçe Gürcüce çeviri veya Gürcüce Türkçe çeviri işlemleri yapılmaktadır.

Hukuk tüm ilişkilerin temel taşı ve en eski bilim dallarından biridir. Her iki ülkenin hukuki yapısı arasındaki benzerlik ve farklılıkları tespit etmeli ve bu konuda terminolojik çalışmalar yapılmalı. Hukuki tercüman alanında uzman deneyimli ve hukuk terminolojisine hakim kişiler olmalıdır.

Gürcüce Yeminli Tercüme

Gürcistan ve Türkiye’de ilk 90 gün vizesiz kalmak mümkün. Sonrası için hangi amaçla o ülkedeyseniz ona uygun vize başvurusunda bulunmalısınız. İş, evlilik, eğitim, ikamet, çalışma, seyahat amacıyla bu ülkelerde bulunan vatandaşlar pasaport, nüfus kayıt örneği, sabıka kaydı, diploma, transkript, evlilik cüzdanı, mahkeme evrakları, sertifika gibi evrakların Türkçe Gürcüce çeviri işlemleri yapılmaktadır. Özellikle ülkemize ikamet etmek için ve yüksek öğrenim için gelen Gürcü vatandaşların evrak ve belgelerinin çevirisi için Gürcüce Türkçe çeviri talep ve işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Bütün bu resmi belge ve evraklarda Gürcüce yeminli tercüme ve Gürcüce noter onaylı tercüme yapılmaktadır..

Gürcüce Çeviri Taleplerinizde Hızlı, Uygun Fiyatlı ve Güvenilir Hizmet…

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi ilk günden bu bugüne kadar, ilkeli, etik, değerlerine bağlı çalışmalarını sürdürmekte ve sürdürmeye devam etmektedir.

Profesyonel dil bilimciler, mütercimler ve editörleri ile birlikte sizlere hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal hizmetler sunmaya devam etmekteyiz…

Vermiş olduğumuz hizmetlerimizde, EN 15038 Kalite Hizmet Standartları eşliğinde çeviri hizmetleri prosesinin her evresinde hizmet standartlarına uygunluğunu sağlamaktadır.

“Gizlilik İlkeleri”ne bağlı kalarak yürüttüğü çalışmalarını kurumsal müşterilerinin talepleri doğrultusunda “Gizlilik Sözleşmesi” düzenlenmektedir.

Gürcüce çeviri talepleriniz için bizlere TEKLİF sayfamızdan, 0212 221 45 21 numaralı telefonlarımız veya 0553 910 3132 numaralı mobil / whatsapp / telegram hattımızdan ulaşabilirsiniz…

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir