Hırvatça Tercüme ve Hırvatça Çeviri

Hırvatça tercüme, Hırvatça çeviri

5 milyondan fazla Hırvat vatandaşı tarafından konuşulan Hırvatça, Baltık-Slav dil ailesinden Slav dilleri grubundan Güney Slav dilleri arasında yer almaktadır. Sırpça ile yakınlığı bilinen Hırvatça’nın, ancak Sırpça ile arasında birtakım farklılıklar bulundurmaktadır.

Hırvatça

Hırvatça bugün resmi olarak ve sadece Latin alfabesi ile yazılmaktadır. Ayrıca Hırvatça din ve kültürel olarak diğer Slav dillerinden farklıdır.

Hırvatların katolik mezhebine mensup olmaları ancak diğer birçok Slav dilinin Ortodoks mezhebine sahip olması diller arasında kelime farklılıklarını ortaya koymaktadır.

Türkiye-Hırvatistan İlişkileri

Türkiye ile Hırvatistan tarafından sürdürülen ilişkiler 1991 yılında Hırvatistan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle başlamıştır. Türkiye Hırvatistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer almaktadır.

Hırvatistan’ın NATO’ya katılmasını en çok destekleyen ülkelerden biri de Türkiye’dir. Hırvatistan ve Türkiye, Avrupa Konseyi, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ticaret Örgütü kuruluşlarının ortak üyesidir.

İki ülke arasında 12 Şubat 1996 yılında Yatırımların Korunması ve Karşılıklı Teşviki Anlaşması imzalanmıştır. 22 Eylül 1997 yılında Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ve 18 Şubat 2009 yılında Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmalar ikili ekonomik ilişkilerin iyileştirilmesi adına büyük önem arz etmektedir. Serbest Ticaret Anlaşması ise 2003 yılında işlemeye başlamış, Hırvatistan’ın 2013 yılında AB üyesi olması ile feshedilmiştir.

Hırvatistan bankacılık, enerji, inşaat, ve tekstil sektörleri ile Türk yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamıştır. Yeni Hırvat hükümeti tarafından ticaretin hareketlenmesi amacıyla Türk yatırımcılar davet edilmektedir. 2012 yılı sonrasında Türkiye en çok yatırım yapan yabancı şirketler arasında ilk üçe girmiştir.

Hırvatistan’da 15’den fazla Türkiye sermayeli şirket bulunmaktadır. Yatırımlar için turizm otelcilik, marina işletmeciliği, inşaat en çok talep edilen sektörler arasında yer almaktadır.

Demir çelik, makine ve cihazlar, kara taşıtları, tekstil ürünleri Hırvatistan’a ihracatı yapılan ürünlerdir. Başlıca ithalat ürünlerimiz ise gübre, metal cevherleri, hurda metal, teknik cihazlar ve plastiktir.

Hırvatça Tercüme ve Çeviri Hizmetimiz

Hırvatça Hukuki Tercüme

Hırvatistan  ve Türkiye arasındaki tüm ilişkiler hukuki temellere dayanmaktadır. Bu kapsamda sözleşme, anlaşma, yasa maddeleri, tüzük ve genelgelerin hukuki tercüme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Tercüme işlemi hukuk sistemleri konusunda hakim ve deneyimli tercüman ekibi tarafından yapılmaktadır. Tercüme işlemleri sırasında hukuki terminoloji ve hukuki terimlerin doğru ve tutarlı olması gerekmektedir.

Hırvatça Teknik Tercüme

Hırvatistan Türkiye arasında ithalat ve ihracatı sürdürülen ürünlerin teknik tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.Bu kapsamda kullanım kılavuzu, el kitapçıkları, broşür, katalog, teknik şartname vb. teknik dokümanlar çevrilmektedir. Tercüme yapılırken terminolojik bütünlük ve doğru terim kullanımı çok önemlidir.

Hırvatça Akademik Tercüme

Akademik tercüme işlemi sırasında yapılan işlemler çok önemli olup dosyalar amacına ve kullanım alanına uygun tercüme edilmelidir. Akademisyenlerin yurt dışında yayınlamak istedikleri akademik makalelerinin üst düzeyde tercüme ve edit işlemi yapılmalıdır.

Yabancı dergi ve web sitelerinde yayınlanacak makaleler yabancı hakemler ya da editörler tarafından değerlendirilmektedir. Akademik tercüme, akademik alandaki tüm araştırma ve çalışmalarda, eğitim sürecinde talep görmektedir. Bazen akademik tercüme ve çeviri ihtiyaçları üniversiteler bünyesinde ihale usulüyle de gerçekleştirilebilmektedir.

Hırvatça Yeminli Tercüme

Seyahat, tatil, iş, eğitim, ikamet, vatandaşlık işlemleri kapsamında bireysel ya da kurumsal evrakların Hırvatça yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Doğum belgesi, kimlik, sertifika, diploma, şirket kuruluş evrakları, hesap dökümleri, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları genellikle yeminli tercümesi gerçekleştirilen evraklardır.

Hırvatça bildiğine dair belgelerini noterliğe ibraz eden ve bunun doğrultusunda noter huzurunda yemin eden tercümanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hırvatça yeminli tercüman, söz konusu süreçte tercümesi gerçekleştirilen evrakı gerekli düzenlemelerin ve kontrollerin ardından kaşelemekle ve imzalamakla yükümlüdür. İlgili evrak noter tasdiki gerektirmesi halinde yeminli tercüman kaşe ve imzasının yanı sıra notere uygun düzenleme gerçekleştirilmektedir.

Tercüme ve Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme,  kurulduğu günden bu yana tüm sektör gelişmelerini takip ederek güncel, teknolojik ve profesyonel yaklaşımını sürdürmektedir. Çeviri kalitesi ve işleyişini hizmet kalite standartlarına uygun ve sertifikalı olarak yerine getirmektedir.

Tüm dillerde olduğu gibi alanında uzman ve deneyim sahibi tercüman kadrosu ile kaliteli güvenilir, uygun fiyatlı ve profesyonel tercüme hizmeti vermektedir.

Hırvatça çeviri projeleriniz için info@okeanostercume.com.tr veya www.okeanostercume.com.tr adreslerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlardan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir