Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
Hırvatça tercüme, Hırvatça çeviri

Türkçe Hırvatça Çeviri ve Tercüme

Hırvatça, Slavların 6-7. yüzyılda Balkanlara göçü ile ortaya çıkan bir Slav dilidir. Zamanla Güneydoğu Slav ve Güneybatı Slav dilleri olarak ikiye ayrılan grupta Hırvatça Güneybatı Slav dillerinden biri olmuştur. Yıllar içinde birçok komşu devlet ile temasları sonucunda Hırvatçaya Osmanlıca, İtalyanca ve Almanca dillerinden kelimeler geçmiştir. Aslında bu kelimelerin birçoğunu Sırpça ve Boşnakçada da görürüz. Bu nedenle bu diller arasında kelime düzeyinde çeviri yapmak kolay gibi görünse de yapısal ve alfabetik olarak profesyonel bir tutumda olmak gerekir. Sırpça gibi diller, hala Kiril alfabesini kullansa da Hırvatçanın Latin harfleri ile yazılması Hırvatça Türkçe çeviri işlemlerinde pratiklik sağlayan bir etmendir. Okeanos Tercüme yetkin Hırvatça tercümanları, Hırvatça vize tercümesinden akademik tercümeye kadar birçok çeviri türünde hizmet vermektedir. İşte Okeanos Çeviri Bürosu Hırvatça tercüme hizmetleri ile ilgili diğer bilgiler…

Hırvatça Öğrenmek Hakkında İpuçları

Özellikle Hırvatistan’ı ziyarete giden kişiler, bu dilde en azından temel düzeye gelmek için eğitim materyalleri araştırmaktadır. Fakat Hırvatça öğrenmek, sadece Hırvatistan’da değil; Sırbistan ve Bosna Hersek gibi diğer Balkan ülkelerinde de işinize yarar. Çünkü bu diller arasındaki benzerlikler çok fazladır. Hatta uzmanlar tarafından aynı dilin lehçeleri olduğu dahi düşünülmektedir. Fakat bu politik olarak asla kabul edilmez. Hırvatça, Slav dillerini önceden bilen kişiler için kolay görünse de farklı dilleri konuşanlara ilk aşamada zor gelebilir.

Hırvatça Dil Bilgisi

Dil bilgisi karışıktır ve telaffuzunda Türk diline ait olmayan sesler vardır. Bu duruma alışmak için sık sık sesli Hırvatça sözlüklerden yararlanarak pratik yapmalısınız. Zamanınız azsa bile en azında tanışma, selamlaşma ve teşekkür etme gibi nezaket ifadelerini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Hırvatlar, her millet gibi nezaket kurallarına önem vermektedir. Ayrıca sayıları bilmek; ödeme yaparken, kendinizi tanıtırken, alışveriş yaparken ve daha birçok yerde işinize yarayacaktır. Balkan kültürünü öğrenmeye çalışmanız ve geleneklerini takip etmeniz ise dil öğreniminde güçlü bir güdüleyicidir. Dil öğrenme sürecinde size tavsiye edebileceğimiz bazı Hırvatça Türkçe sözlük önerileri:

Hırvatça Türkçe ve Türkçe Hırvatça sözlük için tıklayınız…

hırvatistan, hırvatça, hırvatça çeviri

Hırvatça Coğrafi Dağılımı

Hırvatistan’ın resmi dilidir ve yaklaşık 6 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Avusturya, Almanya, Bosna Hersek, Macaristan, İtalya, Slovakya, Slovenya, Avustralya, Amerika ve Kanada da Hırvatça konuşan ülkeler arasındadır. Özellikle Balkan ülkelerinde ikinci dil olarak konuşulan Hırvatça, diğer ülkelerde yoğunlukla göçmenler tarafından konuşulur. 1967’de Hırvat araştırmacılar, dilin kullanımı ile ilgili bir bildirge yayınlamış ve Hırvat dilinin kamusal alanda daha fazla konuşulmasını teşvik etmek için çalışmalar yapmıştır. Popülasyon sayısı az olan ülkeler için dilin aktif olarak konuşulması son derece önemlidir. Çünkü zamanla dil yok olabilir, çeviri sayısı azalır ve dünyada geçerliliği kalmaz. Bu nedenle var olan dilleri yaşatmak ve etnik köklere sahip çıkmak gerekir. 1974’te Yugoslavya anayasasında her milletin kendi resmi dilini belirlemesi kararlaştırılmıştır. 1990’larda Yugoslavya’nın dağılması ile Hırvatça, Hırvat milli kültürünün ve bağımsızlığının oluşması için büyük önem taşımıştır.

Hırvatça Lehçeleri ve Hırvatça Alfabe

Coğrafi olarak küçük bir ülke olmasına rağmen Hırvatistan’ın ana dili olan Hırvatçanın üç lehçesi vardır. Bunun anlamı ise kuzeyde yaşayan bir Hırvat, güneydeki bir balıkçının konuşmasını dinlerken anlamakta sorun yaşayabilir. Čakavian, Hırvatistan kıyılarında ve genellikle adalarda konuşulan bir lehçeyken Kajkavian, Kuzey ve Kuzeybatı Hırvatistan’da konuşulur. Štokavian, ülkenin geri kalanında kullanılan standart lehçedir. Hırvatistan alfabesi, klasik Latin alfabesinden ayrılır. 30 harften oluşan bu alfabede č, ć, dž, đ, lj, nj, š ve ž gibi ekstra harfler vardır. Ayrıca q, w, x ve y harfleri yoktur.

hırvatça, hırvatça türkçe çeviri

Hırvatça Hakkında İlginç Bilgiler

  • Yabancılara göre Hırvatça, öğrenmesi en zor dillerden biridir. Bazen ana dili Hırvatça olan kişiler dahi dil bilgisi kurallarında belirsizlik yaşamaktadır.
  • İlk Hırvatça yazılarına 1275’te “Istarski razvod” isimli bir belgede rastlanmıştır.
  • Ivan Kukuljević Sakcinski, 1843’te ilk Hırvatça konuşan kişidir. Bu konuşma, ulusal bağımsızlığın teşviki için önemli bir adımdır. Okullarda, işyerlerinde ve günlük hayatta halkın Hırvatça konuşması gerekliliğini savunmuştur.
  • Hırvatça, Toronto’da yaratılan minimal dil “toki pona”nın kaynaklarından biridir.
  • Sarı saçlı olan kişiler, Hırvatçada mavi saçlı olarak tanımlanır.

Türkçe Hırvatça ve Hırvatça Türkçe Çeviri 

Hırvatistan  ve Türkiye arasındaki tüm ilişkiler hukuki temellere dayanmaktadır. Bu kapsamda sözleşme, anlaşma, yasa maddeleri, tüzük ve genelgelerin Hırvatça hukuki tercüme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Tercüme işlemi hukuk sistemleri konusunda hakim ve deneyimli tercüman ekibi tarafından yapılmaktadır. Tercüme işlemleri sırasında hukuki terminoloji ve hukuki terimlerin doğru ve tutarlı olması gerekmektedir.

Hırvatistan Türkiye arasında ithalat ve ihracatı sürdürülen ürünlerin Hırvatça teknik tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Genel olarak ülkemizde bulunan üreticiler Hırvatistan’a yapacakları ihracat ile ilgili tercüme yaptırmaktadırlar. Bu kapsamda kullanım kılavuzu, el kitapçıkları, broşür, katalog, teknik şartname vb. teknik dokümanlar çevrilmektedir. Tercüme yapılırken terminolojik bütünlük ve doğru terim kullanımı çok önemlidir.

Hırvatistan’a ihracat yapan firmalar, turizm firmaları ve Hırvat pazarından müşteri bulmak isteyen firmalar web sitelerinin, tanıtım metinlerinin, katalog ve broşürlerinin pazarlama dilinde Hırvatça çevirilerini yaptırmaktadırlar.

Seyahat, tatil, iş, eğitim, ikamet, vatandaşlık işlemleri kapsamında bireysel ya da kurumsal evrakların Hırvatça yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Doğum belgesi, kimlik, sertifika, diploma, şirket kuruluş evrakları, hesap dökümleri, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları genellikle yeminli tercümesi gerçekleştirilen evraklardır.

Hırvatça bildiğine dair belgelerini noterliğe ibraz eden ve bunun doğrultusunda noter huzurunda yemin eden tercümanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hırvatça yeminli tercüman, söz konusu süreçte tercümesi gerçekleştirilen evrakı gerekli düzenlemelerin ve kontrollerin ardından kaşelemekle ve imzalamakla yükümlüdür. İlgili evrak noter tasdiki gerektirmesi halinde yeminli tercüman kaşe ve imzasının yanı sıra notere uygun düzenleme gerçekleştirilmektedir.

Hırvatça çeviri ve tercüme fiyatları için tıklayınız…

hırvatça çeviri

Hırvatça Çeviri ve Tercüme Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme,  kurulduğu günden bu yana tüm sektör gelişmelerini takip ederek güncel, teknolojik ve profesyonel yaklaşımını sürdürmektedir. Çeviri kalitesi ve işleyişini hizmet kalite standartlarına uygun ve sertifikalı olarak yerine getirmektedir.

Hırvatça geniş tercüman ağı ve editörleri sayesinde Okeanos Tercüme, Türkçe Hırvatça çeviri işlemlerini uygun fiyat avantajları ve kalite kontrol prensipleri doğrultusunda tamamlıyor. Her yıl, Balkanlar ile iletişim ağı gelişen ve dinamik projelere imza atan Türkiye, Türkçe Hırvatça çeviri sektöründe de yeni kapılar aralıyor. Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne katılması; ticaret, sağlık, üretim ve daha birçok alanda çeviri ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Okeanos Tercüme, alanlarında uzman Hırvatça tercümanları sayesinde hukuki tercüme, Yeminli tercüme, sözlü Hırvatça tercüme alanlarında müşterilerine güvenilir bir hizmet sunmaya devam ediyor.

Tüm dillerde olduğu gibi alanında uzman ve deneyim sahibi tercüman kadrosu ile kaliteli güvenilir, uygun fiyatlı ve profesyonel tercüme hizmeti vermektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme ofisinin Türkçe Hırvatça çeviri ve tercüme dil çiftindeki çeviri fırsatlarından yararlanmak için, www.okeanostercume.com.tr, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ve telefon hatlarımız olan 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 Whatsapp ve Telegram aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.