Kırgızca Tercüme ve Kırgızca Çeviri

Kırgızca, Altay dillerinin Türk dili dallarından Kıpçak dil grubuna aittir. Kazakça ile benzerlikler gösteren Kırgızca 5 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Büyük çoğunluğu Kırgız, Özbek ve Ruslardan oluşan ülke nüfusunn küçük bir kısmı da Dungan, Ukraynalı, Tatar ve Uygur gibi azınlıklardan oluşmaktadır.

Kırgızistan özellikle bağımsızlığını ilan etmesinden sonra güçlenmeye başlamış, başkanlık sisteminden parlementer yapıya geçmiştir. Kırgızca bugün bile Kırgızistan’da Kiril, Türkiye’de Latin ve Çin’de Arap alfabesi olmak üzere üç alfabe ile yazılabilmektedir.  Kırgız Türklerinin tarih boyunca çok sayıda alfabe değiştirmiş olması sebebiyle Kırgız Türkçesinin telffuzunda çok olmasa da değişiklikler yaşanmıştır. Kırgız Türklerinin milli alfabesi Türk Dünyasının en eski özüne ait olan Orhun Alfabesi, Göktürk Alfabesi, Runik ve Turan diye adlandırılan Eski Türk Alfabesinden gelmektedir. Günümüzde Kırgızca Kiril ve Latin alfabeleriyle yazılmaktadır.

Ülke ekonomisinin ve dış dünyaya açılımının çok eski zamanlara dayanmıyor olmasına rağmen Kırgızistan ekonomisi son yıllarda hareketlilik kazanmaktadır. Özellikle Kırgızistan’da yaklaşık 300 tane Türk sermayeli şirket bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğunu inşaat sektörü oluşturmaktadır. Buna karşılık Türkiye’de ise yaklaşık 163’ten fazla Kırgız sermayeli şirket bulunmaktadır.

Türkiye’den mücevherci eşyası ve aksamı, tekstil ürünleri, dokunmuş halılar, kişisel temizlik ürünleri, kakao içermeyen şeker mamülleri, elektrikli su ısıtıcıları, elektronik cihazlar, ortam ısıtıcıları, saç ve el kurutma cihazları ve ütüler ithal eden Kırgızistan Türkiye’ye kuru baklagiller, pamuk, bakır hurdaları, altın, taze ve kurutulmuş meyveler, işlenmemiş kurşun ve alüminyum ihrac etmektedir.

Kırgızca Yeminli Tercüme ve Kırgızca Yeminli Çeviri Hizmeti

Türki Cumhuriyetler arasında yer alması ve aynı zamanda Türkiye Kırgızistan arasında denklik bulunan üniversite bulunması sebebiyle yüksek öğrenim için oldukça sık talep gören ülkeler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak öğrenci belgesi, diploma, transkript, sertifika gibi eğitim evraklarının ve vize başvurularından kullanılan kişisel nüfus kayıt, doğum belgesi, pasaport, ikametgah, sabıka kaydı, banka hesap hareketleri, vize mektubu gibi birçok evrakın Kırgızca Yeminli Tercüme ve Kırgızca Yeminili Çevirisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bireysel ve kimlik evraklarda yapılan Kırgızca Yeminli Tercüme ve Kırgızca Yeminli Çeviri sırasında alfabe değişikliğine bağlı olarak kimlik ve kişi bilgilerinin teslim alınmadan önce kontrolü yapılmalı ve pasaport gibi Latin alfabesi ile yazılmış orjinal kimlik belgelerindeki yazım şekli dikkate alınmalıdır.

Kırgızca İkamet Tercümesi ve Kırgızca Vize Tercümesi

Kırgızistan ve Türki Cumhuriyet ülkelerinin vatandaşlarının ikamet etmek için tercih ettiği ülkeler listesinin ilk sıralarında Türkiye gelmektedir. Eğitim, evlilik, çalışma, vatandaşlık, ikamet, gayrimenkul alım satım, şirket kuruluşu ya da ortaklığı gibi konularda Kırgızca İkamet tercümesi ve Kırgızca Vize Çevirisi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler sırasında doğum belgesi, ölüm belgesi, banka evrakları, vekaletnameler, taahhütnameler, nüfus kayıt örnekleri, diplomalar, öğrenci belgeleri, evlilik cüzdanları, boşanma evrakları, sabıka kaydı, pasaport gibi birçok evrakın tercüme ve çeviri işlemi gerçekleşmektedir. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi yılların deneyimi ve tecrübelerinden faydalanarak yasal işlem prosedürü ve evrak bilgisi konusunda müşterilerine doğru yönlendirme ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Kırgızca Hukuki Tercüme ve Kırgızca Hukuki Çeviri

Kırgızistan’da var olan Türk sermayeli şirketlerin ortaklık, şube, şirket kuruluşu, şirket devri sırasında ve bunun yanı sıra yapılan evlenme, boşanma, vekalet, veraset gibi işlemler sırasında veya her iki ülke arasında yaşanan anlaşma ve anlaşmazlıklar sırasında Kırgızca Hukuki Tercüme ve Kırgızca Hukuki Çeviri yapılır. Kırgızca Hukuki Tercüme ve Kırgızca Hukuki Çeviri terminolojisi gereği önem taşımakta olup her iki dile profesyonel düzeyde yeterlilik sahibi kişiler tarafından çeviri işlemi yerine getirilmektedir. Kırgızca Hukuki Tercüme ve Kırgızca Hukuki Çeviri yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri alfabe değişikliğinde yaşanan telaffuz ve yazım farklılıklarının önüne geçilmesidir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme, Kırgızca Tercüme ve Kırgızca Çeviri konusunda yıllardır her iki ülkede yaşama deneyimine sahip, eğitim almaış, profesyonel ve alanında uzman ekibiyle yerli ve yabancı müşterilerine uygun fiyatlı ve kaliteli çözümler sunmaktadır.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir