Macarca Çeviri ve Tercüme

macarca tercüman_okeanos tercüme

Macarca tercüme ve Macarca çeviri, Macarca, Ural dil ailesindendir ve Macarristan başta olmak üzere Voyvodina, Burgenland ve Avrupa Birliği resmi dillerinden birdir. Yaklaşık 15 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Macarca başta Almanca, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Farsça dillerinden etkilenmiş 42 alfabelik bir dildir.

Başlıca ticaret ortakları arasında Almanya, Romanya, İtalya, Avusturya, Slovakya bulunmaktadır. Ülkenin genel ihracat kalemleri; Otomobil, kara taşıtları için aksam ve parçaları, ilaçlar, telefon cihazları, otomatik bilgi işlem makineleri ve genel ithalat kalemleri; otomobil, kara taşıtları için aksam ve parçaları, petrol gazları ve diğer hidrokarbonlu gazlardır. Ayrıca Türkiye’nin Macaristan’a başlıca ihracat ürünleri; motorlu taşıtlar, makineler ve aksamı, işlenmiş ürünler, işlenmişürünler, gıda, başlıca ithalat ürünlerimiz; motorlu taşıtlar, makineler ve aksamı, işlenmiş ürünler, yakıt, canlı büyükbaş hayvandır.

Türkiye’de 80’den fazla Macaristan sermayeli şirket bulunmaktadır. Bu firmalar başlıca ticaret, turizm, enerji, kimya, cam ve cam ürünleri ve gıda alanlarında faaliyet göstermektedir. Buna karşılık Macaristan’da faaliyet gösteren Türkiye sermayeli şirketler başlıca tekstil, inşaat malzemeleri, mücevherat, gıdadır.

Macaristan Schengen bölgesinde olup schengen vizesi kuralları kapsamında yabancı ziyaretçi almaktadır.

Macarca Çeviri ve Tercüme Hizmetlerimiz

Macarca Vize ve İkamet Tercüme Hizmeti

Macaristan Schengen bölgesi kapsamında bir ülke olduğu için vize ve oturum düzenlemeleri schengen vizesi şartları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Schenegen vizesi kapsamında öğrenci belgesi, diploma, sertifika, nüfus kayıt örneği, ikametgah, doğum belgesi, ölüm belgesi, vekaletname, taahhütname, banka hesap hareketleri gibi evrakların Macarca Vize ve İkamet Tercüme işlemleri gerçekleştirilir.

Macarca Vize ve İkamet Tercüme evrakları çoğunlukla Macarca Yeminli Tercüme veya Macarca Noter Onaylı Tercüme şekilde hazırlanmaktadır. Macarca Yeminli Tercüme ve Macarca Noter Onaylı Tercüme evraklarının çevirisi yeminli tercümanlar tarafından yapılır ve noter onaylı istenmesi durumunda yeminli tercüman kaşeli evraka noter tarafından noter onayı yapılmaktadır. Bir tercümanın yeminli tercüman olabilmesi için noterlik makamında ve noter huzurunda her iki dilde yazılı ve sözlü tercüme gerçekleştirebileceğini üniversite diploması gibi evraklarla kanıtlamaktadır. Sonrasında yeminini eder ve bu sıfatı elde eder.

Tüm bunların yanı sıra firmaların, şirket kuruluşu, ortaklık, şube açılışı, franchasing gibi işlemler sırasında da şirket evrakları ve muhasebe evrakları başta olmak üzere birçok resmi belgenin Macarca Yeminli Tercüme veya Macarca Noter Onaylı Tercüme işlemi gerçekleştirilir.

Macarca Finansal Tercüme ve Çeviri

Ülkede yapılan yatırımlar sırasında Macaristan sermayeli şirketlerin Türkiye’de yatırım yapması sırasında şirket evraklarının yanı sıra mali tablolar, bilançolar, finansal analiz raporları, faaliyet raporları gibi finans ve muhasebe kayıt evraklarının da Macarca Finansal Tercüme ve Macarca Finansal Çeviri işlemi gerçekleştirilir. Finansal çeviri işlemi gerçekleştirilirken doğru terim ve terminoloji kullanımın yanı sıra rakamların doğru yazılması ve grafiklerin de doğru aktarılması çok önemlidir. En ufak rakamlas hatalar firmalar için ciddi sorunlara sebep olabilmektedir.

Macarca Hukuki Tercüme ve Çeviri

Macaristan Türkiye arasında gerçekleştirilen tüm ilişkiler (eğitim, ticaret, turizm, siyaset gibi) hukuki temellere dayandırılmaktadır. Bu kapsamda sözleşme, tüzük, genelge, yasa maddeleri, anlaşma, vekaletname gibi birçok dosyanın Macarca Hukuki Tercüme ve Çeviri işlemleri gerçekleştirilir. Macarca Hukuki Tercüme ve Macarca Hukuki Çeviri işlemi yapılırken en önemli ilk unsur, tercüme yapan kişinin her iki ülkenin hukuk sistemi konusunda bilgi sahibi olması ve her iki ülkenin hukuki terminolojisine hakim olması gerekir.

Macarca Akademik Tercüme ve Çeviri

Her iki ülke arasında Erasmus, yüksek lisans, lisans ve dil eğitimi, akademik çalışma ve araştırma gibi durumlarda Macarca Akademik Tercüme ve Macarca Akademik Çeviri işlemleri gerçekleştirilir. Tez, ödev, kitap, dergi, makale, araştırma, ropörtaj, anket gibi kaynakların Macarca Akademik Tercüme ve Macarca Akademik Çeviri işlemi yapılırken akademik dosyalar aynı zamanda konularına göre psikoloji, fizik, matematik, kimya, genetik, mühendislik gibi ayrılır ve bu alanlarda uzman eğitimli ve deneyimli tercümanlar tarafından çevirisi yapılır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme tüm dillerde olduğu gibi Macarca Tercüme ve Macarca Çeviri hizmetini profesyonel ekibiyle birlikte uygun fiyat, kalite ve hız kriterleri kapsamında ve etik ilkelerine bağlı olarak sürdürmektedir.

Macarca Tercüme ve Macarca Çeviri projeleriniz için detaylı bilgi ve fiyat teklifini info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefondan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan edinebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir