Macarca Çeviri ve Tercüme

macarca tercüman_okeanos tercüme

Macarca çeviri ve tercüme taleplerinizde Okeanos Tercüme’nin uzman ekibi tarafından kaliteli, güvenilir ve hızlı hizmet sağlanmaktadır.

Macarca

Macarca, Ural-Altay dil ailesinin Ural kolunda yer alan dildir. Macaristan’ın yanı sıra Voyvodina, Burgenland ve Avrupa Birliği resmi dilleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık 15 milyon konuşanı bulunan Macarca; Almanca, Fransızca İtalyanca, Arapça ve Farsça gibi dillerden etkilenmiş bir dildir. Dolayısıyla 44 harfe sahip bir alfabeye sahiptir.

Türkiye ve Macaristan İlişkileri

Geçmişten gelen tarihi bağlar ve kültürel yakınlık Türkiye ve Macaristan’ı birbirine her daim yakın tutmuştur. Dolayısıyla iki ülke arasındaki ilişkiler geçmişten bu yana dostane bir şekilde ilerlemiştir. NATO müttefikliği ve AB, Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütlerdeki işbirliği iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesi adına katkı sağlamıştır.

2013 yılında 1.8 milyar Dolar olan ikili ticaret hacmi 2019 yılı itibariyle 2.44 milyar Dolara ulaşmıştır. Bunun 1,189 milyar dolarını ihracat; 1,259 milyar Dolarını ithalat oluşturmaktadır. Türkiye’den Macaristan’a 2009-2019 döneminde yapılan doğrudan yatırımlar 69 milyon dolardır. Macaristan’dan Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımlar ise 29 milyon Dolar civarındadır.

Ticari İlişkiler

Türkiye’de 80’nin üzerinde Macar sermayeli şirket yer almaktadır. Bu şirketlerin faaliyet alanları genel olarak ticaret, turizm, enerji, kimya, cam ve cam ürünleri ve gıda alanları üzerinedir. Macaristan‘da faaliyet gösteren Türk sermayeli şirketlerin faaliyet alanları ise tekstil, inşaat malzemeleri, gıda ve mücevherat üzerinedir.

Turizm ve Kültürel

2019 yılı verilerine göz atıldığında ülkemiz 149.523 Macar turist tarafından ziyaret edilmiştir. Kültürel ilişkiler, Macaristan-Türkiye ilişkilerinin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Budapeşte’de Yunus Emre Türk Kültür Merkezi bulunduğu gibi; İstanbul’da Macar Kültür Merkezi bulunmaktadır. Her iki ülkede de Türkoloji ve Hungaroloji kursları düzenlenmektedir. Macaristan’da günümüzde 3200 civarında vatandaşımızın ikamet ettiği bilinmektedir.

Schengen bölgesinde yer alan Macaristan, Schengen vizesi kapsamında ziyaretçi kabul etmektedir.

Macarca Çeviri ve Tercüme Hizmetleri

İkili ülke ilişkilerinin yoğun yaşanması dolayısıyla Macarca tercüme talepleri oluşmaktadır. Teknik, akademik, hukuki, tıbbi, finansal ve ticari olmak üzere birçok alanda Macarca çeviri hizmeti verilmektedir.

Teknik Macarca Çeviri Hizmeti

Makine, elektronik cihazlar ve ekipmanların kullanım kılavuzlarının Macarca teknik tercümesi gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda katalog, broşür, el kitapçığı, CE belgesi vb. teknik dokümanların alanında uzman Macarca tercümanlarca çevirisi yapılmaktadır. Teknik terminolojiye ve jargona özen gösterilmekte tüm projeler için kontrol ve edit işlemi sağlanmaktadır.

Hukuki Macarca Çeviri Hizmeti

Macaristan ve Türkiye arasındaki eğitim, ticaret, turizm, siyaset vb. ilişkiler hukuki temeller doğrultusunda işlemektedir. Şirketler arası sözleşme metinleri, toplantı tutanakları, tüzük, genelge vb. evraklar için Macarca hukuki çeviri hizmeti verilmektedir. Aynı zamanda duruşma tutanakları, mahkeme kararları, boşanma ve evlilik evrakları vb. belgelerin çevirisi yapılmaktadır. Okeanos Tercüme‘nin hukuk alanında profesyonel tercümanları aracılığıyla kaliteli ve güvenilir Macarca çeviri hizmeti müşterilerle buluşturulmaktadır.

Finansal Macarca Çeviri Hizmeti

Macaristan sermayeli şirketlerin Türkiye’de yatırım yapması sırasında şirket evrakları tercüme edilmektedir.  Mali tablolar, bilançolar, finansal raporları, muhasebe kayıt evrakları vb. için Macarca finansal tercüme hizmeti sağlanmaktadır. Finansal çeviri işlemi doğru terim ve terminoloji kullanımının yanı sıra rakamlar ve grafiklerde de dikkat gerektirmektedir. Bundan dolayı Macarca finansal tercüme işleminin gerçekleştirilmesinin ardından mutlaka kontrolü sağlanmalıdır.

Akademik Macarca Çeviri Hizmeti

İki ülke arasındaki eğitime dayalı veya akademik çalışma ve araştırma durumlarında Macarca akademik çeviri hizmeti talep edilmektedir. Makale, araştırma, tez, ödev, sunum gibi belgeler tercüme edilmektedir. Psikoloji, sosyoloji, dilbilim, fizik, kimya vb. alanlarda bilgi sahibi ve deneyimli tercümanlarca çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir.

Macarca Yeminli Tercüme Hizmeti

Schengen bölgesinde bulunan ülkelerden birisi olan Macaristan Schengen vizesi talep etmektedir. Schengen vizesi evrakları bu hususta Macarca yeminli tercüme edilmektedir. Öğrenci belgesi, diploma, nüfus kayıt örneği, banka hesap hareketleri, SGK hizmet dökümü vb. evrakların tercümesi gerçekleştirilmektedir. İlgili evraklar talep edilmesi halinde noter tasdikine uygun biçimde düzenlenmektedir.

Şirket kuruluşları, ortaklık, şube açılışı, ihaleler, bankacılık işlemleri de Macarca yeminli tercüme hizmeti gerektiren işlemler arasındadır.  Okeanos Tercüme, yeminli tercümanlarıyla tüm evraklarınız için kaliteli ve güvenilir çeviri hizmetini müşterilerine sunmaktadır.

Macarca Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Macarca tercüme fiyatları, karakter sayısı üzerinden belirlenmektedir. Resmi işlemler için sağlanan yeminli tercüme ve noter onaylı tercüme hizmetinde ise belge bazlı ve sayfa sayısı üzerinden fiyatlar belirlenebilmektedir. Okeanos Tercüme, müşterileri için her daim uygun ve indirimli Macarca tercüme fiyatları belirlemektedir. Uygun fiyatlar eşliğinde de profesyonel tercüme hizmetini müşteriyle buluşturmaktadır.

Macarca Tercüme Bürosu

Macarca tercüme taleplerinizde uzun yılların deneyimine sahip bir Macarca tercüme bürosu tüm işlemleriniz için kolaylık sağlamaktadır. Okeanos, profesyonel tercüme ekibiyle EN15038 Çeviri Hizmet Kalite Standartlarında tercüme hizmeti sağlamaktadır. Böylelikle müşteriler Okeanos’un hizmetinden her daim memnun ayrılmaktadır.

Macarca tercüme ve Macarca çeviri projeleriniz için detaylı bilgiye info@okeanostercume.com.tr veya www.okeanostercume.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlar aracılığıyla da bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir