Makedonca Tercüme ve Makedonca Çeviri

Makedonya Cumhuriyeti’nin ve Mekedonların resmi dili olan Makedonca Güney Slav Dillerinin Doğu Slav Gurubuna ait bir dildir. Makedonca yazıya dökülen ilk Slav dili olarak bilinmekte ve 9 yüzyılda yazıya dökülmesi ile de gelişmeye başlamıştır. Mekadonların dili Makedonca yıllarca komşuları tarafından yok sayılmıştır. Bulgarlar Makedonca’yı Bulgarca’nın bir diyalekti olarak görmüştür ve 9 yüzyıldan bu yana gelişmesine rağmen ilk sözlüğü 1875 yılında çıkarılmış 1945 yılında resmiyet kazanmıştır.

Türkiye, 1991 yılında özgürlüğünü elde ettikten sonra Makedonya’yı ilk tanıyan ve başkent Üsküp’e büyükelçi gönderen ilk ülkedir. Ayrıca Makedonya’ya bağımsılığını ilan etmesinin sonrasında sınırlarını korumasında yardımcı olan ilk ülkedir. İki ülke arasında Makedonya’ nın bağımsılığını ilan etmesinin ardından iyi ilişkiler gelişmiş, Türkiye Makedonya’nın NATO’ya girmesini destekleyen ülkeler arasında yer almaktadır.

Makedonya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 6 ay içinde 3 aydan fazla kalmamak şartıyla vizeden muaftır. Makedonya havalimanı denetimleri sıkı bir kontrolden geçmekte olup Türk vatandaşlarının denetim sonrası şüpheli bulunması sebebiyle sıkça aynı uçakla ya da bir sonraki seferle ülkeye iade edildiklerine yönelik çok fazla bildirim bulunmaktadır. Bu durumu yaşamamaları adına Türk vatandaşlarının ülkeye girmeden önce;

  • Yanlarında kalacakları her güne karşılık 50 Euro nakşt para bulundurmaları,
  • Hangi otelde kalacaklarını bilmeleri, rezervasyonlarını yapmaları ve gerek görülmesi ya da sorgulanması durumunda bildirmeleri,
  • Kendilerini davet eden ya da karşılayacak varsa Makedonya vatandaşı ya da kurum temsilcilerinin havalimanında hazır bulunmalarını sağlamaları
  • Seyahat amaçlarına uygun belge varsa yanlarında taşımaları (örneğin; eğitim amacı ile ise öğrenci belgesi, çalışma amacı ile ise çalışma ya da iş anlaşmaları belgeleri vs.)
  • Planlanan dönüş tarihine ait dönüş biletlerinin yanlarında bulundurulması gerekmektedir.

Ayrıca ticari hacmini her geçen gün artırmaya çalışan Makedonya’nın en yakın ticari ortakları; Almanya, Sırbistan, Yunanistan, İtalya, Rusya, Çin Cumhuryeti’dir.

Makedonya, Türkiye Cumhuriyeti’nden turuinçgiller, tekstil, beyaz eşya, mobilya, metal ürünleri, ilaç, fındık gibi ürünler ithal etmekte, yerine demir, çelik, senteteik dokuma, tuğla, metal ürünleri, ham deri ve hurda ihrac etmektedir.

Makedonya Türkiye arasında 1 Eylül 2000 tarihinde imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti menşeili sanayi mallarına Makedonya’da uygulanan gümrük vergisi sıfırlanmıştır.

Makedonca Ticari Tercüme ve Makedonca Ticari Çeviri Hizmeti

Her iki ülke arasında her geçen gün iyileştirilmeye çalışılan ve yeni düzenleme ve planlama yapılmaya çalışılan iki ülke arasında yaşanan sık ticari ilişkilerin ortak noktada buluşabilmesi açısından Makedonca Ticari Tercüme ve Makedonca Ticari Çeviri işlemleri ülkemide çokça talep görmektedir. Makedonca Ticari Tercüme ve Makedonca Ticari Çeviri iki ülke arasında şube, ortaklık, alım satım, dış ticaret ve buna benzer birçok konuda ihtiyaç duyulmakta ve hızlı, kaliteli, uygun fiyatlı tercüme talebi doğmaktadır. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme müşetilerinin bu talebine anlık hizmet sunmaktadır.

Makedonca Hukuki Tercüme ve Makedonca Hukuki Çeviri Hizmeti

Makedonya Türkiye arasında yaşanan bu denli ticari ilişkinin yanı sıra, tüm bu ticari ilişkiler ve kamu kurum ve kuluşları, ayrıca hükümetler arası iletişim, anlaşma ve uzlaşma, genelge ve yasa maddelerinialanında uzman deneyimli ve bu konuda eğitim almış tercüman ve editöler tarafından çevrilmektedir. Her dilde olduğu gibi Makedona Hukuki Tercüme ve Makedonca Hukuki Çeviri yapan tercüman, çevirmen, editör, kontrolörlerin hepsi uzmanlar tarafından, hukuk biliminde eğitim görmüş kişiler tarafından ele alınmaktadır.

Makedonca Finansal Tercüme ve Makedonca Finansal Çeviri Hizmeti

Firmaların Makedonya Türkiye arasında yaşanılan ticari ilişkiler sırasında banka hesap hareketleri, analiz raporları, mali tablolar, bilançolar gibi birçok finansal evrakın Makedonca Finansal Tercüme ve Makedonca Finansal Çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Makedonca Finansal Tercüme yapılırken finansal terimlerin doğru ve yerinde kullanılması ayrıca rakamların doğru aktarılması çok önemlidir. Makedonca Finansal Tercüme ve Makedonca Finansal Çeviri işlemi deneyimli, bankacılık, finans, muhasebe gibi alanlarda eğitim almış, her iki dile anadil düzeyinde hakim tercümanlar tarafından çevrilmektedir.

Makedonca Vize ve İkamet Tercüme Hizmeti

Makedonya’dan Türkiye’ye ya da Türkiye’den Makedonya’ya eğitim, iş, yaşam, evlilik, ikamet, turistik vize kapsamında geçiş yapan kişilerin pasaport, öğrenci belgesi, transkript, nüfus kayıt örneği, sabıka kaydı, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları gibi evrakların Makedonca Vize ve İkamet Tercümesi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu evraklar çoğunlukla yeminli tercüman onaylı olarak hazırlanmaktadır.

Okenos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme kurulduğu günden bu yana profesyonel ekibi ile etkik ilkelerine bağlı kalarak uygun fiyatlı, kaliteli ve hızlı tercüme anlayışını bir arada bulundurarak hizmet vermektedir.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir