Makedonca Tercüme ve Makedonca Çeviri

makedonca tercüme ve makedonca çeviri

Türkiye ile Makedonya ülkeler arasındaki çeşitli işbirliği ve ticari anlaşmaları ile birlikte geçmiş ortak tarihimizin üzerine her geçen gün gelişen güçlü ilişkiler oluşmaktadır. Okeanos Tercüme, kurulduğu günden bu yana birçok alanda uzman ve deneyimli ekibi ile profesyonel Makedonca tercüme ve çeviri hizmeti vermektedir.

Makedonca

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin ve Makedonların resmi dili olan Makedonca, Güney Slav dillerinin doğu Slav grubunda yer almaktadır. Makedonca yazıya dökülen ilk Slav dili olarak bilinmektedir. Makedonca yıllardır komşuları tarafından ayrı bir dil olarak görülmemiştir. Bulgarlar Makedoncayı Bulgarcanın bir lehçesi olarak görmüştür. Makedonca gelişmekte olan bir dil olmasına karşın ilk sözlüğümü 1875 yılında çıkarmış, 1945 yılında da resmiyet kazanmıştır.

Makedonya-Türkiye İlişkileri

Makedonya ve Türkiye arasındaki ilişkiler geçmişten bugüne dostane şekilde ilerlemektedir. Makedonya’nın 1991 yılında bağımsızlığı ilan etmesinin ardından tanıyan ilk ülkelerden birisi Türkiye olmuştur. Aynı zamanda Türkiye, Makedonya’ya bağımsızlığını ilan etmesinin ardından sınırlarını koruması adına yardımca olan ilk ülkedir.

Türkiye, Makedonya’da yaşayan Türk azınlığın güvenliği ve Balkanlar’daki istikrarı korumak için Makedonya’yı sürekli olarak desteklemiştir. Ülke ile iyi ilişkiler kurulması yoluna gidilmiş ve bu dönemden sonra ekonomik, ticari, diplomatik, eğitim ve kültür alanlarında ilişkiler geliştirilmiştir.

Türkiye ve Makedonya arasında 17 Mart 1994 tarihinde Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. 6 Kasım 1995 yılında ise Türk Makedon İş Konseyi kurulmuştur. Bu konseyle iki ülke arasındaki olumlu siyasi şartlar altında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu konseyin diğer amaçları, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırarak, ticari ve ekonomik işbirliklerinden ortaya çıkan sorunların görüşülüp çözülmesine yöneliktir. Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO), Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, son zamanlarda gelişen ikili ticari ilişkilerin baş mimarıdır.

Makedonya’dan genel olarak tekstil ürünleri, mermer, gıda ürünleri ithal edilmekte ve elektrikli ekipmanlar, ilaçlar, kozmetik ve ayakkabının ihracatı gerçekleştirilmektedir.

Üsküp’te T.C. Ziraat Bankası şubesi açılmış, finans sektöründe Makedonya’da yer edinilmiştir. Diğer yatırımlar ise fabrika inşaatı, konut yapı vb. olmak üzere 15 milyon mark dolayında yatırım gerçekleştirilmiştir.

Makedonca Tercüme ve Makedonca Çeviri Hizmetleri

Mevcut ikili ilişkiler kapsamında çeşitli alanlarda Makedonca tercüme ve Makedonca çeviri talepleri oluşmaktadır. Ticari ilişkiler kapsamında şube açma, ortaklık, alım satım, dış ticaret ve buna benzer birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda ticari yazışmalar, sözleşmeler, faturalar, konşimento, beyanname, sigorta poliçesi vb. birçok evrakın Makedonca çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı çeviri hizmeti talepleri doğrultusunda Okeanos Tercüme, müşterilerine anlık hizmet sunmaktadır.

İki ülke arasındaki bireysel ve kurumsal olmak üzere tüm ilişkilerin temelini hukuk oluşturmaktadır. Sözleşme, anlaşma, toplantı tutanakları, mahkeme evrakları, genelge ve yasa maddeleri bu doğrultuda çevrilmektedir. Uzman, deneyimli ve bu konuda eğitim almış tercüman ve editörlerimiz aracılığıyla profesyonel hizmet sunulmaktadır.

Yine ikili ülke ilişkileri doğrultusunda finansal birtakım dokümanın Makedonca çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Banka hesap hareketleri, analiz raporları, mali tablolar, bilançolar vb. birçok finansal evrak için Makedonca finansal çeviri hizmet sunulmaktadır. Finansal tercüme işleminde rakamların doğru aktarılması büyük önem teşkil etmektedir. Okeanos Tercüme‘de finansal evraklar deneyimli, bankacılık, finans ve muhasebe gibi alanlarla eğitim almış kişilerce çevrilmektedir.

Makedonca Yeminli Tercüme

Evlilik işlemleri, eğitim, iş, ikamet, seyahat, sağlık turizmi vb. nedenlere dayalı olarak birçok evrak için Makedonca yeminli tercüme işlemi gerçekleştirilmektedir. Diploma, transkript, nüfus kayıt örneği, aile cüzdanı, doğum belgesi, ikametgah belgesi, sabıka kaydı vb. bu kapsamda tercüme edilmektedir. Aynı zamanda kurumlar vergisi beyannamesi, sicil gazetesi, vergi levhası, tıbbı rapor vb. birçok evrak için de Makedonca yeminli tercüme hizmeti sunulmaktadır. İlgili işlemler için evrakların yeminli tercüme işlemi yeterli değilse Makedonca noter onaylı tercüme yapılmaktadır.

Makedonca Tercüme Fiyatları

Evrakınızın uzmanlık alanına veya boyutuna bakılmaksızın karakter sayısı üzerinden Makedonca çeviri fiyatları belirlenmektedir. Resmi belge çevirisinde belgeye dayalı değerlendirilmelerde bulunabilmekte ve sayfa sayısı hesaba katılabilmektedir. Okeanos, tüm çeviri fiyatlarında olduğu üzere Makedonca tercüme fiyatlarında da uygun ve indirimli fiyatlar üzerinden teklif sunmaktadır.

Makedonca Tercüme Bürosu

Makedonca tercüme ve çeviri talepleri bir Makedonca tercüme bürosu aracılığıyla karşılanmaktadır. Okeanos Tercüme, kurulduğundan beridir profesyonel ekibi ile kaliteli, uygun fiyatlı ve hızlı tercüme anlayışını bir arada bulundurarak hizmet sağlamaktadır. Etik ilkelerine bağlı kalan bir Makedonca tercüme bürosu olan Okeanos, sürekli olarak hizmetlerini yenilemeye ve geliştirmeye devam etmektedir.

Makedonca tercüme ve çeviri hizmetleri hakkında detaylı bilgiye www.okeanostercume.com.tr veya info@okeanostercume.com adreslerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0212 221 45 21 kurumsal hattımızdan veya 0553 910 31 32 numaralı GSM / WHATSAPP / TELEGRAM hattımızdan müşteri temsilcilerimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir