Özbekçe Tercüme ve Özbekçe Çeviri

Özbekçe, Çağatay Türkçesi dilinin çağdaş devamı olan bir dildir. Altay dil ailesinin Uygur Grubuna aittir. Türk Lehçeleri’nin Karluk grubuna dahil bir Türk Lehçesi ve Özbekistan’ın resmi dilidir. Özbekçe’de eski Türk Lehçelerine sahip diğer dillere nazaran daha az Farsça etkisi görülmektedir. 1904 yılına kadar Arap alfabesiyle, sonrasında Stalin yönetimine girdiği 1924-1940 yılları arasında Kiril alfabesinde ve 2002 yılı sonrasında resmi olarak Latin alfabesine geçiş yapılmıştır. Ülkede resmi dil olan Özbekçe ile birlikte Rusça, Tacikçe de konuşulmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesi ile ticari ilişkiler içinde bulunan ülke ile Türkiye arasında da ihracatımız kapsamında; kişisel temizlik ürünleri, ilaç, römork, plastik ürünleri, gıda işleme makineleri ve ithalat kapsamında; Bakır, bakır alaşımları ve bakır ürünleri, levhalar, pamuk ipliği, işlenmemiş çinko, petrol yağları, azotlu mineral veya gübreler, konserve sebze, altın, işlenmemiş kurşun, ipek ticareti gerçekleştirilmektedir.

Özbekistan’da tekstil sanayi, müteahhitlik başta olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 600 civarında şirket bulunmaktadır. Özbekistan’da bugüne kadar TİKA tarafından ekonomik, ticari, teknik, eğitim, sosyal ve kültürel işbirliği alanlarında çok sayıda program ve proje gerçekleştirilmiştir.

Özbekçe Tercüme ve Özbekçe Çeviri

Özbekistan Türkiye arasında teknik ürünlerin ticareti sırasında ISO belgeleri, ÇED raporları, CE belgeleri, ar ge raporları, kullanım kılavuzu, manuel, katalog, broşür, kitapçık, teknik şartname gibi evrakların teknik çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Özbekçe Teknik Çeviri işlemi gerçekleştirilirken net, kısa, anlaşılır cümleler kullanılmalı ve teknik terimler ve terminoloji doğru kullanılmalı ve terminolojik bütünlük gözetilmektedir.

Hemen hemen birçok Türki ülkelerle olan yakın ilişkilerimiz ve eğitimde sağlanan kolaylıklardan dolayı her iki ülke arasında öğrenci transferi ve yüksek öğrenim için ülke değiştirme çok sık rastlanılan bir durumdr. Bunun yanı sıra Türkiye Özbekistan arasında eğitim alanında yürütülen ortak çalışmalar kapsamında ya da üniversitelerin yaptığı araştırmalar sırasında çok sayıda kaynak Özbekçe Akademik tercüme  işlemine tabi tutulmaktadır. Akademik alanlarda uzman bu konuda eğitim almış ve mümkünse saha deneyimi olan deneyimli tercüman, editör ve kontrolör kadrosu dahilinde yürütülmektedir.

Özellikle her geçen gün sayısı artan ülkemizdeki Özbek vatandaşların resmi ve kamu kurumlarında yaptırması gereken işlemler sırasında yeminli tercüme işlemi uygulanmaktadır. Pasaport, kimlik, ehliyet, doğum belgesi, ölüm belgesi, vekaletname, taahhütname, evlilik cüzdanı, boşanma evrakları, diploma, sertifika, sabıka kaydı gibi evrakların Özbekçe Yeminli Tercüme işlemi yapılır. Yeminli Çeviri işlemi yapılırken tercüme şirketine evrakın orjinali de ibraz edilmelidir.

Özbekçe Tercüman

Özbekçe Yeminli Tercümanın yemin zabıtı alabilmek için taşıması gereken özellikler;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı,

Her iki dilde yazılı ve sözlü çeviri yapabilmeli,

Her iki dili bildiğine dair diploma ve transkriptini ibraz edebilmeli,

Herhangi bir sabıka kaydı bulunmamalı,

Yemin zabıtı çıkaracağı noterlik makamının bağlı bulunduğu il sınırlarında oturduğunu gösteren

ikametgah belgesi ibraz edebilmeli,

Okeanos Tercüme tüm dillerde olduğu gibi Özbekçe Tercüme ve Özbekçe Çeviri işlemlerinde de uygun fiyatlı, kaliteli tercüme anlayışını  korumakta ve yıllardır bunu sahip olduğu etik değerler, vizyon ve misyonu temelinde götürmektedir.

Özbekçe Tercüme Taleplerinizde Okeanos…

Yakın ilişki içerisinde olan iki ülke arasında gerçekleştirilen ticari faaliyetlerde faturalar, gümrük evrakları, şirket kuruluş evrakları, banka evrakları gibi birçok evrak Özbekçe Ticari Tercüme işlemine tabi tutulur.

Okeanos Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana tüm ekip çalışanlarına da etik değerlerini ve müşteri odaklı çalışma değerlerini benimsetmiş, tüm başarılarını EN 15038 gibi çeviri kalite standartlarına dayandırarak yürütmektedir.

Okeanos Tercüme tüm dillerde olduğu gibi Özbekçe Tercüme ve Özbekçe Çeviri işlemlerinde de uygun fiyat, kalite ve hız faktörleri kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir