Özbekçe Tercüme ve Özbekçe Çeviri

özbekçe çeviri

Türk tarihi anlatılırken Orta Asya’da doğan ve zamanla batı kesimlere göç eden topluluklara değinilir. Bu nedenle Orta Asya, Türkiye ve Türkler için son derece önemlidir, tarihin izlerini taşımaktadır ve bu bölgelerde bulunan milletler arasındaki etkileşim de güçlüdür. Türkmenistan ve Kazakistan’ın ortasında Hazar nehrine yakın konumda bulunan Özbekistanda bu milletlerden biridir. Her yıl kardeş ülke konseptleriyle Doğu Asya Türk devlet gelenekleri etnofestlerle yaşatılır. Dil ise kültürleri bağlayan bir diğer unsurdur. Özbekçe ve Türkçe arasında derin bir bağ vardır. Özbekçe, tarihteki Altay dil ailesine bağlı Türk dilleri kolunda yer alır; fakat yapısal olarak bazı açılardan değişmiştir. Ayrıca Kuzey ve Güney Özbekçe olmak üzere birbirlerinden dil bilgisi, telaffuz ve sözvarlığı açısından ayrılan iki farklı dil bulunur. Bu gibi etmenler Özbekçe çevirmenler tarafından göz önünde bulundurulmalıdır. Özbekçe çeviri ve Özbekçe tercüme hakkında diğer detaylar…

özbekistan, özbekçe

Özbekçe Türkçe Arasındaki İlişki

Özbekçe, bir zamanlar Orta Asya’nın köprü dili konumunda bulunan ve zamanla kullanımı sona eren Çağatay Türkçesinden gelmektedir. Çağatay kelimesi ise Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın ikinci oğluna verdiği Çağatay Han’dan gelir. 14. yüzyılda Çağatay Han döneminde Timur başa geçmiştir. Timur’un varisleri ise Çağatay Han’ı Özbekler tarafından zorla bölgeden çıkarmıştır. Kazaklar, bu dönemde karşıt görüşlü, muhalif Özbeklerdi. İki grup da 1917’de Sovyetler Birliği’ne katıldı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Özbekistan ve Kazakistan bağımsız iki ülke haline geldi. Şu anda dil, iki farklı bölgede lehçeleriyle birlikte konuşulmaktadır. Köklerini Türk dillerinden aldığı için özellikle Türkçeden birçok kelime girmiştir. Bu nedenle Özbekçe Türkçe çevirileri yaparken sözvarlığı konusunda benzerlikler fazladır.

özbekçe,özbekçe çeviri, özbekçe tercüme

Kuzey Özbekçe ve Güney Özbekçe Arasındaki Farklar

Özbekçeyi makro dil olarak ele almak daha doğrudur. Bunun nedeni, Kuzey ve Güney Özbekçe dillerin kendine has, özgün özelliklere sahip olmasıdır. Kuzey Özbekçe, Özbekistan’da yaklaşık 22 milyon kişi tarafından konuşulurken Güney Özbekçe Afganistan’da 3 milyon kişinin konuştuğu bir dildir. Kuzey Özbekçe, Orta Asya ülkelerine ek olarak Kuzey Amerika, Avustralya ve Avrupa’nın küçük göçmen kesimleri tarafından da konuşulur. Dünyada yaklaşık olarak 25 milyon aktif Özbekçe konuşan kişi olduğu düşünülmektedir. 1989’da Kuzey Özbekçe, Özbekistan için resmi dil olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bugün ülkenin medya, eğitim, eğlence, ticaret ve hükümeti dili de Kuzey Özbekçedir. Özbekistan’da gazetelerin yarısından çoğu Özbekçe basılırken okullarda eğitim için ana dil Özbekçedir ve seçmeli yabancı dil dersleri sunulmaktadır. Güney Özbekçe, Afganistan’ın kuzey kesimlerinde yoğunlaşmış ve az bir kitle tarafından konuşulan bir dildir. Buradaki ayırt edilmesi gereken nokta Kuzey ve Güney Özbekçe iki ayrı dildir, lehçe değildir.

Özbekçe Alfabe Yıllar İçinde Değişti mi?

İlk Özbekçe alfabe örnekleri, Çağatay döneminde ortaya çıkan ve Arapça alfabenin kullanıldığı bir taslaktır. Bu alfabe, 14. yüzyıl edebi dilinde yoğun olarak kullanılmıştır. 1927’de Latin alfabesinin ülkeye özgü versiyonu Arap alfabesi yerini almıştır. Fakat Sovyetler Birliği’ne girmek birçok ülkeyi etkilediği gibi Özbek dilinin yazım şeklini de etkilemiş, dile Rusçadan yapılar kazandırmıştır. Bu nedenle 1940’ta Özbekçe, Kiril alfabesi kullanılarak yazılmaya başlanmıştır. Sovyetlerin dağılması dile yeni özellikler kazandırdı. Tarihi olayların diller üzerindeki etkisi güçlüdür. 1993’te Özbek Hükümeti, tekrar Latin alfabesine dönmeye karar vermiştir. Fakat günümüzde hala Özbek halkının Kiril alfabesini yoğun olarak kullandığı da gözlemlenir. Bazı gazeteler ve yayınlar hem Kiril hem Latin alfabesini kullanarak baskılar yapar. Arap alfabesi ise Afganistan’da kullanılmaya devam etmektedir. Alfabedeki son güncelleme 2019’da Latin alfabesinin yeni versiyonun Özbekçe alfabe olarak kullanılmasıdır.

özbekçe türkçe çeviri

Türkçe Özbekçe ve Özbekçe Türkçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Özbekçe, farklı lehçeleriyle beraber Orta Asya’da yoğun olarak kullanılan bir dildir. Kuzey Özbekçede Taşkent, Semerkant, Buhara gibi lehçeleri bulunurken standart Özbekçe Taşkent lehçesine dayanmaktadır. Çeviriler de genellikle bu lehçe üzerinden talep edilir; fakat Okeanos Tercüme uzman Özbekçe tercümanları birden fazla Özbekçe lehçesinde deneyimlidir. Özbekçe tercüme hizmetlerimizde yazılı çevirinin yanında sözlü Özbekçe tercüme olanaklarımız da bulunmaktadır. Çeviri dosyalarınızı teslim alan görevlilerimiz, Özbekçe tercüman ve redaktör kadrosunu oluşturarak en kısa sürede çeviri işlemine başlar. Resmi belgeleriniz için Yeminli Özbekçe çeviri seçeneklerimiz vardır.

Özbekçe çeviri fiyatları için tıklayınız…

Özbekçe tercüme ve çeviri talepleriniz için web sitemiz www.okeanostercume.com.tr ziyaret edebilir veya e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr mail gönderebilirsiniz. Dilerseniz de telefon numaralarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir