Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
alman ehliyetini türk ehliyetine çevirme

Alman Ehliyetini Türk Ehliyetine Çevirme

Almanya’da yaşayan birçok Türk ve yabancı uyruklu vatandaş vardır ve bu kişiler, özellikle yaz aylarında Türkiye’yi ziyaret ederler. Ziyaretleri sırasında uçak yolunu kullanan vatandaşlar kadar otomobil ya da motosiklet ile seyahat eden kişiler de vardır. Bu kişiler, ziyaretleri boyunca araç kiralama yöntemine başvururlar ya da kendi araçlarını farklı ülkelerden geçirerek Türkiye’ye sürmeyi tercih ederler. Fakat Türkiye’de geçerliliği bulunması gereken Alman ehliyetini Türkçeye çevirmek gerekir. Bu durumda Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçiler için ayrı politikalar uygulanır. Bu nedenle ehliyet çevirisi yapacak kişilerin alanında uzman ve deneyimli tercümanlar olması şarttır. Okeanos Tercüme, uzun yıllardır profesyonel tercümanlarla çalışarak Almanca Türkçe ehliyet çevirisi hizmeti sunar. İşte Alman ehliyetini Türk ehliyetine çevirme işlemi ile ilgili diğer detaylar…

Türk Vatandaşlarının Türkiye’de Yabancı Ehliyet Kullanma Kuralları

Almanya’dan gelen bir Türk vatandaşı orada aldığı ehliyeti Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra maksimum 2 yıl kullanabilir. Bu süreyi aşan Türk vatandaşları, sürücü belgelerini Türk ehliyet belgesi ile değiştirmelidir. 6 aydan fazla kalan vatandaşlar, araç kullandıkları sırada yabancı ehliyetlerini ve bu ehliyetlerin noter onaylı yeminli tercüme yaptırarak yanında taşımalıdır. Tercüme dış temsilciliklere de yaptırılmış olabilir. Almanya, Karayolu Trafiği Konvansiyonu’na taraf bir ülke olduğu için ehliyet tercümesi ve değiştirme işlemleri kısa sürede yapılır. Eğer bu konvansiyona üye olmayan bir ülke olsaydı belli bir sürenin ardından sürücü belgeniz de otomatik olarak Türkiye sınırları içinde geçersiz sayılacaktı. 2021 yılı itibariyle konvansiyona üye olan ülke sayısı 84’tür. Bu ülkelerden bazıları; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Endonezya, Ermenistan, Fas, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İran İslam Cumhuriyeti, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya ve Karadağ’dır.

alman ehliyetini türk ehliyetine dönüştürme

Yabancı Uyrukluların Alman Ehliyetini Türk Ehliyetine Çevirme

Türk vatandaşlarının sahip olduğu hakların daraltılmış versiyonu, yabancı uyruklular için gözlemlenir. Bu kişiler, Türkiye’de Alman ehliyet belgeleri ile en fazla 6 ay araç sürebilirler. Bu süre zarfının sonunda ziyaretlerine devam ederken araç kullanmak durumundalarsa muhakkak ehliyetlerinin tercümesini yaptırarak Türk ehliyeti ile değiştirmeleri gerekir. Değiştirilmeyen sürücü belgelerinin tespiti durumunda hem para cezası ile karşılaşılır hem de ileride Türkiye ziyaretinde sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle sürücü belgesi çevirme ve değiştirme kurallarına uyulması önem arz eder. Karayolu Trafiği Konvansiyonu’na taraf olmayan ülkelerin ehliyetine sahip olan kişilerin Türkiye’deki sürücü kurslarına kaydolup tamamlaması ve Türk ehliyeti alması gerekmektedir. Bu işlem de sınavların ilk aşamada geçildiği varsayılırsa yaklaşık 1.5-2 ay sürer.

Alman Ehliyetini Türk Ehliyetine Dönüştürmeniz için Gerekenler

Alman ehliyetinizin Türkiye’de eşdeğerinin işleme alınması için öncelikle noterden ya da dış temsilciliklerden tasdikli Türkçe tercümesi gerekir. Okeanos Tercüme Almanca Yeminli tercümanları, yıllardır ehliyet çevirisinde kaliteli tercümeler sunar. Anlaşmalı noterler ile kısa sürede tasdiklenen belgeler, titizlikle müşterilere teslim edilir. Tercüme işlemini tamamladıktan sonra sürücü belgesi dosyasına ihtiyaç duyarsınız. Bu dosya, Şoförler Derneği’nden alınabilir.

Gerekli Belgeler

Trafik Tescil Kuruluşu’nda elektronik ortamda doldurulan müracaat formu ve nüfus cüzdanının hem aslı hem de fotokopisi gereklidir. Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf ve sağlık kurullarından alınmış “sürücü olur” raporu, diğer belgeler arasında yer alır. Bunun haricinde ihtiyacınız olan diğer belgeler ise kan grubu belgesi / yazılı beyanı, yabancılar için ikametgah tezkeresi, Alman sürücü belgesinin aslı ve renkli fotokopisi, sürücü belgesi kart ücreti, yatırılan harç makbuzudur. Bu belgeleri tamamlayan kişiler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almalıdır. Randevu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ sitesini ziyaret ederek bilgilerinizi giriniz ve randevu saatinizde orada olmaya özen gösteriniz. Randevuya gitmeden önce yukarıda bahsedilen belgeleri hazırladığınızdan emin olunuz.

Alman Ehliyetine Türk Ehliyetine Çevirme İşlemi Yapılmazsa Ne olur?

2 yılın sonunda hala Alman ehliyetini kullanarak araç sürerseniz bunun maddi cezası olacaktır. Trafik Kanunu’nun 39/4 maddesine göre ehliyetini çevirme işlemini gerçekleştirmeyenlere 543 Türk lirası para cezası yazılmaktadır. Cezayı 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirim avantajından yararlanarak 408 TL ödeyebilirsiniz. Ödemenizi PTT, vergi dairesi ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla ATM’den veya online olarak yapabilirsiniz.

Alman ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirirken kullanmanız gereken tercüme işleminde bu konuda yıllardır hizmet veren Okeanos Almanca çevirmenlerimize güvenebilirsiniz. Noter onayı işlemini hızlıca hallederek işlemlerinizi kolaylaştırmak için dinamik bir ağa sahip olan Okeanos Tercüme’ye Alman ehliyetinizin çevirisini yaptırmak istiyorsanız bize web sitemiz www.okeanostercume.com.tr, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr ve telefon kanallarımız 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 MOBİL & WHATSAPP & TELEGRAM aracılığıyla ulaşabilirsiniz.