Çince Çeviri ve Tercüme

çince çeviri ve tercüme

Çince dünya genelinde her beş kişiden birinin ana dil olarak ve ikinci dil olarak konuştuğu, aynı zamanda dünyada nüfus yoğunluğu olarak değerlendirildiğinde dünyanın en çok konuşulan dilidir. Bu sebepten dolayı Birleşmiş Milletlerin resmi dillerindendir.

Çince, aynı zamanda pek çok lehçeden oluşan ve uzak doğu dillerinde baskın olarak etkileyen bir dildir. Bir çok uzak doğu dili, alfabesinde, kullanılan kelimelerde  ve telaffuzunda,  Çince kullanıldığını veya esinlenildiğini görebiliriz.

Çin Halk Cumhuriyeti, dünya üzerinde yüz ölçümü olarak en büyük dördüncü ve 1.5 milyara yakın nüfusu ile kalabalık ülkesidir.

Son yıllarda yapmış olduğu atılımlar ile hızla gelişen ve büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Hemen hemen dünya üzerinde bütün ülkelere ihracat yapan Çin, otomotiv, savunma sanayi, ilaç, gıda, demir çelik, hammadde,spor malzemesi, tıbbi medikal cihaz ve ürünleri, büro malzemeleri, giyim eşyaları, beyaz eşya gibi neredeyse bütün sektörlerde ihracat yapmaktadır. Dünyada kendi imkanları ile uzaya kendi uydularını gönderen üçüncü ülke olan Çin, önümüzdeki yakın yıllarda dünyanın Süper gücü olması beklenilmektedir.

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün verilerine göre, dünyada gerek turizm gerek ise ticaret amacıyla en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesidir.

Çince’nin Lehçeleri ve Çince Dilinin Kullanımı

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de 1 milyar 500 milyona yakın Çinli yaşamaktadır. Bu denli kalabalık bir nüfusa sahip olması ve çok köklü bir dile sahip olmaları sebebiyle Çince gelişim sürecinde birkaç lehçeden oluşmaktadır. Bu lehçelerin en bilineni ve resmi işlemlerde kullanılanı Mandarin lehçesidir.

Mandarin: Çin’de en çok konuşulan lehçelerinin ilk sırasını almaktadır. Yaklaşık 850 milyon kişi tarafından konuşularak Çin’in en büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Wur: Mandarin lehçesinden sonra en çok konuşulan lehçe olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 90 milyon kişi tarafından konuşulan Wur lehçesi, Shangay ve civarında daha çok konuşulmaktadır.

Yue (Kantonca): Bu lehçe en çok konuşulan üçüncü lehçedir. Yaklaşık 70 milyon Çinli tarafından konuşulmaktadır.

Jin: 45 milyon kişi tarafından konuşulan bu lehçe, Çin’in özerk bölgesi olan Guangxi Zhuang’da konuşulmaktadır.

Xiang: Bu lehçe de yaklaşık 36 milyon kişi tarafından konuşulmakta ve Hubei ile Hunan eyalatlerinde konuşulmaktadır.

Hakka: Hakka lehçesi yaklaşık 35 milyon kişi tarafından daha çok Guangdong şehrinde konuşulmaktadır.

Gan: Gan lehçesi de yaklaşık 33 milyon kişi tarafından ve daha çok  Jiangxi şehrinde konuşulur.

Pinghua: Çin’in en az konuşulan lehçelerinden biridir. Yaklaşık 3 milyon kişi tarafından özerk bölgesi olan Guangxi Zhuang’de konuşulur.

1956 yılı sonrasında Çince’de sadeleştirilmiş karakterler kullanılmaktadır. Bu karşılık günümüzde Tayvan, Hong Kong ve Macau’da Geleneksel Çince kullanılmaktadır.

Çince Çin Tibet dilleri ailesinin koluna dahildir ve Birleşmiş Milletler’in de resmi dilidir. Aynı zamanda Tayvan, Singapur ve Burma’nın da resmi dilidir. Çince, Vietnamca, Korece ve Japonca dillerinin üzerinde yoğun etki göstermiş, Latin alfabesiyle yazılmasına rağmen Vietnamca sözlüğünün yüzde 60’ını Çince oluşturmaktadır.

Çin ve Türkiye İlişkileri

Çin ve Türkiye karşılıklı olarak birbirlerini 1971 yılında tanımıştır. Çinli şirketler son dönemde Türkiye’de enerji, finans ve altyapı alanında yeni yatırım ve işbirliği arayışına girmişlerdir. Çin Türkiye’nin Almanya’dan sonra dünya üzerinde en büyük ticari ortağı haline gelmiştir.

Ülkemiz son yıllarda Çin ile çok hızlı ve yoğun ticari ilişki içerisindedir.  Çoğunluğu ithalata dayalı olan ticaretimizin yanı sıra, 1 milyardan fazla nüfusa sahip Çin’e her gün geçen gün gelişen ve büyüyen ihracat işlemleri de olmaktadır. Ticaret hacmimizin hızla gelişmesi sebebiyle son yıllarda bir çok gencimiz Çin’e üniversite eğitimi almaya gitmektedir.

Günümüzde, ticari işlemlerin, ihracat ve ithalat işlemleri, kullanım kılavuzları, sözleşmeler ve şartnameler, teknik dokümanlar, medikal ve tıbbi dokümanlar, Çin vizesi ve öğrenci evrakları, noter işlemleri ve benzeri pek çok konuda Türkçe Çince çeviriÇince Türkçe çeviri dil yönlerinde ve farklı dillerden Çince dil yönüne, Çince çeviri ve Çince yeminli tercüme ihtiyacı olmakta ve yapılmaktadır.

Çince Çeviri ve Tercüme Hizmetimiz

Çince alfabe açısından zor bir dildir. Bunun yanı sıra tonlamaların bir sözcüğün ifade ettiği anlam üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Bu açılardan ele aldığımızda tercüme olarak yapılması en zor dillerden birisidir. Bu bakımdan profesyonel, alanında uzman ve kaliteli çeviriler icra eden bir tercüme şirketi tarafından Çince çeviri ve tercüme hizmetlerinin yapılması gerekmektedir.

Çince Çeviri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Çince Türkçe’ye nazaran çok farklı bir dildir. İlk bakışta alfabesi, çok büyük bir farkla değişiklik gösteren yazı hacmi ve gramer yapısı bulunmaktadır.

Bu denli büyük farklılıklara sahip iki dil arasında özellikle spesifik terminolojiye sahip alanlarda kaliteli Çince çeviri yapılabilmesi için ilk etapta kaynak metnin doğru analiz edilmesi gereklidir.

İkinci olarak yapılması gereken ise terminoloji tespiti yapılmasıdır. Hukuki, teknik, tıbbi veya ticari çeviri, hangi içerikte ve türde olduğunun tespiti doğru belirlenmelidir.

Bunların ardından projeye uygun Çince tercüman ve Çince çeviri ekibi belirlenmelidir.

Çince tercüman tarafından yapılan Çince tercüme ve Çince çeviri yapılmasının ardından mutlaka kontrolleri ve en son editör tarafından da belirli kontroller sağlanmalıdır.

Müşteri talebi doğrultusunda gereksinim duyulması halinde yerelleştirme hizmeti verilmelidir.

Çince çeviri hususunda en çok dikkat çeken nokta Türkçe’den Çince’ye çevrilen bir dosyada karakter sayısının ortalama 1/5 oranında azalmasıdır. Süre hakkındaki planlama ve çeviri ücreti hesaplama işlemi de bu fark göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

Çince Tercüman

Çince bilindiği gibi yazım ve telaffuzu açısından oldukça zor bir dildir. Özellikle Türkçe ile karşılaştırıldığında uzak doğu medeniyetleri ve kültürü ile büyük farklılıklar olması sebebiyle Çince, sonradan öğrenilmesi zordur. Aynı zaman da Çinliler için de farklı bir dil öğrenmek ve telaffuzu zorludur.

Dolayısı ile Çince tercüman seçiminde uygulama pratiği olan, Çince dilini mutlaka Çince öğrenmiş veya eğitim veya iş sebebiyle Çin’de bulunmuş, ya da ana dili Çince olan ve aynı şekilde Türkçe’yi öğrenerek geliştirmiş olan tercüman tercih edilmelidir. Dilin teorisinden çok uygulamayı da dikkate almanız gerekmektedir.

İlaveten, belirtmiş olduğumuz gibi Çince, latin dillerinden farklı olarak kullanılan her bir terminolojik kelimenin kullanıldığı yere göre yazım ve telaffuz farklılıkları olabilmektedir. Dolayısı ile sektörel olarak uygulamalar konusunda deneyimli olması şarttır. Düz yazılı ve konuşma şeklinde başarılı bir tercüme gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Çince Yeminli Tercüme ve Çince Yeminli Tercüman

Çince yeminli tercüme daha çok resmi kurumlar nezninde talep edilen, özellikle Çince söz konusu olduğunda ithalat ve ihracat işlemlerinde ihtiyaç olunan bir işlemdir. Noterler nezninde, Çince yazılı ve sözlü olarak eğitimli ve deneyimli olduğuna kanaat getirilen tercümanlar yemin işleminden sonra Çince yeminli tercüman olarak görev yapmaktadır.

İster bireysel, isterseniz de kurumsal olarak tercümesine ihtiyaç duyacağınız her türlü resmi belge için yeminli tercüme yapılarak noter tasdikli veya Çince yeminli tercüman tarafından kaşe ve imzalı tercüme yapılmaktadır. Belgenin kullanılacak olan yere göre Çince noter tasdikli tercüme yapılması mecburidir.

Çince Tercüme Bürosu

Çin ülkemizin en çok dış ticaret yaptığı ülkelerden olması sebebiyle günlük olarak Çince çeviri talepleri oldukça fazladır. Bu talepler ister teknik bir kullanım kılavuzunun tercümesi olsun, isterseniz hukuki bir metin olsun isterseniz de ticari bir belge olsun fark etmez. Tercümesini talep etmiş olduğunuz belge veya metninizi mümkün olan kısa sürede güvenilir ve doğru olarak tercümesini yaptırabilmeyi istersiniz. Bu talebinizi en güvenilir olarak karşılayacak olan Çince tercüme bürosu nu tercih edersiniz. Tercih kriterlerinizden bazıları, tercümenizin doğru ve güvenilir olması, münkün olan kısa sürede teslimat ve uygun fiyat teklifi sunulmasıdır. Bütün bu kriterlerinizi yerine getiren büro işleminizi tamamlayarak teslim edecektir.

Okeanos Tercüme, örgün olarak çalışan Çince tercüman kadrosu ile sizlere güvenilir, hızlı ve uygun fiyatlı tercüme hizmeti vermektedir. Bugüne kadar pek çok projede, gerek Çince sözlü çeviri, gerek Çince yeminli tercüme gerek ise Çince çeviri ve tercüme hizmeti vermemizden dolayı deneyimlerimizi müşterilerimiz ile paylaşarak sunmaktayız. Çince makine montaj sözlü tercümesi, Çince nikah tercümesi, Çince tapu alım ve satım tercümeleri, Çince noter yeminli tercüme ve sayısız Çince çeviri ve tercüme projeleri tamamlamış ve halen devam etmekteyiz. Aradığınız Çince tercüme bürosu için her türlü çeviri ve tercüme projenizi gönül rahatlığı ile bizlere emanet edebilirsiniz…

Çince Tercüme Fiyatları

Çince tercüme diğer dillere göre daha çok emek yoğun bir dildir. Dolayısı ile diğer dillerden farklı olarak fiyata sahip olup ve farklı şekilde hesaplanmaktadır. Çince tercüme fiyatı hesaplamasında yapılacak olan tercüme hangi dil yönüne olursa olsun Türkçe dil üzerinden hesaplaması yapılır.

Çince Çeviri ve Tercüme Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme, 2013 yılından günümüze kadar Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme standartı olan EN 15038 Tercüme Hizmet ve Kalite Standartları belgesine sahiptir. Uluslar arası pek çok sektöründe lider kuruluşa hizmet veren Okeanos, bütün hizmetlerini bu standartları gereğini yerine getirerek hizmet vermektedir. Kaliteden ödün vermeksizin uygun fiyata, güvenilir ve hızlı hizmeti üreten Okeanos, sizlerin talep etmiş olduğu tercüme projelerinizin sorumluluğu ve bilinci ile yıllardır hizmet vermektedir.

Çince çeviri ve tercüme projeleriniz hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifimiz için bizlere  info@okeanostercume.com.tr mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de 0553 910 31 32 Whatsapp hattımızdan veya 0212 221 45 21 numaralı telfonlarımızdan kurumsal müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz…

Ülkemiz geneline ücretsiz kargo hizmetimiz vardır…

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir