Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
tez çeviri ve tercüme

Doktora Tez Çevirisi

Kapsamlı bir çeviri alanı olan akademik tercümeye özellikle üniversite öğrencileri, akademisyenler ve araştırma görevlileri tarafından ihtiyaç duyulur. Akademik tercümenin de ayrıldığı alt çeviri dalları mevcuttur. Bunlar tez çevirisi, makale çevirisi, akademik yazı çevirisi ve abstract, yani özet çevirisidir. Akademik çeviri yaparken bu çevirilerin bir bilgi kaynağı olacağı ve yurt dışı geçerliliği bulunacağı göz önünde bulundurularak profesyonel bir tutum sergilenmelidir. Okeanos Tercüme akademik çevirmenleri arasında alanlarında uzman akademisyenler ve terim hakimiyeti yüksek tercümanlar bulunur. Uzmanlarımızın bilgi birikimi ile harmanladığı dil becerileri sayesinde yıllardır profesyonel çeviri hizmeti sağlayarak araştırmacıların tezlerine, makalelerine destek vermekteyiz. Tez çevirilerinizi web sitemiz aracılığıyla tek hamlede ya da yüz yüze bize iletebilirsiniz. Doktora tez çevirisi hakkında diğer detaylar…

Doktora Tez Çeviri ve Tercüme

Tez, üniversite öğrencilerinin lisans, yüksek lisans ve doktora yaparken son dönemlerinde kendi alanlarındaki araştırmaları toplayarak yazdıkları akademik bir belgedir. Bu araştırmalar kapsamlı, sorgulanmış ve jüriye sunulmak üzere değerlendirilmiş olur. Kabul edilmesi durumunda öğrenciler ve akademisyenler tezlerinin basılmasını ve yurt dışındaki araştırmacıların da takip edebilmesi için çevrilmesini talep eder. Yabancı dil hakimiyeti olan ve çeviriyle uğraşan akademisyenler, kendi tez tercümesi işlemini gerçekleştirse de sadece bir dilde kalmayarak birden fazla dile tercüme talep edebilir. Böyle bir durum tezin farklı kültürlere ulaşması ve buradaki akademisyenlerin de derslerine ışık tutması neticesinde önemlidir.

doktora tez çeviri

Abstract ( Özet ) Tercümesi ve Çevirisi

Bazı durumlarda abstrakt çevirisi işlemi de tercih edilmektedir. Tez çevirisinde olduğu gibi belirli terminolojiye sahip dosyalar belirli kişiler tarafından tercüme edilmelidir. Tez dışında makale, ödev, araştırma, anket, kitap, sunum dosyaları da akademik tercüme alanında ele alınır. Terminoloji konusunda uzman, deneyimli, sorumluluk sahibi nitelikli tercüman, editör ve denetmen tarafından gerçekleştirilir.

Akademik kariyerlerine doktora düzeyinde devam eden kişiler tezlerinin yurt dışında yayımlanması amacıyla doktora tezi çevirisi talebinde bulunmaktadır.

Doktora tezleri büyük emek ve çabanın sonucunda elde edilen ürünlerdir. Dolayısıyla doktora tezlerinin çevirisi esnasında da büyük emek ve çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

Tez çevirisi tıpkı doktora tezinin ilgili alana katkı sağlaması gibi düzgün ve kaliteli bir biçimde gerçekleştirildiği takdirde hitap ettiği alana katkı sağlamaktadır.

Tez Çevirisi Redaksiyon İşlemi

Okeanos Tercüme, profesyonel tez çevirisi hizmetlerinin yanında akademisyenler ya da öğrenciler tarafından çevrilmiş tezleri “editing” yani redaksiyon işlemi de yapmaktadır. Dil becerilerine sahip öğrenciler, bazen yazdıkları tezleri kendileri çevirmek ister. Fakat çeviri sürecinde ya da sonunda herhangi bir yanlışlık olmasından kuşku duyarlar. Böyle bir durumda donanımlı bir çeviri bürosuna başvurarak tez çevirisi kontrollerinin yapılmasını talep ederler. Okeanos Tercüme, çevrilmiş metinleri akademik redaktörlerine göndererek çevirideki hataların ya da eksik kullanımların düzeltilmesini sağlar. Sürecin sonunda düzenlenen metin, öğrencilere ya da akademisyenlere gönderilir. Bu işlem hem zaman hem ekonomik açıdan daha avantajlı olsa da kapsamlı bir çeviri sürecinin daha profesyonel olduğunu düşünerek tez çevirisinin bürolarca yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bu metinler yabancı ülkelerde dilin profesyonelleri tarafından okuduğunda akıcı ve anlaşılır olmalıdır.

ingilizce tez çeviri

Türkçe İngilizce ve İngilizce Türkçe Tez Çeviri

Akademik çeviriler içinde en fazla talep gören dil, İngilizcedir. Bunun başlıca nedeni, İngilizcenin bir dünya dili olarak kalkınmış milletler tarafından resmi dil olarak konuşulması ve bilginin yayılması için hızlı bir aracı görevi üstlenmesidir. Bugün Arnavutça ya da İsveççe çevrilmiş bir metni anlayabilecek kişi sayısı İngilizceden azdır. Buna dayanarak akademisyenler ve öğrenciler de tezlerinde sunduğu bilgilerin kitlelere hızlıca ulaşabilmesi için İngilizce tez çevirisini tercih eder. Ayrıca İngilizce tez çevirileri, diğer dillerdeki çevirilere kıyasla daha uygun fiyatlar sunar. Bunun nedeni, bu dilde uzmanlığını tamamlamış daha fazla çevirmenin bulunması ve editör ağının geniş olmasıdır. Okeanos Tercüme, 50’den fazla dilde akademik çeviri imkanı sunarak deneyimli çeviri ekibi sayesinde sektörün en çok tercih edilen tercüme büroları arasında yer alır. İngilizce tez tercümanlarımız; makale, özet, tez, akademik yazı, araştırma yazısı, kitap ve daha birçok belgenin tercümesini uzmanlıkla yapmaktadır.

Tez Çeviri Nasıl Yapılır?

Tez çevirisi yapmadan önce tezin konusunun net olarak belirlenmesi ve bu konuda araştırma yapılması gereklidir. Tez ve makale gibi çeviri yapan tercümanın akademik yazım üslubunu bilmesi gerekmektedir. Çeviri işleminin ardından editör tarafından terminoloji ve dilbilgisi açısından da kontrol edilmesi ve sonrasında denetmen tarafından son kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Okeanos Tercüme şirketi tüm tez çeviri işlemlerini EN 15038 Tercüme Hizmeti Kalite Standartları çerçevesinde ele almaktadır. Bu standartlar Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme hizmeti kalite standartları olup, tercüme sektörüne özgü hazırlanmış standart olup uluslar arası geçerliliği bulunmaktadır.

Müşteri odaklı yaklaşımını sürdüren Okeanos Tercüme şirketi tüm projelerini bu standartlar kapsamında gerçekleştirerek çeviri kalitesini garanti etmektedir.

Akademik Tez Çeviri Taleplerinizde Okeanos Farkı…

Akademik çeviri kapsamında ele alınan doktora tezleri akademik alanda uzman, deneyimli tercüman kadrosu eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Tezler farklı konu içeriklerine sahip olabilmektedir. Dolayısıyla doktora tez çevirisini gerçekleştirecek olan tercüman sosyal bilimler, fen bilimleri ve tıp gibi alanlar başta olmak üzere mutlaka belirli bir uzmanlık alanının terminolojisine iyi düzeyde hakim olmalıdır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi bünyesinde barındırdığı her biri belirli bir uzmanlık alanına sahip tercüman kadrosuyla müşterilerin beklentilerini karşılayacak kalitede akademik tercüme hizmeti sağlamaktadır.

Teknik, tıbbi, sosyal bilimler ve fen bilimleri gibi alanlarda yazılan doktora tezleri hem yazılması hem de çevrilmesi bakımından büyük profesyonellik gerektiren metinlerdir. Okeanos Tercüme şirketinin sağladığı profesyonel çeviri hizmeti aracılığıyla doktora tez çevirisi işlemi kolay hale gelmektedir.

EN15038 Tercüme Hizmet Kalitesi Standartları kapsamında çevirisi sağlanan tezlerinizin kontrolör ve editör ekibimiz tarafından kontrolü sağlanmaktadır. Avrupa’da kabul edilen tek çeviri standart olan EN15038 sayesinde doktora tez çeviri talepleriniz kaliteli, güvenilir ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Akademik çeviri fiyatları için tıklayınız…

Okeanos Tercüme Tez Çeviri Süreci Nasıl İşler?

Tezlerini tamamlayan kişiler, Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu ile iletişime geçer. Tezin uzunluğu, alanı ve teslim süresi bilgilerini vererek Okeanos tercüme uzman akademik tercümanlarına tezin kaynak metnini emanet eder. Akademik tercümanlarımız, terim listelerinden ve bilgi birikiminden yararlanarak tez çevirisi işlemini tamamlar. Tez çevirileri muhakkak editör kontrolüne girer ve hatta basılacaksa son okuma işlemi uygulanır. Çevirilerde alan içinde bilgi eksikliği görülürse uzmanlarla istişare edilir. Bu sayede hatasız ve akademik literatüre uygun nitelikli çeviriler ortaya çıkar.

Teslim tarihinde müşterimize çeviriyi ileterek incelemeden sonra görüşlerini almaya özen gösteririz. Görüşler doğrultusunda çeviri stratejilerimize yenilerini ekleyerek her zaman gelişmeye önem veririz. Tez çevirilerimizi, Türkçeden diğer dillere ya da diğer dillerden Türkçeye çeviri olacak şekilde sunarız. Bu nedenle çeviri taleplerinizde Türkçe İngilizce ya da Fransızca Türkçe şeklinde belirtmeniz gerekir. Bazı durumlarda, özellikle İngilizce dilinde, kaynağı yabancı olan bir dili çift dilli çevirmenlerimize ileterek tercüme durumunu da sorgularız. Bu taleplerinizi bizimle görüşerek iletebilir, çeviri fırsatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Hızlı, Uygun Fiyatlı, Güvenilir, Profesyonel Çeviri…

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi sizler için akademik çevirinin gerektirdiği hassasiyet ve önemin bilincinde çeviri hizmeti sağlamaktadır. Terimleri bağlamına uygun bir biçimde kullanabilme kabiliyetine sahip aynı zamanda çevirisini gerçekleştirdiği alana ilişkin bilgi sahibi olan tercüman kadrosuyla profesyonel akademik çeviri hizmeti vermektedir.

Talepleriniz ve teklifimiz için sitemizin TEKLİF TALEP bölümünden formunuzu doldurarak ve dosyanızı da sisteme yükleyerek iletebilirsiniz. Dilerseniz de info@okeanostercume.com.tr mail adresimiz ile gönderebilir ve teklif talep edebilirsiniz. Dilerseniz de 0212 221 45 21 ve 0553 910 31 32 numaralı telefonlarımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.