Doktora Tez Çevirisi

tez çevirisi ve tercümesi

Akademik kariyer ve eğitim hayatında tez çevirileri ihtiyacı doğmakta ve talep doğrultusunda akademik tercümeleri yapılmaktadır. Tez çevirisi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında da iyi bir tercüme ekibinin görev alması bulunur. Tercüman anadil düzeyinde dilbilgisine sahip olmalı. Akademik tercüme alanında uzman olmalı ve terminolojiye hakim olmalı.

Doktora Tez Çevirisi ve Tercümesi

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana tez çeviri konusunda uygun fiyat, hız ve kaliteli tercüme anlayışını korumaktadır.

Tez Çevirisi Nasıl Yapılır?

Tez çevirisi yapmadan önce tezin konusunun net olarak belirlenmesi ve bu konuda araştırma yapılması gereklidir. Tez ve makale gibi akademik çeviri yapan tercümanın akademik yazım üslubunu bilmesi gerekmektedir. Tez çeviri işleminin ardından editör tarafından terminoloji ve dilbilgisi açısından da kontrol edilmesi ve sonrasında denetmen tarafından son kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Okeanos Tercüme şirketi tüm tez çeviri işlemlerini EN 15038 Tercüme Hizmeti Kalite Standartları çerçevesinde ele almaktadır. Bu standartlar Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme hizmeti kalite standartları olup, tercüme sektörüne özgü hazırlanmış standart olup uluslar arası geçerliliği bulunmaktadır.

Müşteri odaklı yaklaşımını sürdüren Okeanos Tercüme şirketi tüm projelerini bu standartlar kapsamında gerçekleştirerek çeviri kalitesini garanti etmektedir.

Abstract ( Özet ) Tercümesi ve Çevirisi

Bazı durumlarda abstract çevirisi işlemi de tercih edilmektedir. Tez çevirisinde olduğu gibi belirli terminolojiye sahip dosyalar belirli kişiler tarafından tercüme edilmelidir. Tez dışında makale, ödev, araştırma, anket, kitap, sunum dosyaları da akademik tercüme alanında ele alınır. Terminoloji konusunda uzman, deneyimli, sorumluluk sahibi nitelikli tercüman, editör ve denetmen tarafından gerçekleştirilir.

Doktora tezi çevirisi, yüksek lisans tez çevirisi gibi pek çok akademik alanda İngilizce Türkçe çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Akademik kariyerlerine doktora düzeyinde devam eden kişiler tezlerinin yurt dışında yayımlanması amacıyla doktora tezi çevirisi talebinde bulunmaktadır.

Doktora tezleri büyük emek ve çabanın sonucunda elde edilen ürünlerdir. Dolayısıyla doktora tezlerinin çevirisi esnasında da büyük emek ve çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

Doktora tez çevirisi tıpkı doktora tezinin ilgili alana katkı sağlaması gibi düzgün ve kaliteli bir biçimde gerçekleştirildiği takdirde hitap ettiği alana katkı sağlamaktadır.

Akademik Tercüme ve Çeviri 

Akademik çeviri kapsamında ele alınan doktora tezleri akademik alanda uzman, deneyimli tercüman kadrosu eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Tezler farklı konu içeriklerine sahip olabilmektedir. Dolayısıyla doktora tez çevirisini gerçekleştirecek olan tercüman sosyal bilimler, fen bilimleri ve tıp gibi alanlar başta olmak üzere mutlaka belirli bir uzmanlık alanının terminolojisine iyi düzeyde hakim olmalıdır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi bünyesinde barındırdığı her biri belirli bir uzmanlık alanına sahip tercüman kadrosuyla müşterilerin beklentilerini karşılayacak kalitede akademik tercüme hizmeti sağlamaktadır.

Teknik, tıbbi, sosyal bilimler ve fen bilimleri gibi alanlarda yazılan doktora tezleri hem yazılması hem de çevrilmesi bakımından büyük profesyonellik gerektiren metinlerdir. Okeanos Tercüme şirketinin sağladığı profesyonel çeviri hizmeti aracılığıyla doktora tez çevirisi işlemi kolay hale gelmektedir.

EN15038 Tercüme Hizmet Kalitesi Standartları kapsamında çevirisi sağlanan tezlerinizin kontrolör ve editör ekibimiz tarafından kontrolü sağlanmaktadır. Avrupa’da kabul edilen tek çeviri standart olan EN15038 sayesinde doktora tez çevirisi talepleriniz kaliteli, güvenilir ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, İspanyolca, Çince başta olmak üzere pek çok dilde akademik çeviri hizmeti vermektedir.

Tez Tercümesi

Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini yurt dışında sürdürmek isteyen öğrenciler, akademisyenler, öğretim görevlileri vb. kişiler tez tercümesi ihtiyaç duymaktadır.

Bilimsel araştırma sürecinde belli ön bilgiler eşliğinde henüz herhangi bir şekilde kanıtlanmamış ancak mantıksal olarak da çelişkilere sebebiyet vermeyen, doğrulanmaya çalışılan düşüncelere tez adı verilmektedir.

Akademik çeviri talep edilen belgelerden birisi olan tezlerin çevrilme sürecinde dilbilgisi, yazım ve imla kurallarına ciddi derecede dikkat edilmesi gerekmektedir. Lisans bitirme tezi, yüksek lisans tezi, doktora tezi gibi düzeylere göre daha fazla akademik bilgi gerektiren tezler akademik çeviri kapsamında profesyonel İngilizce çeviri gerektiren belgelerdir. Bundan dolayı en ufak bir dilbilgisel hatanın bile telafisi olmamaktadır.

Tezin içeriğinin ve amacının da tez tercümesinin gerçekleştirilmesi esnasında taşıdığı önem oldukça fazladır. Tezin tıbbi içerikli olması tıp ve tıbbi terminolojiye hakimiyet gerektirirken, sosyal bilimlerle ilgili olan bir tezin İngilizce çeviri işlemi sosyal bilimler alanına hakimiyet gerektirmektedir.

Akademik çeviri kapsamında gerçekleştirilen tez tercümesi günlük dilin dışında olmalı, tercüme işlemi esnasında sözcükler, terimler, cümleler ilgili alana uygun olarak seçilmelidir. Tez tercümesi okuyucu tarafından anlaşılabilecek, akıcı bir şekilde gerçekleştirilmeli, terimlerin bağlama uygun kullanıldığından emin olunmalıdır.

Tez tercümesi hizmeti yeterli terminolojiye sahip, dili etkili ve akıcı bir şekilde kullanabilen, dilbilgisi, yazım ve imla kurallarını gözeten tercüman kadrosuna sahip bir tercüme bürosu tarafından sağlandığı takdirde sizlere fayda sağlayacaktır. Bu yüzden doğru tercüme bürosunun seçilmesi tezinizi uluslararası bağlamda sunabilmeniz adına oldukça önemlidir.

Akademik Tez Tercümesi ve Çevirisi Taleplerinizde Okeanos Farkı ve Güvenilirliği…

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi sizler için akademik çevirinin gerektirdiği hassasiyet ve önemin bilincinde tez tercümesi hizmeti sağlamaktadır. Terimleri bağlamına uygun bir biçimde kullanabilme kabiliyetine sahip aynı zamanda çevirisini gerçekleştirdiği alana ilişkin bilgi sahibi olan tercüman kadrosuyla profesyonel akademik çeviri hizmeti vermektedir.

Aynı zamanda belirli bir bilgi birikimine ve uzmanlığa sahip tercüman kadrosu dili akıcı ve etkin bir şekilde kullanmaktadır. Kurulduğu günden beri akademik çeviri kapsamında profesyonel İngilizce çeviri hizmeti sağlayan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi teziniz ile dünyaya açılmanız adına adeta bir köprü görevi görerek işlerinizi kolaylaştırmaktadır.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir