Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
ingilizce tercüman maaşları

İngilizce Tercüman Maaşları

İngilizce tercümanlar, birbirinden çeşitli iş alanlarında çalışarak her sektörde yer almayı başarabilen ve geniş ölçekli iş imkanına sahip olan kişilerdir. Her tercüman; alanı, tecrübesi, dil çifti ve çalıştığı yere göre kazanç elde eder. Meslek dalınız tercümanlıksa birden fazla kategorideki iş alanını göz önünde bulundurabilirsiniz. Stajyer İngilizce tercüman, yeminli İngilizce tercüman ve sözlü-yazılı tercüman gibi birçok kategori vardır. Bu çeşitlilik bazen meslek tanımının genişlemesi, çoğu zaman da iş fırsatlarının artması ile sonuçlanır. Eğer İngilizce tercümansanız yönelebileceğiniz birçok alan ve iş türü mevcuttur. İşte İngilizce tercüman maaşları hakkında bilgiler…

İngilizce Tercümanlar Hangi Alanlarda Çalışır?

Bir tercümanın hangi dilde hizmet verirse versin çalışabileceği alanlar neredeyse sınırsızdır. Öncelikle serbest çevirmenlik yaparak tamamen işinin kendi patronu olabilir. Birden fazla çeviri bürosu ile anlaşarak işler alabilir, kendi iş ağındaki kişilerle ortak projeler yürütebilir. Bunun dışında hastaneler, devlet kurumları, bankalar, spor federasyonları, medya kuruluşları gibi büyük çaplı iş alanlarında tam zamanlı olarak çalışabilir. Bir ya da birden fazla yayınevi ile anlaşarak roman, şiir, öykü çevirisi yapabilir. Simultane çalışıyorlarsa konferans çevirmenliği alanında iş imkanı yaratır. İngilizce tercümanlar, daha önceden deneyimleri varsa çeviri editörlüğü işini de üstlenebilirler. Çünkü bir çevirmen, çevirisindeki noksan ya da hatalı kısımları görmese de ikinci bir çevirmen bu metne yeni bir bakış açısı getirebilir. Çeviri editörlüğünün yanı sıra çeviri projelerinde proje yöneticisi görevi alabilirler. Bu noktada o dilde tercüman olmanın getirdiği meslek yetkinliğinin ötesinde proje planlama yeteneklerine de sahip olmaları beklenir.

serbest freelance tercüman maaşları

Serbest Çalışan İngilizce Tercüman Maaşları

İngilizce Türkçe tercüman olan kişiler arasında tamamen serbest çalışan (freelance) ya da kendi mesleğinin yanında İngilizce serbest tercüman olan çok fazla kişi vardır. Serbest tercümanlığın en büyük avantajı, kişinin kendi kriterlerini belirleyerek bu kriterlere uygun olduğunu düşündüğü şirketlerle çalışmasıdır. Örneğin tercüman, çeviri yaptığı dilde 1000 karakter ya da sözcük başına kendi ücretini belirleyebilir. Bürolarla iletişime geçtiğinde bu fiyat teklifini sunar, anlaşamazsa diğer bürolarla şansını deneyebilir. Bunun yanı sıra gelen projeleri kendi iş yoğunluğuna ya da ilgi alanlarına göre üstlenerek her daim sevdiği içeriklerle istediği zaman meşgul olur. İngilizce tercüman, istediğinde kitap çevirisi için yayınevleri ile iletişime geçerken isterse yabancı bir spor dergisinin genel yayın yönetmenine ulaşabilir. Serbest çevirmenler, iş şartlarını kendileri belirledikleri için maaşları da değişkenlik gösterir. Serbest çevirmenliğin bir diğer avantajı ise istediğin yerde çeviri yapma olanağıdır.

Yeminli İngilizce Tercüman Maaşları

Yeminli tercümanlar, işleri gereği daha resmi belgeler üzerinde çeviri yaparlar. Çünkü yeminli tercüman, çeviriyi mühürleyerek hiçbir hata olmadığını ve her türlü başvuru, kayıt ve hususi işlemde kullanılabileceğini beyan eder. Bunun neticesinde de daha fazla sorumluluğun altına girer. Yeminli İngilizce tercümanlar, ikamet ettikleri noterlere bağlıdırlar ve noterlerin adı altında belgeleri mühürlerler. Vize işlemleri, kira sözleşmeleri, transkript belgeleri gibi birçok resmi evrak dış ülkelerden isteniyorsa yeminli tercüman tarafından onaylanmalıdır. Ayrıca yeminli İngilizce tercüman olmak için çevirmenlerin karşılamak durumunda olduğu bazı nitelikler vardır. Bu nedenle dil çiftlerinin her birinde yeminli tercümanların maaşları daha yüksektir.

Stajyer İngilizce Tercümanların Maaşları

İngilizce Mütercim Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik lisans bölümlerinde okuyan kişiler zorunlu ya da gönüllü olarak bu alanda staj yapar. İngilizce tercümanlık stajı yapmak isteyen kişiler deneyimli tercümanların çalıştığı yerlere başvuruda bulunabilir. Örneğin bir derginin yazı işleri bölümünde, bir fabrikanın dış pazarlama alanında ya da bir yayınevi, çeviri bürosunda stajyer İngilizce tercüman olarak çalışabilirler. Bu yerlerin genellikle bireysel maaş prensipleri olsa da ortalama bir stajyer maaşı asgari ücretin 1/3’ü civarında seyreder. Bu ücret bazen sadece yemek ücreti, yol ücreti olarak karşılanır.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu’nun zorunlu ya da gönüllü staj olanaklarından faydalanmak istiyorsanız şirketimizin Okeanos Kariyer sayfasını ziyaret ederek güncel İngilizce tercüman stajyer ilanlarına göz atabilirsiniz. Başvurularınız için ise, info@okeanostercume.com.tr adresine özgeçmişinizi ve staj yapmak istediğiniz departmanı göndererek insan kaynakları ile iletişime geçebilirsiniz. Okeanos tercüme, stajyerlerine çevirinin teknolojideki yerini, çeviri sektörünün inceliklerini ve uygulamalı birden çok çeviri örneğini göstererek deneyimli çevirmenlerin mentörlüğünde eğitim olanağı tanıyor.