Mütercim Tercümanlık

mütercim tercümanlık

Okeanos Tercüme şirketi mütercim tercümanlık mezunlarına ya da tercüman adaylarına istihdam ve staj imkanı sağlamaktadır.

Mütercim Tercümanlık Bölümü Nedir?

Mütercim tercümanlık liselerin dil bölümünden mezun veya üniversitede dil eğitimi almak isteyenlerin sınav sonrası tercih yaparak girmeye hak kazandığı alandır.

Mütercimlik bölümünde çeviri yalnızca kültürler arası aktarım olarak görülmemektedir. Aynı zamanda kültürler arası iletişimde incelenmektedir.  Bu doğrultuda bilgisayar, cinsiyet çalışmaları, dil bilim, felsefe, karşılaştırmalı edebiyat vb. alanlara da değinilmektedir.

Mütercim Tercümanlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

Mütercim tercümanlık bölümünde öğrencilere çeşitli içeriklerde dersler verilmektedir. Bunlar arasında Çeviri Eleştirisi, Çevirmenler için İleri İngilizce dersleri yer almaktadır. Ayrıca Çeviri Esaslar, Çeviri ve Medya, Dünya Uygarlıkları, Karşılaştırmalı Dil bilgisi gibi derslerde bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Çevirmenler için Etkili Konuşma ve Yazma, Not Alma ve Özetleme Teknikleri gibi dersler yer almaktadır.İlgili dersleri 8 yarıyıllık 4 yıllık periyotta başarı ile tamamlayan öğrencilere “mütercim tercüman” unvanı verilmektedir.

Mütercim Tercümanlık Mezunları Ne İş Yapmaktadır?

Mütercim tercümanlık bölümü mezunları genellikle ilk etapta tercüme şirketlerinde çalışma hayatına atılmaktadır.  Bunun yanı sıra dil araştırma kurumları, spor kulüpleri yayın evleri, konsolosluklar, TV kanalları ve elçilikler gibi pek çok kurumda çalışabilirler.

Okeanos Tercüme ve Mütercim Tercümanlık

Okeanos Tercüme şirketi hemen her dilde mütercimlik bölümü mezunu ve deneyim sahibi belirli terminolojilerde uzmanlaşmış geniş bir kadroya sahiptir. Bir kısmı yeminli mütercim tercüman olarak görev yapan ekibine misyon, vizyon ve değerlerini de aktarabilmiştir.

Mütercim tercümanlık mezunu kişilerin bir kısmı kurumsal şirket ve holdingler bünyesinde bir kısmı dış ticaret uzmanı olarak çalışma hayatına atılmaktadır.

Özellikle son zamanlarda artan nüfus doğrultusunda birçok özel hastane başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarda Arapça mütercim tercüman kadrosu bulunmaktadır. Yabancı uyruklu vatandaşlar, turistler, hastaların kadro ve personelle iletişimini sağlamaktadırlar.

Mütercimlik bölümü mezunlarının büyük çoğunluğu bir noterlik makamına bağlı olarak yazılı ya da sözlü tercüme işlemlerinde görev almaktadır.

Okeanos, merkez ofisinin bulunduğu Perpa Ticaret Merkezi Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen şirket kuruluş işlemlerinde çeşitli dillerde sözlü tercüme hizmeti sağlamaktadır.

Ayrıca Beyoğlu 25. Noterliği ve Beyoğlu 58. Noterliği kapsamında gerçekleşen yazılı ya da sözlü tercüman ihtiyaçlarında destek sağlamaktadır.

Okeanos Tercüme’de Tercümanlık Koşulları

Mütercimlik mezunu kişiler aşağıdaki şartları sağlamaları koşuluyla yeminli tercüman olmak için başvuruda bulunabilirler.

  • Mütercimlik bölümünde okuyor ise mezuniyet belgesi ya da diplomasını almış olmak
  • Sabıka kaydının bulunmaması
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Yemin zaptı için başvuruda bulunduğu noterlik makamı ile aynı il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak

Yukarıdaki şartları sağlayan mütercimlik bölümü mezunları bir noterlik makamına başvuruda bulunarak noter huzurunda yemin edilmesinin ardınan yemin zaptı çıkarabilirler.

Okeanos Tercüme bünyesinde bulunan güncel full time tercümanlık, freelance tercümanlık iş ilanlarına ve staj imkanlarına ulaşabilmek için tıklayınız

Daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlarımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir