Norveççe Tercüme ve Norveççe Çeviri

Diğer adı İskandinavca olan Norveççe Kuzey Cermen dil ailesine bağlı bir dildir. Norveççe, Danca ve İsveççe birbirine çok yakın diller olup bu üç dilden birini bilen kişi diğer iki dilde konuşan birini rahatlıkla anlayabilmektedir. 16-19. Yüzyıllar arası Norveç’in resmi dili Danca olup, yeni bir dilin oluşturulması tamamen milliyetçilik ve edebiyat tarihi ile alakalıdır.

Türkiye Norveç ilişkileri 1926 yılında başlamış o günden bu yana dostane şekilde ilerlemektedir. Üye olmalalarına rağmen her iki ülke de AB ile yakın ilişkiler sürdürmekte ve üyesi oldukları NATO çatısı altında bölgesel veya uluslararası sorunlara benzer yaklaşımlarda bulunmaktadır.

Türkiye Norveç arasında 2008 yılında İkili İlişkilerin Geliştirilmesi İçin Strateji Belgesi imzalanarak yeni bir boyut kazanmıştır. 2017 Kasım-Ocak döneminde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 1,228 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır.

Ülkemiz, Norveç’e gemi ve karayolu dahil ulaştırma araçları, hazır giyim, elektrikli makine ve aletler, meyve-sebze, tekstil ürünleri, kumaş ve iplik, metalik olmayan mineraller, metal ve mamülleri ihraç etmekte, Norveç’ten, doğal gaz başta olmak üzere mineral yakıt ve yağlar, balık ve kabuklu deniz ürünleri, demir dışı metaller ile işlenmemiş plastik ithal etmektedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren Norveç sermayeli şirket sayısı 242, irtibat bürosu sayısı ise 2’dir. Ülkemizdeki Norveç yatırımlarının daha ziyade enerji ve gemicilik alanlarında yoğunlaştığı görülmektedir. 2002-2017 Ağustos döneminde ülkemize Norveçli firmaların yaptığı yatırımlar 647 milyon Dolar olmuştur. Aynı dönemde ülkemiz Norveç’e 190 milyon Dolar düzeyinde yatırım yapmıştır.

Norveççe Ticari Tercüme ve Norveççe Ticari Çeviri Hizmeti

Norveç Türkiye arasında yürütülen ticari faaliyetler sırasında gümrük evrakları, şirket evrakları, ürün evraklarının Norveççe Ticari Tercüme ve Norveççe Ticari Çeviri işlemleri gerçekleştirilmektedir. Norveççe Ticari Tercüme ve Norveççe Ticari Çeviri işlemleri ticaret hayatının hızlı ve dinamik akışına ayak uydurması ve firmaların ciddi faaliyetlerinin sekteye uğramaması için genellikle Norveççe Acil Tercüme ve Norveççe Acil Çeviri kapsamında ele alınmaktadır. Okeanos Uluslararsı Çeviri ve Yeminli Tercüme, müşterilerinin ticari faaliyetlerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak planlama ve koordinasyon çalışmalarını yürütmektedir.

Norveççe Hukuki Tercüme ve Norveççe Hukuki Çeviri

Hukuk sistemi devletler arasında gerçekleşen her türlü işlem içerisinde bulunmaktadır. Sözleşmeler, anlaşmalar, ülkeler arası yaşanan diyaloglar, ortaklıklar, şubeleşme, franchising ve buna benzer birçok alanda Norveççe Hukuki Tercüme ve Norveççe Hukuki Çeviri ihtiyacı oluşmaktadır. Her iki ülke arasında imzalanan “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi için Strateji” belgesi gibi birçok hukuki süreç ve anlaşma sırasında da karşılıklı sağlıklı diyalogların yaşanması için Norveççe Hukuki Tercüme ve Norveççe Hukuki Çeviri yapılmaktadır. Norveççe Hukuki Tercüme ve Norveççe Hukuki Çeviri işlemi her iki ülkenin hukuki yapısını, yasalarını, şartlarını dili kadar terminolojisine hakim tercüman, editör kadrosu tarafından gerçekleştirilmektedir.

Norveççe Vize Tercümesi Hizmeti

Norveç ve Türkiye her iki ülke vatandaşları tarafından merak uyandıran ülkeler arasında olup özellikle son yıllarda en başta turizm amacıyla çok fazla insan ve ziyaret trafiği yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de Norveç sermayeli şirket sayısının ve yatırım miktarının her geçen gün artması sebebiyle Norveççe Vize Tercümesi Hizmeti ihtiyacı oranı her yıl bir önceki yıla göre artış göstermektedir. Norveççe Vize Tercüme Hizmeti yeminli ya da yeminsiz olarak gerçekleştirilmekte, müşteri talebi, kullanılacak ya da ibraz edileck kurum prosedürüne göre değişkenlik göstermektedir.

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme, çoğunlukla native Norveççe Tercüman ekibi ile dünyanın dört bir yanında bulunan müşterilerine profesyonel, kaliteli ve uygun fiyatlı hizmet sunmaya kurulduğu günden bu yana devam etmektedir.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir