Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
norveççe türkçe çeviri

Norveççe Türkçe Çeviri ve Tercüme

Norveç’in resmi dillerinden biri olan Norveççe; İsveççe, Danca ve İzlandaca gibi İskandinav dillerinden gelmektedir. Norveççe dünyada yaklaşık 5,30 milyon kişi tarafından konuşulur ve bu dili öğrenmek isteyen kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Norveç’in dışında Danimarka, İsveç, Almanya, İngiltere, İspanya, Kanada ve Amerika’da da Norveççe konuşan topluluklara rastlanır. Kuzey Cermen dili olan Norveççe, Orta Çağ İskandinavya’sında şekillenmiştir. Özellikle İngilizce veya Almanca bilenler için Norveççe öğrenmenin son derece kolay olduğu düşünülür. Avrupa ülkeleri içinde gelişmişlik düzeyi çok yüksek olan Norveç, her yıl binlerce göç almakta ve turist kabul etmektedir. Bu noktada diplomatik ve eğitim açısından Norveççe Türkçe çeviri önemli bir dil çiftidir. Norveççe Türkçe çeviri ve tercüme hakkında diğer detaylar…

Norveççe Yazılı ve Konuşma Dilinin Farkları

Günümüzde Danca ya da İsveççe bilen bir kişi, Norveççe konuşan biri ile kolaylıkla iletişim kurabilmektedir. Bunun başlıca nedeni, bu üç dilin ortak İskandinav köklerini taşımasıdır. Fakat İzlandaca, zamanla bu gruptan uzaklaşmıştır. Bu nedenle Norveççe konuşan biri tarafından anlaşılmaz. Norveççeyi anlattığımızda konuşma ve yazma dilini ayırmak önemlidir. Norveççe konuşma dili kullanılan lehçelere göre değişmektedir. Norveççe konuşma dilinde standart bir lehçe benimsenmemiştir. Eğitim alan küçük ya da yetişkin öğrenciler, ders kitaplarında yazılan Bokmål biçimine göre bir konuşma dili oluştururlar. Bu konuşma dili ise Oslo’da konuşulan lehçeye oldukça yakındır.

norveççe alfabe

Bokmål ve Nynorsk Yazım Formları

Yazılı dilde kullanılan iki form vardır. Bu resmi formlar Bokmål ve Nynorsk ‘dur. Bokmål yazı biçimini, tarihsel açıdan inceleyelim. Danimarka yönetimi döneminde Norveç halkı Danca yazmayı öğrenmişlerdi. Fakat konuşma dili, yazma dilinden apayrı bir şekilde gelişiyordu. Norveçliler, Danimarka’dan bağımsızlıklarını kazandıklarında kendi özgün konuşma dilini korusalar da yazım biçimleri sözvarlığı haricinde Dancaya benziyordu. Bu yazım dili, günümüzde Bokmål olarak bilinmektedir ve Norveçlilerin birçoğu bu yazım dilini kullanır. Bokmål, Doğu ve Batı Norveç ağzına dayanır ve okullarda çocuklar bu yazım şeklini kullanır.

Nynorsk, 19. yüzyılın ortalarında araştırmacı akademisyen Ivar Aasen tarafından tasarlanmış bir yazılı dilidir. Genel olarak batı ve orta bölgelerin lehçelerine dayanır. Birçok değişikliğe uğramıştır ve Norveçli çocukların %15’i bu yazım formuyla eğitim almaktadır. Bu iki yazı biçimi; söz varlığı, dil bilgisi ve telaffuz açısından birbirinden oldukça farklıdır. Fakat iki yazı biçimi de herhangi bir bölgeye özgü değildir.

norveççe

Norveççe Tarihi Hakkında

Orta çağda Norveç bağımsız bir krallıktı. Konuşma dili, İzlanda’da konumlanan Vikingler tarafından da kullanılan Eski İskandinav diliydi. 1349’da Kara Veba, Norveç halkının neredeyse yarısını dünya haritasından yok etti. Okuryazar çok az insan kaldığı için Norveççe yazı dili korunamadı. 1397’de Norveç, Danimarka ile 1814’e kadar sürecek bir birlik içine girdi. Fakat Danimarka, bu birlikteki baskın taraftı ve Norveçlilerin de dilini etkiliyordu. Kiliselerde Danca İnciller kullanılıyor ve Norveç kiliselerinde dahi Danimarkalı din adamları görev alıyordu. Kanunlar ve edebi eserlere de Danca hakimdi. Bu da günümüz Norveççesinin hala Dancaya dayalı bir yazım şeklini tercih etmesine neden olmuştur. 19. yüzyılın başlarında Norveç’te eğitimin dilinde de yazılı dil Danca olmuştu; fakat konuşma dilinde Norveççenin karakteristik özellikleri korunuyordu. 1814’te Kiel Anlaşması’nın bir parçası olarak Norveç, Danimarka’dan İsveç’e aktarıldı. Fakat anlaşma yürürlüğe girmeden 17 Mayıs 1814’te Norveç bağımsızlığını ilan etti. Böylece Norveç; İsveç ve Danimarka’dan ayrı bir ülke oldu.

norveççe çeviri

Norveççe Çeviri

Norveç, gelişmiş ülkeler içindeki konumu ve doğal güzelliklerinin sunduğu turistik imkanları ile Avrupa’da en çok talep gören ülkelerden biridir. Her yıl binlerce kişi, Norveç’e gitmek için turistik vize başvurusunda bulunmakta ve vize belgelerini hazırlarken Norveççe Çeviri ihtiyacı duymaktadır. Okeanos Tercüme, Norveççeden Türkçeye ve Türkçeden Norveççeye profesyonel çeviri hizmeti sağlayarak müşterilerinin vizelerini en kısa sürede almalarını sağlar. Ayrıca Norveç, Avrupa Birliği eğitim programlarının da en aktif üye ülkelerinden biridir.

norveççe türkçe çeviri

Türkçe Norveççe ve Norveççe Türkçe Çeviri Taleplerinizde Okeanos Tercüme …

Günümüzde Türkiye’den birçok öğrenci, dönemlik ya da senelik olarak Norveç’e farklı kademelerde eğitim almaya gider. Bu durumda öğrenci belgesi çevirisi, transkript çevirisi gibi birçok çeviri türüne ihtiyaç duyarlar. Konsoloslukların birçoğu ise bu belgeleri Yeminli Norveççe çeviri yapılmış şekilde talep eder. Belgelerinizin Yeminli Norveççe Tercümesi ya da Noter Tasdikli Norveççe tercümesi için Okeanos Çeviri Bürosu’na başvurabilirsiniz. Anlaşmalı noterlerimiz ve deneyimli Norveççe Yeminli tercümanlarımızla iş birliği içinde belgelerinizi uygun fiyatlar ve Avrupa kalite standartlarına bağlı şekilde çeviriyoruz.

Norveççe çeviri fiyatları için tıklayınız…

Norveççe çeviri fırsatlarından yararlanmak ve teklif talepleriniz için, web sitemiz www.okeanostercume.com.tr’ı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz, e posta adresimiz info@okeanostercume.com.tr’a dosyanızı ve talebinizi gönderebilirsiniz. Dilerseniz de telefon numaralarımız olan 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.