Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
pasaport tercümesi ve çevirisi

Pasaport Tercümesi ve Çevirisi

Okeanos Tercüme, yabancı uyruklu vatandaşların yaptığı ilk işlemlerden biri olan pasaport tercümesi ve çevirisi işlemlerinde hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı hizmet sunmaktadır. İster şehir içi, isterseniz de şehir dışı ücretsiz kargo hizmeti ile yeminli tercümesi ve noter onayı gerçekleştirilerek çok kısa sürede teslimatı yapılabilmektedir.

Ülkeler arasındaki seyahat seçeneklerinin her geçen gün artmasıyla birlikte farklı rotalarda birçok yeni havaalanı, tren istasyonu ve ulaşım ağı oluşturulmaktadır. Kişiler, bir ülkeden diğerine geçtiklerinde yanlarında pasaport, bazı ülkelerde ise kimlik bulundurma zorunluluğu taşırlar. Pasaport, isminden de anlaşılacağı üzere iki ülke arasında geçiş hakkı sağlayan bir cüzdandır. Bazen yurt dışında bir ülkeye gittiğinizde Türk pasaportlarının çevirisi talep edilebilir. Bu gibi durumlar genellikle eğitim amaçlı seyahatler ya da kalıcı / geçici yerleşmelerde görülmektedir. Pasaport tercümesi yaptırırken Yeminli tercümanlardan yararlanmak, çevirinin geçerliliğini artırmak için son derece önemlidir. Okeanos Tercüme, nitelikli Yeminli tercüman kadrosu sayesinde pasaport, diploma, ehliyet çevirisi gibi resmi evraklarınızda güvenilir çeviri hizmeti sağlar. Okeanos Tercüme Bürosu pasaport çevirisi hakkında diğer bilgiler…

pasaport randevusu

Pasaport Randevusu

Gerekli evrakları bir araya getirdikten ve harç ve defter bedelini yatırdıktan sonra ise yapılması gereken işlem ise pasaport randevusu ( https://randevu.nvi.gov.tr/default/index?type=3almaktır. Bu bağlamda, pasaport çıkarmak için yapılacak bireysel başvuru için internetten randevu alınmalıdır. Randevu gün ve saatinde istenilen evrak ve belgeler yanınızda hazır bulunmalıdır. Bordo pasaport ( umumi pasaport ) çıkartmak için istenilen evraklar ve belgeler makalemizin alt kısmından ulaşabilirsiniz…

Pasaport Teslimi

Pasaport müracaatı sonrası pasaportlar 5-7 iş günü içinde teslim edilmektedir.

Pasaport Türleri

Türkiye’de 4 tür pasaport bulunmaktadır. Bunun dışında elzem durumlarda uygulanan geçici pasaport ve seyahat belgesi de düzenlenmektedir.

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

Bordo pasaport ya da umumi pasaport; pasaport çıkarmak için bir engeli bulunmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının edinebileceği pasaport türüdür. Bordo pasaport ya da umumi pasaport hamili kişiler Dünyada 160 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir.

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport hamili kişiler umumi pasaporta sahip kişilere istinaden çok daha fazla sayıda ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedirler. Yeşil pasaport memuriyet derecesi 1, 2, 3 olan devlet memurlarına ve eski diplomatlara verilmektedir.  Yeşil pasaport hamili devlet memurları emekli olduktan sonra ya da görevden çekilmeleri durumunda da yeşil pasaport hakkını muhafaza etmektedirler.

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Gri pasaport ya da resmi adıyla hizmet pasaportu görev derecesi sebebiyle yeşil pasaport alamayan memurlara ve Türkiye Hükumeti tarafından ya da kurum ve kuruluşlarca yurt dışında görevlendirilen kişilere görev süreleri boyunca tahsis edilen pasaport türüdür. Gri pasaport sahibi olabilecek meslek grupları; sarı basın kartı gazeteciler, milli federasyona bağlı sporcular, akademisyenler ve yurt dışı fuar ya da kongreye katılacak olan öğrenci, sporcu ve kamu görevlileridir.

Gri pasaport genellikle görev süresince düzenlendiği için çok uzun süreli olmuyor ve gri pasaport sahibi kişiler yeşil pasaport hamili kişiler gibi Avrupa ve dünyanın birçok ülkesine vizesiz girebilmektedirler.

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaport, Türkiye Cumhuriyeti üst düzey yöneticileri, bürokratlar ve devlet görevlilerine verilmektedir. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, TBMM Başkanı ve üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay gibi kurumlarda görev yapan kişiler, Büyükşehir Belediye Başkanları ile Büyükelçi ve Konsolosluk görevlileri diplomatik pasaport sahibi olabilmektedir.

Bordo Pasaport (Umumi Pasaport) Çıkarma İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

1- Kimlik orijinali

2- 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf

3- Varsa eski orijinal pasaportlar

4- Pasaport harcı ve pasaport bedeli dekontları

Pasaport çıkarma işleminde ilk yapılması gereken TC kimlik numarası bulunan kimlik ile müracaat etmeleridir.

Pasaport için gerekli evrakların toplanması gerekmektedir. Sonrasında edinilmek istenilen pasaportun süresine karar verilmesi gerekmektedir. Pasaportları 1 yıllık ile 10 yıllık arasında değişiklik göstermektedir.

Pasaport çıkarma işleminin bir sonraki aşaması ise pasaport harcı ve defter masrafının ödenmesi ve dekontun saklanmasıdır.

Pasaportlar sadece seyahat amacıyla değil yurt dışında gerçekleşen işlemlerde kimlik yerine kullanılması nedeniyle çok sayıda tercüme ve çeviri işlemi talebi bulunmaktadır.

Türkiye’de işlem yaptıran yabancı uyruklu vatandaşların kimlik olarak pasaportlarını ibraz etmeleri ve bununla birlikte özellikle kamu kurumu işlemlerinde noter yeminli pasaport tercümesi ya da yeminli pasaport tercümesi işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

noter onaylı pasaport tercümesi

Noter Onaylı Pasaport Tercümesi Yeminli Tercümeden Farklı mıdır?

Evet, bu iki tercüme türü birbirinden farklıdır. Bazı kurumlar pasaport tercümesini yeminli çeviri şeklinde talep ederken bazı konumlar, noter tasdikli çeviri konusunda ısrarcıdır. Yeminli pasaport tercümesi, uzman yeminli tercümanlar tarafından belirtilen dil çiftleri arasında yapılmaktadır. Pasaportu teslim alan Yeminli tercüman; çeviriye başlar, tamamlar, kaşeler ve teslim eder. Fakat noter onaylı tercümede çevirinin notere gönderilerek tasdiklenmesi gereklidir.

2 nüsha olarak düzenlenen tercümede, tercümanın bilgileri ve dil kombinasyonu yer alır. Ancak notere gönderilmeden önce de Yeminli tercüman tarafından kaşelenmelidir. Yani tercümeyi doğrudan notere yönlendiremezsiniz. Noterin onayı ve imzası ile artık tercümeniz noter tasdikli pasaport çevirisi olarak kayıtlara geçer ve resmi birimlerde kullanım için idealdir. Okeanos Tercüme, Perpa Ticaret Merkezi’nde bulunan iletişim ağı sayesinde anlaşmalı noterler ile çalışarak pasaport tercümelerinizi kısa sürede profesyonelce tamamlayarak size iletir.

Pasaport Çevirisi İstenilen İşlemler

Özellikle yurtdışından ülkemize yerleşen vatandaşlardan pasaport tercümesi talep edilmektedir. Bu tercüme ile pasaportlarını burada yürüttükleri resmi işlemlerde kolaylıkla kullanabilirler. Pasaport tercümesinin talep edildiği bazı durumlar yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de evlenmesi, Türkiye’de yatırım yapması ya da mal varlığına sahip olması, vatandaşlık başvurusu yapması, hastane gibi aciliyet gerektiren durumlarda kimlik göreviyle pasaportlarını kullanmasıdır. Türkiye’de evlenmek isteyen vatandaşlarının pasaportlarını Türkçeye çevirmesi zorunludur. Bu çevirinin yeminli ve noter onaylı olması gerekir. Pasaportunun çevirisini yaptıran yabancı vatandaşlar, ülkemizdeki Türk vatandaşlar ile sorunsuz bir şekilde evlilik bağı kurabilir.

Bunun dışında özellikle son yıllarda birçok yabancı yatırımcı Türkiye’nin nadide bölgelerini değerlendirerek çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. Fakat Türkiye’de yatırım yapabilmek, mal sahibi olmak ve malları işletmek için pasaportunuzun çevirisi gereklidir. Pasaport çevirisine ihtiyaç duyulan bir diğer alan ise eğitimdir. Yurt dışında eğitim görmeye giden Türk vatandaşlarından pasaportlarını gittikleri ülkenin diline çevirtmeleri talep edilebilir. Bu doğrultuda öğrenciler, Okeanos Tercüme öğrenci indirimlerinden ve uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilir.

Apostilli Pasaport Çevirisi

Pasaport çeviri işleminde yeminli tercümanın onayından geçen belge noter onayına gönderilir. Burada dil çifti fark etmeksizin Noter yarım sayfa üzerinden fiyat değerlendirmesi yapar ve çeviriyi onaylar. Noter onayının ardından eğer apostilli tercüme talep edildiyse apostil, kaymakamlık ya da valiliklerden ücretsiz bir şekilde yaptırılabilir. Noterde onay ücretleri değişmese de yeminli tercüme yapılırken dil çifti önemlidir ve buna göre fiyat belirlenir. Bu nedenle tercüme bürolarına başvururken İngilizceden Türkçeye ya da Türkçeden Fransızcaya pasaport çevirisi şeklinde belirtmeniz fiyat teklifinin oluşmasında yararlıdır.

Pasaport Tercümesi Fiyatları

Pasaport tercümesi ücretlerini hesaplarken hem çeviri ücretini hem de noter tasdik ücretini düşünmelisiniz. Noter tasdik ücretleri, her sene güncellenmektedir; fakat dil çiftine göre değişiklik göstermez. Fakat yeminli tercüme ücretleri, dil çiftine göre farklılık gösterir. Örneğin Almanca pasaport çevirisi, Çince pasaport çevirisine göre daha az maliyetlidir. Pasaportların içeriğinde yer alan bölümler benzerlik gösterdiğinden uzunluk noktasında da değişikliklere nadir rastlanır. Bürodan büroya değişen pasaport çevirisi ücretleri, aşağı yukarı aynı fiyat tarifeleri kullanılarak hesaplanır. Ancak diğer çeviri türleri gibi 1000 karakter üzerinden değil de cüzdan ya da sayfa sayısına göre hesaplanır. Okeanos Tercümenin avantajlı pasaport çevirisi fiyatlarını sorgulamak için web sitemizde yer alan Teklif İsteme bölümünden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İstanbul tercüme bürosu seçenekleri arasında yer alan Okeanos Çeviri, Türkiye’nin dört bir yanına çeviri hizmeti sağlayarak rekabetçi fiyat performans ürünleri sunmaktadır.

Pasaport tercümesi fiyatları için tıklayınız

İngilizce Pasaport Tercümesi Örneği

İngilizce, Arapça, Japonca ve daha birçok dilde pasaport çeviri hizmeti veren Okeanos Tercüme, müşterileri için şablon örnekler de hazırlamaktadır. Bu örneğimiz Türkçeden İngilizceye pasaport çevirisinin kısmi halidir, tamamını içermez.

                   Kaynak Metin                                                         Çeviri Metin

TÜRKİYE CUMHURİYETİ PASAPORT         REPUBLIC OF TURKEY PASSPORT

[FOTOĞRAF]                                                     [PHOTO]

TÜRÜ: P                                                              TYPE: P

ÜLKE KODU: TUR                                           CODE OF ISSUING STATE: TUR

PASAPORT NO.: A111111111                           PASSPORT NO.: A11111111

SOYADI: AAA                                                    SURNAME: AAA

ADI: AAAA                                                         NAME: AAAA

UYRUĞU: TUR                                                 NATIONALITY: TUR

T.C. KİMLİK NO.: 11111111111                        PERSONAL IDENTIFICATION NO.: 11111111111

DOĞUM TARİHİ: 15 MART 1970                 DATE OF BIRTH: MARCH 15, 1970

DOĞUM YERİ: İSTANBUL                            PLACE OF BIRTH: ISTANBUL

CİNSİYETİ: KADIN                                         SEX: F

pasaport tercümesi

Pasaport Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Tercüme, kurulduğu günden bu yana tüm vize, vatandaşlık evrakları ve yeminli tercüme işlemlerinde  uzman yeminli tercüman kadrosu ile hizmet vermektedir.

Taleplerinizi çok kısa sürede yanıtlayarak pasaportunuzun yeminli tercümesi ve noter tasdiklerini gerçekleştirerek ÜCRETSİZ KARGO hizmeti ile sizlere ulaştırmaktadır.

Pasaport tercümesi ve çevirisi talepleriniz için, dilerseniz 0212 221 45 21 numaralı hattımızdan veya 0553 910 31 32 numaralı Whatsapp & Telegram numaramızdan kurumsal müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz…