Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
serbest çevirmen

Serbest Çevirmen

Serbest çevirmen; maaşlı ve sigortalı ya da kadrolu olarak bir firmaya bağlı olarak çalışmadan sadece proje bazlı hizmet veren çevirmenlerdir.

Tercüme şirketlerinin birçoğu temel diller dışında diğer bütün dillerde serbest çevirmenler ile faaliyetlerini yürütürler. Bunun asıl sebebi bazı spesifik dillerde iş sirkülasyonunun yaşanmamasıdır. Bu sebeple bu dillerde proje sonrası projeye ve teslim tarihine göre uygun serbest çevirmen bulunur ve projeye ataması gerçekleştirilerek çalışılır.

Serbest çevirmenlerin en büyük özelliği ofise bağlı çalışmaması ya da fiziken ofise gelerek hizmet vermek yerine bulut teknolojisine hakim yazılımlar aracılığıyla projede yer almalarıdır.

nasıl serbest çevirmen olunur

Nasıl Serbest Çevirmen Olunur?

Serbest çevirmen başvuru işlemi için firmaların web siteleri üzerinden iletişim adreslerine özgeçmiş gönderilebilmektedir. Ayrıca belirli sitelerde yer alan firmaların ilanlarına başvuruda bulunmak da mümkündür.

Tercüme büroları bu doğrultuda serbest çevirmenleri değerlendirmeye almaktadır. Özgeçmişleri uygun bulunan tercüman adaylarına deneme metni gönderilmektedir. Deneme metni tercümanın uzmanlık alanına göre hukuki, tıbbi, akademik, teknik vb. alanlarda seçilmektedir.

Değerlendirme sonucu başarılı olan tercümanlar ilgili tercüme bürosunda serbest çevirmenlik görevini icra edebilmektedir. Bu kapsamda tercümanla hizmet sözleşmesi imzalanmaktadır.

serbest çevirmenik ücretleri

Serbest Çevirmenlik Ücretleri

Serbest çevirmenlerin hak edişleri görev aldıkları proje üzerinden hesaplanmaktadır.  Karakter sayısı serbest çevirmenlik ücretlerinin belirlenmesinde birincil faktördür. Sonrasında çeviri işlemi gerçekleştirilen dil baz alınmaktadır. Bu doğrultuda tercümanlara ödeme işlemi yapılmaktadır.

Serbest çevirmenlerin kimi zamanlarda proje bazlı çalıştıklarından dolayı her ay ücret alma gibi bir şansları bulunmamaktadır. Ancak tercüman verilen projeyi kaliteli ve zamanında teslim ederse iş devamlılığı sağlanmaktadır.

Okeanos Tercüme’de Serbest Çevirmenlik

Okeanos Tercüme şirketi tercüman kadrosunu firmasına bağlı kendi bünyesinde istihdam etmiştir. Böylelikle evden çalışan serbest çevirmenleri ile hizmet akdi bulunmakta ve yıllardır tüm projeleri birlikte yürütmektedir.

Okeanos Tercüme şirketi hizmet ve kalite standartlarını hak ettiği EN 15038 Hizmet Kalite Standartları kapsamında yürütmektedir.

Tekliften teslimata, tercümeden yerelleştirmeye ve koordinasyona kadar tüm süreç EN 15038 Hizmet Kalite Standartları kapsamında yürütülmektedir. Bu konuda sektörün lider markası olan Okeanos Tercüme bu başarıyı kalite belgesi ve günümüz teknolojisine hakim müşteri paneliyle muhafaza edebilmektedir.

Tercüme ve çeviri sektörü müşterilerinin en çok endişe duydukları iki unsur ve çeviri kalitesini şeffaf bir şekilde sunabilmek için geliştirilmiştir.

GÜNCEL İŞ POZİSYONLARIMIZ, STAJ İMKANLARI ve DETAYLI BİLGİ İÇİN KARİYER SAYFAMIZI TIKLAYINIZ…

Serbest çevirmen olmak hakkında daha detaylı bilgiyi www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden alabilirsiniz. Ayrıca 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı hatlarmızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebiblirsiniz.