Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
yabancı dil becerileri nasıl geliştirilir?

Yabancı Dil Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Yabancı dil becerileri nasıl geliştirilir? Yabancı bir dil biliyor olmanızın size birçok getirisi bulunmaktadır. Kariyer gelişimi, yabancılarla kurulan bağlantılar, yurt dışına seyahat gibi birçok konuda yabancı dil bilginiz en büyük yardımcınız olmaktadır.

Yabancı Dil Becerileri Nasıl Geliştirilir? Zorlukları Nelerdir?

Günümüzde birçok insan, yabancı dil bilgilerini geliştirme konusunda sıkıntı yamaktadır. Bunun için birçok sebep gösterebilir. Örnek verecek olursak; kişinin karşı tarafça yanlış anlaşılması korkusu temel sebeplerden biridir. Ayrıca özgüven eksikliği çekmesi, öğrendiği dil ile ilgili olarak pratik yapmaması örnek verilebilir. Bunun yanı sıra, hata yapma korkusu, kişinin yabancı dil becerisini geliştirmede engeldir.

Ancak her becerinin geliştirilme yolu bulunduğu gibi yabancı dil becerilerini de geliştirmenin birçok yolu bulunmaktadır.

Konuşma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Bir yabancı dili ne üzerine öğreniyor olursanız olun, teorik bilginin yanı sıra konuşma becerisinin de geliştirilmesi oldukça büyük önem taşır. Elbette ki, konuşma becerisini geliştirmek adına birçok yöntem bulunmaktadır. İlgili yöntemlerle dört temel beceri arasında konuşma becerinizi geliştirmeniz bir hayli mümkündür.

Aktif Kelime Dağarcığınızı Geliştirin

Eğer bir günde 20 yeni kelime öğreniyorsanız, bu elbette harikadır. Ancak sizin konuşma esnasında bu kelimeleri kullanacağınızı garantilememektedir.  Aktif ve pasif kelime dağarcığı arasında fark bulunmaktadır. Dolayısıyla bir yabancı dili kendinize güvenerek konuşmak istemeniz halinde iyi bir aktif kelime dağarcığına sahip olmanız gerekmektedir. Gerçek şu ki, kelimeleri kullanmanız halinde zaten kelime dağarcığınız aktifleşmiş olur. Bu nedenle, sözcüklerin eş anlamlılarını bulmak için elinizden geleni yapmanız ve bunları yabancı bir dili konuşurken kullanmanız gerekir.

 Düşüncelerinizi İfade Etmenin Yolunun Öğrenin

Yabancı bir dili konuşmaya başlamak için mükemmel becerilere sahip olmanıza gerek yoktur. Ana fikir düşüncelerinizi net bir şekilde ifade edebilmektir. Bir sözcüğü hatırlayamamanız halinde ilgili sözcüğe eşdeğer sözcükler veya ifadeler oluşturmaya çalışmanız bu konuda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda jest ve mimiklerinizi kullanmanız düşüncelerinizi ifade etmeniz anlamında sizlere bir hayli yardımcı olmaktadır. Önemli olan yanlış anlaşılmaktan korkmamanızdır. Yabancı bir dili öğrenirken farklı engellerle karşılaşmanız, elbette ki olasıdır. Bu yüzden düşüncelerinizi en kolay nasıl ifade etmeniz gerektiğini öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yabancı Arkadaşlar Edinin

Dilinizden başka bir dili konuşan insanlarla iletişim kurmak yabancı dil öğreniminde kilit faktörlerden birisidir. Karşınızdaki insan kendi dilinizi kullandığınızda sizi anlamayacağı için anadilinizle kendinizi ifade etme şansınız bulunmamaktadır. Dolayısıyla karşıdakinin dilini kullanmaya meyilli olursunuz. Yabancı arkadaşlar edinmenin yolu, günümüzde oldukça kolaydır. Yurt dışına seyahat etmek sizin için zaman ve masraf bakımından meşakkatli ise, online arkadaşlar edinmeniz gibi bir yol daha bulunmaktadır.  Bunun için internette birçok uygulama ve internet sitesi mevcuttur. Araştırma yaptığınız takdirde fazlaca sayıda karşınıza çıkmaktadır.

Topluluk İçinde Konuşma Korkunuzun Üstesinden Gelin

Yabancı dil öğrenmek zor bir süreçtir. Ancak düşüncelerinizi sözlü olarak ifade etmeniz gerektiğinde daha zorlaşmaktadır. Yabancı bir dili konuşmaya başlamak için yapılacaklardan birisi topluluk önünde konuşma yapma korkunuzu yenmenizdir. Unutulmamalıdır ki, birçok insan hata yapmaktadır ve hatalardan dersler çıkararak bir konu üzerinde uzmanlaşmaktadır. Dolayısıyla ne kadar çok pratik yaparsanız, konuşma becerileriniz o kadar iyi hale gelir. Bu nedenle, olumsuz düşüncelerden zihninizi arındırarak, gerekirse evde kendi kendinize pratik yaparak bunu aşmanın yolu bir hayli mümkündür.

Kendinizi Motive Edin

Motivasyon, bir yabancı dili konuşmaya başlamanın en iyi yoludur. Bunun için yabancı dili hangi amaç için öğrendiğinizi aklınıza her daim getirerek kendinizi motive ederek konuşma becerinizi geliştirmeniz mümkündür.

Yazma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Yabancı dil becerilerini geliştirmek isteyen bireylerin konuşmanın yanı sıra yazma becerilerini de geliştirmeleri gerekmektedir. Özellikle resmi işlemlerle kişinin yazma becerisinin gelişmiş olması onu bir sıfır öne çıkarmaktadır. Yazma becerisi nasıl geliştirileceği üzerine de birçok yol bulunmaktadır. Söz konusu yollar aracılığıyla yazma becerinizin gelişimine katkı sağlanabilir.

Çok Okuyun

İyi metinler yazmak istiyorsanız, diğer kaynaklar ilham almanız gerekir. Bunun için en iyi çözüm öncelikle anadiliniz ile ilgili kitapları okumak; akabinde üzerine yazmak istediğiniz yabancı dilde yazılmış kitapları okumanızdır.

Günlük Yazın

Kendiniz için yazmak, becerilerinizi geliştirmeniz anlamında mükemmel bir uygulamadır. Bu nedenle her gün günlüğünüze bir şeyler yazmanız yazma becerinizi ciddi derecede geliştirmektedir.

Kurslara Katılın

İnternette ve veya yaşadığınız şehirde bunun üzerine birçok alternatif bulunmaktadır. Yaşadığınız çevrede güvenilir bir dil kursuna kaydolarak yazma becerinizi geliştirmeniz bir hayli mümkündür. Bunun yanı sıra internette yazmanızı geliştirmeniz adına birçok uygulama ve siteye araştırıldığı takdirde çok kolay ulaşılabilmektedir.

Dilbilgisi Üzerinde Çalışın

Yazma becerinizi geliştirmenizde yapı taşı olarak dilbilgisi gösterilebilir. Çünkü bilindiği üzere anadil ile öğrenilen dil farklı dilbilgisel özelliklere sahiptir. Haliyle farklı cümle kalıpları ve farklı sözcük oluşumları mevcuttur. Dolayısıyla kişinin yazma becerisini geliştirmek istemesi halinde, dilbilgisini ciddi derecede geliştirmesi gerekir.

Dinleme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme becerisi de geliştirilmesi gereken beceridir. Günlük konuşmada insanların birbirlerini anlamada önemli bir konu olan dinleme eylemi, yabancı dilin geliştirilmesinde de aynı derecede önemlidir. Dinleme becerisinin geliştirilmesi üzerine de birçok yol bulunmaktadır. Bu yollar aracılığıyla dinleme becerinizi geliştirmeniz mümkün hale gelebilmektedir.

Audio Books (Seslendirilmiş Kitaplar) Dinleyin

Seviyesine göre audio books (seslendirilmiş kitaplar) dinlemek kişinin dinleme becerisini ciddi derecede geliştirmektedir. Bunun için cümleyi önce parça parça dinlemek gerekir. Metin önünüzde açık olmalıdır. Böylelikle hem ilk cümleyi dinleme hem de okuma şansına sahip olursunuz. Akabinde cümleyi tekrar etmeniz gerekmektedir. En son olarak metne bakmadan dinleyerek cümleleri anlamaya çalışmanız lazımdır. Bunu defalarca kez tekrar ettiğinizde bir süre sonra otomatik olarak cümleleri daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

Yabancı Dilde Film ve Dizi İzlemek

Öncelikli olarak seviyenize uygun olarak film ve diziler seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında altyazı olarak İngilizce seçmelisiniz. Elbette ki, anlamadığınız yerler olacaktır. Bunun için moralinizi ve motivasyonunuzu asla düşürmeyin. Anlayabildiğiniz yerlere odaklanmanız yeterlidir. Bazı anlamadığınız kısımlarda durdurarak arka arkaya tekrar tekrar izlemeniz sizin için faydalı olacaktır.  Son olarak alt yazıyı kapatıp aynı bölümü tekrar izleyin. Yine anlamadığınız birkaç yer olması mümkündür. Ancak önemli olan eksiklerinizin farkına vararak onların üzerine gitmenizde yatmaktadır.

Okuma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Özellikle eğitim hayatınızda ve sunum yapmanızın gerektiği, bir konu hakkında bilgi edinmeniz gerektiği durumlarda okuma becerisi önemlidir. TOEFL’a giren öğrenciler için de reading (okuma) becerisi geliştirilmesi gereken bir özelliktir. Dolayısıyla mutlaka geliştirilmedir. Bunun için birkaç yol mevcuttur ve okuma becerinizi geliştirmenize katkı sağlayabilir.

Okuma Yapmak

Seviyenize göre okuma yapmak, okuma becerinizi geliştirmek adına en etkili yollardan birisidir. Ders kitapları, denemeler, romanlar, haberler veya anlamakta zorluk çekilen her tür için okuma yapmak gerekmektedir. Böylelikle kelimelere, dilbilgisine ve cümlelere aşina olmaya başlarsınız. Anlamını bilmediğiniz kelimeler için sözlük yardımı almaktan kaçınmayın. Böylelikle kelimenin hangi bağlamda nasıl kullanıldığına yönelik öğrenmeniz gelişebilir.

Kelime Dağarcığını Geliştirmek

Okuma becerisi, sözcük bilgisi, içerik ve sözcüklerin birbirleriyle ilişkisini tamamıyla anlamakla oluşan bir beceridir.  Dolayısıyla parçadan bütüne gitmek bu anlamda yararlıdır. Bunun için okuma yaparken bilinmeyen kelimelerin not edilerek, kelime kartlarının oluşturulması kişinin faydasınadır. Öğrenilen kelimelerin kalıcı olması adına öğrenilen kelimelerin ilgili bağlamda kullanılması kişinin sözcük dağarcığını geliştirmesi adına yarar sağlayacaktır.

Yabancı dil becerileri nasıl geliştirilir? Merak ettiğiniz sorularınız için bizim ile irtibata geçebilirsiniz…

Okeanos Tercüme