Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
farsça tercüman

Farsça Tercüman

Arapçanın ardından Orta Doğu ve İslam dünyasında ayrı bir yeri bulunan Farsça, şiirsel bir dil olması nedeniyle edebiyat için de farklı bir konumda yer alır. Günümüzde İran’da ana dil olarak konuşulan Farsça, etrafındaki ülkeler tarafından da ikinci dil olarak konuşulur. Ayrıca üniversitelerin edebiyat bölümlerinde de yoğun olarak işlenir ve geçmişteki Farsça şiirler ve yazılar incelenir. Türkiye için Farsça uzun yıllardır bir kültür dili olmuştur ve hatta Türkçeye özellikle Osmanlı zamanında bu dilden birçok kelime girmiştir. Osmanlı’dan önce ise Türkiye Selçukluları, resmi dil olarak Farsça kullanmaktaydı. Devamında kurulan beyliklerde de bu durum devam etti. Bu nedenle Türkçede hala bazı Farsça kelimeler bulunmaktadır. Farsça Türkçe trafiğinde ise Farsça tercüman olarak çalışan çevirmenler her gün birçok metin çevirerek bu kültür dilinin işlevselliğini korumaktadır.

Farsça Tercüman İş Tanımı

Farsçayı bir diğer dile yazılı ya da sözlü olarak çeviren ve çevirilerini yaparken belli kriterlere dikkat eden, çevirinin arka planına hakim kişilere Farsça tercüman denir. İyi derecede Farsça bilen, bu konuda eğitim almış ya da kendini geliştirmiş kişiler Farsça tercüman olarak çalışabilmektedir. Farsçanın yanı sıra ikinci bir dilde de uzmanlaşması beklenen tercümanlar, birçok iş sahasında tam zamanlı olarak çalışabilir. Farsça tercümanlar hukuki teknik alanda çeviri yapabilir, bir konferansta eş zamanlı tercüman olarak görevlendirilebilir ya da İngilizce Farsça gibi farklı dil çiftlerinde dış ticaret alanlarında görev alabilirler. Ayrıca noterlerde Yeminli tercüman olarak çalışabilirler ya da mahkemelerde bilirkişi tercüman olarak fikir verebilirler. Fakat yeminli tercüman ya da bilirkişi tercümanların bu unvanlara sahip olması için baz niteliklere sahip olması gerekir.

farsça yeminli tercüman

Farsça Yeminli Tercüman ve Aranan Nitelikler

Yeminli Farsça tercüman olarak çalışacak kişiler, öncelikle başvurarak bazı belgeleri teslim etmekle yükümlüdürler. Yeminli tercüman olmak için 18 yaşından büyük olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak başlıca gerekliliktir. Ayrıca Farsçayı bildiğinizi üniversitelerin bölümlerinden mezun ya da dil sertifikasına sahip olduğunuzu belgeleyerek sunmalısınız. Özellikle hukuki teknik alanda çeviri yapacak olan kişilerin bu alanlarda uzmanlık bilgisine sahip olması da bir avantajdır. Çünkü hukuk, tıp gibi alanların kendine özgü bir terminolojisi vardır ve bu alanlarda başarılı olmak üzere profesyonel şekilde terminolojilere hakimiyet gerektirir.

Bilirkişi Farsça tercüman olarak çalıştığınızda da bu özelliklere sahip olmanız gerekir. Yeminli tercüman alımı her yıl il komisyonları tarafından yapılmakta ve listeler güncellenmektedir. İyi derecede Farsça bilen kişiler, belgelerini teslim ederek başvuruda bulunabilirler. Yeminli tercümanlar, çeviri yapmanın yanı sıra yapılan çevirileri tasdikleme işlemi de yaparlar. Özellikle resmi kurumlar tarafından talep edilen bu hizmet, sadece noterlerde görevli yeminli tercümanlar tarafından yapılabilir. Bu nedenle yeminli tercümanların kazancı da belge başına daha fazladır.

Farsça Tercüman Aranıyor

Farsça tercümanlık, birçok iş kolunda aktif olarak aranan bir meslektir. Bunun nedeni özellikle ülkemizde turizm alanında İran ile yoğun etkileşim yaşanmasıdır. Bu noktada iki dili de bilen etkileşim uzmanı ise Farsça tercümandır. Turizm alanının dışında Farsça tercümanların çalışabileceği diğer alanlar; dış ticaret, çeviri büroları, uluslararası firmalar, yayınevleri ve hastanelerdir. Son yıllarda Türkiye’de uygun ve güvenilir sağlık hizmetleri, Arapça ve Farsça konuşulan Orta Doğu ülkelerinin dikkatini çekmiştir. Bu nedenle özellikle güzellik merkezleri gibi çalışma ortamlarına çok fazla Arapça ve Farsça tercüman talebi vardır. Bu iş alanlarına bir çok alternatif eklenebilir. Farsça tercüman iş ilanlarına baktığınızda bunun yanında Farsça yaratıcı çeviri gibi fırsatlarla da karşılaşabilirsiniz. Çeviri yapmaya yeterli derecede İngilizce biliyorsanız İngilizce Farsça olarak yurt dışı firmalarla da çalışabilirsiniz. İstanbul Avrupa Yakası, İzmir, Ankara ve daha birçok ilde hizmet veren çeviri büroları ile iletişime geçerek serbest çevirmenlik başvurusu yapabilirsiniz.

Farsça Tercüman İhtiyacınızda Okeanos…

Nikah, tapu, noterlik, ticaret ve sanayi odaları gibi sözlü tercüman ve nüfus müdürlüğü, oturum izni, okul kayıt, ehliyet veya benzeri resmi işlemlerinizde kullanacağınız belge tercümeleriniz için gerekli olan yeminli tercüman ihtiyaçlarınızda bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, web siteleriniz, kullanım kılavuzları, mahkeme evrak veya dosyalarınız, doktor ve tıbbi raporlar gibi metin ve belgeleriniz için de hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir kurumsal çözümler için arayabilirsiniz…

İstanbul Avrupa’da yer alan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Tercüme Bürosu’na Farsça tercümanlık başvurusu yapmak için bizimle e-posta yoluyla ya da sitemizin kariyer bölümünden iletişime geçebilirsiniz. Uzman Farsça Tercümanlarımız ile iletişime geçerek Farsça Türkçe – Türkçe Farsça çeviri taleplerinizi iletmek üzere web sitemizi ziyaret edebilir veya info@okeanostercume.com.tr adreslerinden ya da 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlarımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.