Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
dil çeviri nedir

Dil Çeviri Nedir?

Dil çeviri nedir sorusu genel olarak çeviri ile ilk defa tanışan, ilk defa öğrenenlerin merak ederek araştırdıkları konudur. Bu sorunun cevabı olarak; kaynak dildeki metinlerin hedef dile çeviri işleminin yapılarak doğru şekilde aktarılmasıdır. Günümüzde birçok dilde çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Okeanos Tercüme, alanında uzman, deneyimli ve profesyonel tercüme ekibiyle profesyonel çeviri hizmeti sunmaktadır.

Dil Çeviri Nedir?

Günümüzde teknoloji ve dolayısı ile iletişimin gelişmesiyle dünya genelinde gerek yazılı, gerek ise sözlü olarak çeviri talepleri artmıştır. Hayatımızın her alanında kullandığımız veya dolaylı olarak yararlandığımız her türlü ürün ve hizmetin öncesi veya sonucunda çevirisi yapılmış dokümanları bulunmaktadır. Bilimsel veya teknoloji araştırmalar, küresel dış ticaret, tıp, endüstri veya hemen hemen bütün sanayi sektörleri ve daha niceleri… İster yazılı olsun isterseniz de sözlü her ne amaçla olursa olsun, ister kullanalım, isterseniz yararlanalım veya günümüz hayatında yer alan herhangi bir şey olsun mutlaka çevirisi söz konusudur. Bu sebepten dolayı günümüzde dil çeviri konusunda teknolojiler üretilmekte,  akademik çalışmalar hızlanmış ve insan kaynağı geliştirilmektedir.

İngilizce Çeviri

En sık çeviri hizmetine ihtiyaç duyulan dillerden birisi İngilizcedir. Bilim, teknoloji, internet, tıp, hukuk, ticaret vb. birçok alanın birincil dili İngilizcedir. Aynı zamanda iş dünyasında en çok kullanılan dil, yazışmaların, sözleşmelerin, toplantıların dili genel olarak İngilizcedir. Yani İngilizce ortak iletişim dilidir. Hal böyle olunca en sık çevirisine ihtiyaç duyulan; dil çeviri şeklinde en çok aramaya tabi tutulan dildir.

İngilizce çeviri işlemi gerçekleştirilen metinlerin başında kullanım kılavuzları, kataloglar, sözleşme metinleri, e-postalar, dış ticaret evrakları vb. gelir. Aynı zamanda web siteleri en sık İngilizce çeviri hizmetine ihtiyaç duyulan içeriklerdir. Pasaport, kimlik, ehliyet, vekaletname vb. birçok resmi belge için İngilizce çeviri hizmeti verilmektedir. Şirket kuruluş işlemleri, noter işlemleri, iş toplantıları, tapu ve nikah işlemlerin de sık sık İngilizce sözlü çeviri hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Almanca Çeviri

Almanca çeviri, İngilizce ile birlikte en sık çeviri talep edilen dillerden birisidir. Bundan dolayı birçok teknik içerikte metin için Almanca çeviri hizmeti verilir. Aynı zamanda Almanya’da yaşayan fazla sayıda Türk bulunmaktadır. Bu da mahkeme evrakları çevirisinde Almancayı önemli bir dil haline getirir. Alman şirketlerle ortaklığı bulunan birçok Türk şirketi bulunmaktadır. Bu hususta birçok sözleşme, anlaşma metni tercüme edilmektedir.

Fransızca Çeviri

Dil çeviri şeklinde en çok aratılan dillerden birisi de Fransızcadır. Birçok Fransızca metin Türkçeye, birçok Türkçe metin Fransızcaya çevrilmektedir. Kullanım kılavuzları, sözleşme metinleri, bilançolar vb. birçok içerik için Fransızca çeviri hizmeti sağlanmaktadır.

Rusça Çeviri

Rusya’nın gelişen ekonomisi ve Türkiye ile gelişmekte olan ilişkileri bağlamında Rusça çeviri hizmeti de revaçta olan bir çeviri hizmetidir. Aynı zamanda Türki devletlerden bazılarının anadillerinden birisinin Rusça çeviri olması Rusça çeviri hizmetine ihtiyacı artırmaktadır. Web siteleri, tıbbi raporlar, teknik metinler, hukuki dokümanlar vb. için Rusça çeviri hizmeti sağlanmaktadır.

Arapça Çeviri

Türkiye’nin Arap ülkeleriyle olan ilişkileri, Arap nüfusunun Türkiye’de olan artışı Arapça çeviri hizmetine olan rağbeti fazlasıyla artırmaktadır. Tıp, hukuk, ticaret vb. birçok alanda birçok metin ve belge için Arapça çeviri hizmeti sunulmaktadır. Kimlik, vekaletname, aile cüzdanı, diploma, transkript vb. birçok evrak için sıklıkla Arapça çeviri hizmeti sunulmaktadır.

Diğer Yabancı Dil Çeviri

Okeanos Tercüme, daha birçok dil çeviri hizmeti sunmaktadır. İspanyolca çeviri, İtalyanca çeviri, Farsça çeviri, Çince çeviri, Bulgarca çeviri ve Romence çeviri vb. birçok dilde çeviri hizmeti bulunmaktadır.

Tüm Dillerde Profesyonel Dil Ceviri Hizmeti Okeanos’da…

Okeanos Tercüme şirketi birçok dilde uzman tercüman kadrosuna sahiptir. Böylelikle, çeviri hizmetine ihtiyaç duyduğunuz tüm dillerde profesyonel çeviri hizmeti sizlerle buluşturulmaktadır. Tüm dillerde gerçekleştirilen çeviriler EN17100 Tercüme Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde sağlanmaktadır.

Dil ceviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiye info@okeanostercume.com.tr veya www.okeanostercume.com.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0212 221 45 21 veya 0553 910 31 32 numaralı MOBİL / WHATSAPP / TELEGRAM hatlardan bizlere ulaşabilirsiniz.