Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr
kiril alfabesi

Kiril Alfabesi

Kiril Alfabesi, adını alfabeyi oluşturan Aziz Kiril ve kardeşi Metodius’tan almaktadır. Bu alfabe aynı zamanda pek çok ülkede yazı dilinde kullanılmaktadır. 9. Yüzyılın ilk çeyreğinde oluşturulmuştur. Slav dillerinin yazımında kullanılan Kiril alfabesi, daha sonraları Yunan alfabesi temelinde geliştirilerek Yunancada bulunmayan birçok Slav sesi de alfabeye eklenmiştir.

Kiril Alfabesi Özellikleri ve Gelişimi

Kiril alfabesinin Rusya’da kullanılmaya başlaması Orta Çağ’ın başlarındadır. Bu dönemde alfabe büyük yazı harfleri için kullanılmıştır. El yazısı olan italik harfler ise sonraları geliştirilmeye başlamıştır. 18. Yüzyılın başlarında alfabedeki Yunan harfleri çıkarılmıştır. Böylelikle alfabe daha basit ve düzenli bir biçime getirilmiştir.

1918 yılında alfabeden gereksiz olan diğer sesler de çıkarılmıştır. Nihayetinde alfabe bugünkü halini almıştır. Günümüzde Rusya ve diğer Slav ülkelerinde orijinal biçimiyle kullanılan Kiril alfabesi, Türk ülkelerinde Slavsı olmayan Türk-Kiril harfleri kullanılarak yazılmaktadır.

Kiril alfabesi bugün Rusça başta olmak üzere diğer Slav dillerini öğrenmek isteyen kişiler için meşakkatli bir dil olarak görülmektedir.  Ancak Kiril alfabesini öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir.  Alfabeyi iyi bir şekilde analiz ederek, harfler için belirli kodlamalar yapmakla öğrenilecek bir dildir.

Kiril Alfabesi Kaç Harf? 

Kiril alfabesindeki bazı harfler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Rusça baz alındığında, alfabesi 33 harf ve 2 işaretten oluşmaktadır. 2 işaret harfleri yumuşatma ve sertleştirme işaretleri olarak kullanılmaktadır. Bulgarca aynı şekilde 30 harften oluşmakta, Rusça ile farklı ses değerlerine sahip olmaları iki alfabeyi birbirinden ayırmaktadır.

Ukraynaca’nın Rusça ile 3 harfinde değişiklik bulunmaktadır.  Aynı şekilde Makedonca, Sırpça ve Beyaz Rusya dilinde de farklı ses varyasyonları bulunmaktadır. Türki diller Kazakça ve Kırgızcada aynı şekilde Türkçe harfleri karşılaması adına farklı ses varyasyonları bulunmaktadır.  Aynı zamanda Rusça, Ukraynaca, Bulgarca ve Beyaz Rusya dili haricindeki diller Latin alfabesi ile de yazılabilmektedir.

Kiril alfabesi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Kiril_alfabesi) kullanılan diller bugün çeviri bazında da kişileri zorlayabilmektedir. Ancak daha önce de sözü edildiği üzere pratik, doğru yöntemler ve gayretle öğrenilemeyecek alfabe bulunmamaktadır. Aynı zamanda hem Kiril alfabesini hem de kullanılan dilleri iyi bir şekilde bilen kişi çeviri sürecinde zorlanmayacaktır.

Kiril Alfabesi ile ilgili yazılı kaynak ve kitaplara Google Books dan ulaşabilirsiniz…

Kiril Alfabesi Kaç Sesli Harf İçerir?

Kiril alfabesi, Slav dilleri ve bazı diğer diller için kullanılan bir alfabedir. Kiril alfabesi, sesli harfler ve sessiz harfler olmak üzere iki tür harf içerir. Sadece sesli harf olanlar, genellikle beş adet sesli harf içerir:

А (A)

Е (E)

И (İ)

О (O)

У (U)

Bu harfler Slav dillerindeki sesli harfleri ifade etmek için kullanılır. Ancak, belirli dillere göre Kiril alfabesi farklı sesli harfler içerebilir. Örneğin, bazı dillerde Ё (Yo) harfi de sesli harf olarak kabul edilir.

Kiril alfabesindeki sessiz harfler ise ünsüzleri ifade etmek için kullanılır ve sesli harf değildir. Sessiz harf sayısı sesli harf sayısından daha fazladır ve diller arasında farklılık gösterir. Örneğin, Rusça, Ukraynaca ve Bulgarca gibi dillerde Kiril alfabesi, daha fazla sessiz harf içe

Kiril Alfabesi Kullanan Ülkeler

Günümüzde kullanan ülkeler arasında Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Azerbaycan, Moğolistan, Makedonya ve Sırbistan kullanmaktadır.

Bu ülkelerden Kazakistan (2017 yılı), Kırgızistan (1927 yılı), Azerbaycan (1991 yılı) resmi olarak kiril alfabesinin yanı sıra latin alfabesini kullanmaya başlamışlardı. Makedonya  ve Sırbistan da hem Kiril hem de resmi olmasa da halk içerisinde Latin alfabesi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tacikistan 1930 yılı itibariyle latin alfabesini bırakmış ve Kiril alfabesine geçmiştir. 1939 yılında ülkede kullanılan Fars – Arap karışımı alfabeyi de bırakan Tacikistan, 1958 ve sonrası çeşitli yıllarda günümüz Kiril alfabesinden türetilen Tacik alfabesine geçiş yapmış ve günümüzde kullanmaktadır. Moğolistan kendi Moğol alfabesinin yanı sıra 2011 yılında Kiril alfabesini  resmi olarak kullanmaya başlamıştır.

Kiril Alfabesi Türkçe Çeviri

Kiril Alfabesi kullanan dillerden Türkçeye ve Türkçeden Kiril Alfabesine çeviri hizmeti verdiğimiz dillerden bazıları:

Rusça Çeviri

Kiril Alfabesinin nüfusu sebebiyle en yaygın kullanıldığı dil Rusçadır. Anadil seviyesinde profesyonel Rusça tercüman kadrosuyla müşterilerine teknik, hukuki, ticari, tıbbi ve yeminli tercüme olmak üzere, yıllardır pek çok alanda talep edilen Rusça çeviri hizmetini hızlı, uygun fiyat ve güvenilir olarak sunmaktayız…

Bulgarca Çeviri

Ülkemizin batı komşusu olan Bulgaristan’ın ana dili olan Bulgarcada kullanılan ve diğer slav dillerinde olduğu gibi kiril alfabesi ve yunan alfabesinden esinlenerek  oluşturulan Bulgar Alfabesi, günümüzde gerek ticari, gerek hukuki, gerek tıbbi metinlerin yanı sıra, bütün resmi belgelerde de kullanılmaktadır. Dolayısı ile talepleriniz doğrultusunda bütün bu metin ve belgelerin Türkçeye profesyonel Bulgarca çeviri ve yeminli tercüme hizmeti verilmektedir.

Ukraynaca Çeviri

Gerek siyasi gerek ise ticari ilişkilerimiz uzun yıllara dayanan Ukraynanın resmi dili olan Ukraynacanın resmi yazı dili olan Ukrayna Alfabesi olarak diğer slav dillerde olduğu gibi Kiril Alfabesi kullanılmaktadır. Bütün resmi işlemlerde kullanılacak olan belgeler, sözleşmeler, hukuki metinler, tıbbi raporlar ve benzeri metinler anadilde Ukraynaca olan tercümanlarımız ile birlikte Ukraynaca çeviri ve yeminli tercüme hizmeti vermekteyiz. Bütün resmi yeminli tercüme metin ve belgeleriniz titizlikle noter tasdikleri gerçekleştirildikten sonra tarafınıza aynı gün içerisinde teslim edilmektedir.

Slav Dilleri ve Türki Dillerinde Tercüme Talepleriniz İçin Okeanos…

Profesyonel tercüme büroları bu anlamda sizin için zor gibi görünen tüm çeviri süreçlerinizi kolaylaştırmaktadır.  Okeanos Tercüme,  kurulduğu günden bu yana tüm Slav dilleri ve Türki dillerinden bazıları olan, Kazakça, Kırgızca, Türkmence, Sırpça, Makedonca, Boşnakça gibi dillerde ve diğer talep etmiş olduğunuz bütün dillerde yazılı metin ve belgelerinizde,  kaliteli ve güvenilir çeviri hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı bilgi ve tercüme talepleriniz için www.okeanostercume.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. Çevirisini talep ettiğiniz dosyanızı info@okeanostercume.com.tr adresine göndererek fiyat teklifi alabilirsiniz. Aynı zamanda 0212 221 45 21 sabit, 0553 910 31 32 numaralı mobil & Whatsapp & Telegram hatlarımız üzerinden müşteri temsilcilerimize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz…