Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme Bürosu
Lokasyonumuz
Perpa 34384, Şişli / İstanbul
Mesaj İletin
info@okeanostercume.com.tr

Yabancı Dil Çevrimi

Çeşitli sebeplerden dolayı uluslar arası gerçekleştirilen işlemlerin hepsinde uzman tercüman, editör ve kontrolörler tarafından yabancı dil çevrimi yapılmaktadır. Yabancı dil çevrimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmakta ve dil bilmenin yeterli olmadığı uzmanlık gerektiren bir alandır. Örneğin türkçeden ingilizceye çeviri işlemi yapılması gereken akademik bir makalenin terminolojisi, konusu, hedef dili, kaynak dili, kullanım ya da yayın alanı, dosya formatı ve görev alacak ekip gibi birçok unsur detaylı olarak analiz edilmeli ve yabancı dil çevrimi süreci doğru planlanmalıdır. Planlamanın yanlış yapıldığı bir yabancı dil çevrimi tamamıyla çevirinin de yanlış olması gibi bir hadiseye neden olabilmektedir.

Teknoloji, bilgisayar, internet ve yazılımların gelişmesi ile dünyadaki bütün sektörler gibi yabancı dil çevrimi sektörü de değişmiş ve gelişmiştir. Daha kısa sürede daha hacimli dosyaların yabancı dil çevrimi işlemini gerçekleştirebilecek bulut teknolojisine sahip yazılımlar yer almaktadır. Her alanda olduğu gibi bu yazılım ve uygulamaların da doğru sonuç verebilmesi için uzman ve deneyimli tercüman, editör kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Türkçe çeviri yapılırken anadili Türkçe olan bir kişi bile ne kadar zorlandığını rahatlıkla görebilmektedir. Bu sebeple anadil dahi olsa belirli konularda eğitim almış ya da saha deneyimi olan kişiler belirli konularda yabancı dil çevrimi yapabilirler. Bu nedenle Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme türkçe çeviri ya da çeviri ingilizce alanında dahi tercüman ve editör istihdam ederken çeşitli deneme ve teste tabi kılarak EN 15038 Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde ekibini oluşturmaktadır.

EN 15038 Hizmet Kalite Standartları ise Avrupa’da tercüme sektörü için hazırlanmış ve tüm dünyada geçerliliği olan kalite standartlarıdır. Tüm çalışma prensibini ve süreçleri detaylı olarak belirten EN 15038 Hizmet Kalite Standartları tercüme sektörüne özgü düzenlendiği için anlaşılıp uygulaması kolaydır. Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme EN 15038 Hizmet Kalite Standartları ile yabancı dil çevrimi ve personel kadrosu oluşturma aşamalarını bu kalite standartları yönergelerine göre oluşturarak çeviri kalitesinde istikrar sağlamaktadır.

okeanos yeminli tercüme hizmetleri